Pozostałe

ziarno

W związku z zamieszczeniem na stronach Komisji Europejskiej projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które ma na celu zniesienie cła na produkty rolne sprowadzane z Ukrainy na kolejny rok, samorząd rolniczy wyraża zdecydowany sprzeciw.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 27 marca 2023 r. do Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wicepremiera Henryka Kowalczyka aby Polski Rząd zajął zdecydowane stanowisko w obronie polskich rolników.

Agrotech2023 2W dniach 17-19 marca 2023 r. w Kielcach odbyły się XXVIII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH. W Targach ze stoiskiem uczestniczyła także Krajowa Rada Izb Rolniczych. Zakres branżowy targów to najnowsze ciągniki, maszyny rolnicze, narzędzia i urządzenia do produkcji roślinnej i zwierzęcej, środki do produkcji rolniczej  takie jak: nasiona roślin rolniczych, środki ochrony roślin i nawozy, pasze i dodatki paszowe.

krowy idą na pastwisko

W związku z trudną sytuacją na rynku zbóż Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 20 marca 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka o udzielenie informacji, które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy oraz o przekazanie do publicznej wiadomości informacji, o tych firmach.

KRIR zwrócił się z pytaniem, czy to prawda, że podmioty polskie, w tym CEDROB, wynajmuje od Elewarru powierzchnię składową i przechowuje tam zboże z Ukrainy?

Zdaniem samorządu rolniczego informacje tak ważne dla rolników powinny być jawne i zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

dar dla pszczol

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych realizując wniosek przyjęty podczas XV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji wystąpił 13 marca 2023 r.  do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o objęcie płatnością w ramach ekoschematu obszary z roślinami miododajnymi upraw jednogatunkowych.

Przedstawiony do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia przewiduje, że rolnik może otrzymać wsparcie, jeżeli utworzył obszar z roślinami miododajnymi poprzez wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych szczegółowo określonych w załączniku do rozporządzenia.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, dopłaty do upraw roślin miododajnych powinny być przyznawane również do upraw jednogatunkowych. Wydaje się, że nie ma uzasadnienia dla ograniczenia dopłat wyłącznie do mieszanek roślin miododajnych. Rolę pożywienia dla owadów zapylających równie dobrze spełniają plantacje jednogatunkowe, jak wielogatunkowe. Należy również wziąć pod uwagę, że konsumenci poszukują miodów jednogatunkowych, które są cenione wyżej niż wielokwiatowe.

Krajowa Rada zwraca uwagę, że w wyniku przyjęcia ww. ograniczeń zostaną pominięte plantacje nasienne roślin miododajnych, które muszą być prowadzone w czystości gatunkowej.

Przedstawiony problem samorząd rolniczy zgłaszał już w dyskusji na temat Planu Strategicznego WPR na lata 2023-27, jednak nasze uwagi nie zostały uwzględnione.

doradztwo

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 13 marca 2023 r. do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, realizując wniosek przyjęty podczas XV Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI Kadencji o przeprowadzenie w trybie uproszczonym i przyspieszonym szkoleń dla doradców rolniczych, którzy utracili uprawnienia i zostali skreśleni z listy prowadzonej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Nadchodząca kampania składania wniosków o płatności w ramach Planu Strategicznego WPR będzie szczególnie trudna, ze względu na radykalne zmiany w stosunku do obowiązujących dotychczas zasad. Bardzo późne przyjęcie przez Sejm RP ustawy o Planie Strategicznym, a następnie wprowadzanie rozporządzeń wykonawczych regulujących szczegółowe warunki i tryb przyznawania i wypłaty poszczególnych rodzajów płatności powoduje, że rolnicy czują się niedoinformowani, obawiają się, że otrzymają niższe płatności niż w poprzednich latach. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc doradców rolniczych, uprawnionych do wypełniania wniosków składanych do ARiMR.

Tymczasem doradców rolniczych jest coraz mniej, wielu doświadczonych doradców odchodzi na emerytury, wiele osób utraciło uprawnienia do świadczenia usług doradczych. Konieczne jest zatem przeprowadzenie w trybie pilnym szkoleń dla kandydatów na doradców rolniczych. Szczególnie ważne jest przywrócenie uprawnień doradcom, którzy utracili uprawnienia, np. z powodu urodzenia i wychowania dzieci, czy innych przyczyn, uniemożliwiających systematyczne odnawianie uprawnień.

Ze względu na termin składania wniosków sprawa jest bardzo pilna.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com