Produkcja Zwierzęca

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych pismem z dnia 3 stycznia 2022 r. zawnioskował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka w sprawie podzielnia naboru wniosków na pomoc dla producentów trzody chlewnej na dwa etapy, tak aby umożliwić rolnikom składanie wniosków w I etapie już od 1 lutego 2022 r. na zwierzęta urodzone od 15 listopada 2021 do 31 stycznia 2022 r., a w II etapie od 1 kwietnia 2022 r. na zwierzęta urodzone od 1 lutego 2022 r. do 31 marca 2022 r. Tak skonstruowany nabór wniosków pozwoli hodowcom trzody chlewnej na utrzymanie płynności finansowej wobec utrzymującej się niekorzystnej sytuacji na rynku, ponieważ przyspieszenie przyjmowania wniosków wpłynie na wcześniejszą wypłatę części środków pomocowych.

W dniu 28 grudnia 2021 r. MRiRW udzieliło odpowiedzi na wniosek >>> z X posiedzenia KRIR VI kadencji odnośnie kwestii wypłaty odszkodowań dla rolników w ramach zwalczania chorób zakaźnych zwierząt zwalczanych z urzędu, wyjaśniając co następuje:

W dniu 10 grudnia 2021 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w sprawie rolników z powiatu piotrkowskiego zatrzymanych w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości popełnianych przez lekarzy weterynarii uprawnionych do wystawiania świadectw zdrowia zwierząt.

Zastosowane środki przymusu wobec rolników były niewspółmierne i stawia się ich w kręgu podejrzanych, a nie jako świadków. Kilkukrotnie zgłaszali oni nieprawidłowości przy wystawianiu świadectw zdrowia zwierząt. Dlatego stanowczo protestujemy przeciwko takiemu postępowaniu i prosimy o wyjaśnienie czy zastosowane środki były adekwatne do zarzucanych im czynów.

Pismo KRIR >>>

trzoda2Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk ogłosił pomoc dla producentów trzody chlewnej. Wynosi ona 1000 zł do każdych urodzonych 10 prosiąt. Będzie wypłacana wyłącznie do 5000 prosiąt (czyli dla 500 loch). O taką pomoc wnioskowali 25 listopada Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych na spotkaniu z Wicepremierem.

W dniu 6 listopada 2021 r. MRiRW udzieliło odpowiedzi na wniosek zgłoszony podczas IX posiedzenia KRIR VI kadencji w sprawie podniesienia stawek dobrostanowych do bydła, świń i owiec >>>, informującc co następuje:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com