Sprawozdania z prac

Miesiąc styczeń 2018 r. był wypełniony uzgodnieniami kryteriów przeprowadzania przetargów przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. W dniach 12, 22 i 26 stycznia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się cykl spotkań w sprawie ustaleń zapoczątkowanych w dniu 13 grudnia 2017 r. na spotkaniu w Centrali Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie wydzierżawiania nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Na spotkaniach podkreślono, jak ważne są te  uzgodnienia dla izb rolniczych, aby zabezpieczyć interesy rolników, tak żeby ziemia rolnicza jak najszybciej była wydzierżawiona.

Krajowa Rada Izb Rolniczych uczestniczyła aktywnie w II edycji Targów CTR w Nadarzynie w dniach 30 listopada-2 grudnia. 1 grudnia 2017 r. na CTR w Nadarzynie Krajowa Rada Izb Rolniczych zorganizowała Piknik Owocowo-Warzywny sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Celem Pikniku była promocja wartości jakościowych i smakowych polskich produktów owocowo-warzywnych oraz świeżych owoców i warzyw. Piknik Owocowo-Warzywny ma również na celu propagowanie wzrostu spożycia świeżych owoców i warzyw w codziennej diecie oraz ich roli w zdrowym żywieniu. Podczas imprezy poprzez bezpłatną degustację promowane były przetwory owocowo-warzywne oraz świeże owoce i warzywa. Rozdawane były ulotki i materiały promujące warzywa i owoce, informujące o ich znaczeniu w codziennej diecie. Wśród najmłodszych dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy i zabawy.

13 listopada 2017 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wziął udział w spotkaniu konsultacyjnym zaproponowanych przez resort rolnictwa rozwiązań w projekcie ustawy o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz zmianie niektórych innych ustaw. W spotkaniu uczestniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel oraz Sekretarz Stanu MRiRW Zbigniew Babalski oraz przedstawiciele organizacji rolniczych.  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło 13 propozycji rozwiązań dotyczących m.in. osób bliskich, egzekucji, czy wymagań w zakresie nabywania nieruchomości rolnych, które miałby wejść w życie w lutym przyszłego roku. Proponowane rozwiązania mają iść w kierunku wprowadzenia w naszym kraju właściwego zarządzania rolniczą przestrzenią produkcyjną.

2 października 2017 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz przedstawił prezentację na temat systemu ubezpieczeń rolniczych – oczekiwań rolników i barier w rozwoju podczas 34. Kongresu ubezpieczycieli rolnych (AIAG). Prezes KRIR omówił ubezpieczenia dotowane jako formę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego: wykorzystanie środków na dotacje do składek ubezpieczeniowych i zagrożenia związane z jakością ochrony ubezpieczeniowej w kontraktach partnerstwa publiczno-prywatnego, przedstawił poziom realizowanej ochrony ubezpieczeniowej: faktyczną wysokość dopłaty i pokrycie ubezpieczeniowe w różnych typach upraw oraz zaprezentował formy zarządzania ryzykiem w gospodarstwach rolnych w Unii Europejskiej: brak rozpoznania zasad funkcjonowania poszczególnych form oraz brak akceptacji dla progu 30% utraconego dochodu.

Miesiąc wrzesień jak co roku jest miejscem świętowania z całorocznej rolniczej pracy podczas Dożynek. W dniu 3 września 2017 r. na Jasnej Górze  w Częstochowie obyło się XXXVI Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia za Plony – Jasnogórskie Dożynki z udziałem przedstawicieli samorządu rolniczego. Pomimo trwającego deszczu w modlitwie uczestniczyło około 50 tys. rolników przybyłych z całej Polski.

Przed Mszą św. głos zabrał Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, dziękując Bogu za plony. Powiedział o potrzebie niesienia pomocy osobom poszkodowanym w wyniku kataklizmów, jakie przetoczyły się przez Polskę. Dożynkom po raz 26. towarzyszyła Wystawa Rolnicza zorganizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w dniach 2-3 września br., na której swoje stoisko miała również Krajowa Rada Izb Rolniczych. IX. Pielgrzymka Izb Rolniczych na Jasną Górę, która była okazją do spotkania w przeddzień przedstawicieli samorządu rolniczego z całej polski z Zarządem KRIR i gościem spotkania Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Panem Ryszardem Zarudzkim, gdzie dyskutowano nt. bieżącej sytuacji w rolnictwie i problemów związanych z ASF i dramatycznej sytuacji rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Wybierz zawód: