Sprawozdania z prac

24 listopada 2021 r. w Parzniewie odbyło się X Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji. Gościem spotkania była Pani Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor Generalny KOWR. W trakcie obrad członkowie KRIR przyjęli stanowisko dotyczące wskazania Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi najistotniejszych bieżących problemów w rolnictwie, które w dniu 25 listopada br. Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych przedstawili na spotkaniu z Wicepremierem Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.

Pomimo trwającej pandemi w dniach 8-10 października 2021 r. odbyły się XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach. Podczas ceremonii wręczono m.in. Puchar Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych. Otrzymała go Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pracę na rzecz wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich a odebrał puchar Wiceprezes Agencji Tomasz Kuśnierek. Podczas Targów odbyło się też wspólne posiedzenie Rad Powiatowych Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach, w którym wziął udział m.in. Sekretarz Stanu w MRiRW Szymon Giżyński. Na Targach przyznano także inne wyróżnienia i nagrody, m.in. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik wręczyła Znak Bezpieczeństwa KRUS, przyznawany za wysoki poziom bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym maszynom i urządzeniom rolniczym. Nagrodę otrzymał Janusz Gruszczewski - właściciel Zakładu Metalowego Agromasz z Mrągowa, za ładowacze czołowe.

2 września 2021 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorzem Pudą oraz Premierem RP Mateuszem Morawieckim. Z ramienia KRIR w spotkaniu udział wziął Wiceprezes Mirosław Borowski. Podczas spotkania omówiono sytuację związaną z ASF i depopulacją dzika. Zwrócono również uwagę na szanse i zagrożenia związane z Zielonym Ładem.

5 września 2021 r. przedstawiciele samorządu rolniczego wzięli udział w uroczystości -Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników i Święcie Dziękczynienia za Plony, czyli Jasnogórskich Dożynkach. W tym roku ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony na Jasnej Górze odbywało się pod hasłem „Do Matki naszego zawierzenia”. Mszy św. celebrowanej na jasnogórskich błoniach przewodniczył metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo. Tradycyjnie, w przeddzień dożynek, przedstawiciele izb rolniczych spotkali się na konferencji dotyczącej 25 lat reaktywacji działalności Izb Rolniczych w Polsce. W spotkaniu udział wzięli: Poseł na Sejm RP Jan Krzysztof Ardanowski – Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu w MRiRW oraz dr Mirosław Drygas.

Miesiąc sierpień to okres trwających żniw a także rozpoczynającego się świętowania za zebrane plony. W tym roku był to trudny okres wielokrotnie przerywany przez deszczową pogodę, szczególnie w środkowo-północno-wschodniej części kraju. Czynniki pogodowe były największa barierą w tegorocznych żniwach i spowodowały, że zebrane ziarno miało dużo gorsze parametry oraz wilgotność, niska gęstość, liczba opadania i często porażone grzybami i porośnięte. Dlatego wiele nadaje się tylko jako pasza.

23 sierpnia 2021 r. Zarząd KRIR spotkał się z Prezesem Agencji Nasiennej Sp. z o.o. Panem Pawłem Kochańskim w celu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących przesyłania wniosków do rolników dotyczących udzielania informacji nt. zasianych upraw. Podczas spotkania dyskutowano również na temat sytuacji bieżącej hodowli roślin w Polsce i jej przyszłości.

6 lipca 2021 r. w Parzniewie odbyło się I stacjonarne posiedzenie Rady do spraw Młodych Rolników przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Rada dokonała wyboru w trybie jawnym Prezydium, w skład którego weszli:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com