Pozostałe

AGROSHOW 2023 4

W dniach 22-24 września 2023 roku samorząd rolniczy uczestniczył w Międzynarodowej Wystawie Rolniczej AGRO SHOW zorganizowanej przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem – uczestniczyło w niej prawie 700 wystawców i tłumy zwiedzających. 

Stoisko KRIR licznie odwiedzali rolnicy, byli delegaci izb rolniczych z kraju i goście z Litwy.

Ciekawostką wystawy był ciągnik Ursus z lat 60-tych, sprawny dzięki pracy i zdolnościom Maćka - ucznia Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wielkopolskiej.

Wystawcy przedstawili ofertę wspaniałych maszyn i urządzeń, które można było pooglądać na stosikach i w pracy podczas pokazów polowych.

AGROSHOW 2023 6 AGROSHOW 2023 3 AGROSHOW 2023M
AGROSHOW 2023 7 AGROSHOW 2023 2 AGROSHOW 2023 1

nawoz

W związku z informacjami napływającymi od rolników o brakach nawozów wieloskładnikowych na rynku Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 28 września 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zainteresowanie sytuacją i wpłynięcie na polskich producentów aby zapewnili dostawy do dystrybutorów i punktów handlowych w ilości wystarczającej na potrzeby rolników.

Wielu rolników, zwłaszcza posiadających małe i średnie gospodarstwa nie mogło wcześniej zaopatrzyć się w nawozy niezbędne do jesiennego zastosowania przedsiewnego, ponieważ oczekiwali na obiecane dopłaty do nawozów zakupionych w poprzednim sezonie. Obecnie, kiedy ruszyły wypłaty, coraz więcej rolników zgłasza się do składów nawozów po stosunkowo niewielkie partie nawozów typu polifoska, jednak coraz częściej brakuje towaru. Dystrybutorzy tłumaczą się ograniczonymi dostawami.

W dniu 27 września 2023 r., Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Infrastuktury Andrzeja Adamczyka w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych w zakresie odległości od granic działek uprawnych, w jakich mogą być prowadzone nasadzenia drzew przez Zarządy Dróg Powiatowych/Wojewódzkich w ramach pasa drogowego.

W odpowiedzi na wniosek KRIR z dnia 31 sierpnia 2023 r. w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej dla producentów rolnych, którzy przejęli gospodarstwa po 1 lutego 2023 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie z dnia 21 września 2023, przedstawia co następuje:

W odpowiedzi na pismo KRIR z dnia 24 sierpnia 2023 r., w sprawie możliwości dokonywania zmian we wnioskach złożonych o przyznanie płatności w ramach ekoschematów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismem z dnia 20 września 2023 r., informuje co następuje:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com