8 maja 2024 r., w Sejmie RP odbyła się konferencja "20 lat Polski w UE – podsumowanie i perspektywy rozwoju polskiego rolnictwa", zorganizowana przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Wśród gości byli Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, którzy przedstawili perspektywy na rozwój polskiego rolnictwa, a także Ryszard Bober Przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto, prof. dr hab. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu omówił szanse, skutki i wyzwania dla polskiego rolnictwa po 20 latach w UE, a dr Mirosław Drygas z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN przedstawił instytucjonalne uwarunkowania wsparcia rolnictwa z funduszy UE. Pani Joanna Raś, Przewodnicząca Rady Powiatowej Podlaskiej Izby Rolniczej w Sejnach, Wójt Gminy Sejny zaprezentowała oczekiwania rolników i społeczności wiejskiej w kontekście WPR.

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się IV posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji. Gośćmi posiedzenia byli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Dariusz Rohde, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Leszek Szymański, Dyrektor Departamentu Interwencji Rynkowych KOWR Michał Wójciak, p.o. Zastępcy Dyrektora Departamentu Gospodarowania Zasobem KOWR Piotr Jaźwiński. Wśród najważniejszych punktów statutowych obrad samorządu rolniczego znalazło się zatwierdzenie sprawozdań: finansowego oraz działalności KRIR za 2023 rok, a także udzielenie Zarządowi KRIR absolutorium za 2023 rok. Stosowne uchwały w tej sprawie przyjęte zostały w drodze głosowań. Ponadto, Członkowie KRIR przyjęli także stanowisko Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie koniecznych zmian wspólnej polityki rolnej i polityki krajowej dotyczącej rolnictwa, postulując m.in. ochronę rynku przed produktami spoza UE niespełniającymi europejskich standardów, wprowadzenie sankcji na artykuły rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi oraz uregulowanie handlu z Ukrainą. KRIR w stanowisku domaga się także urealnienia cen interwencyjnych, wycofania przepisów o odnowieniu siedlisk przyrodniczych, zmniejszenia obciążeń administracyjnych, wsparcia dla młodych rolników, oraz programów dotyczących ubezpieczeń rolniczych, melioracji i odnawialnych źródeł energii. Stanowisko skierowano do władz politycznych oraz kandydatów na Eurodeputowanych.

Pozostałe wydarzenia z udziałem przedstawicieli KRIR:

  • 9 maja – posiedzenie Prezydium Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 9 maja – VII edycja projektu „Startupy w Pałacu”, pn. „Innowacje w rolnictwie” organizowana przez Kancelarię Prezydenta RP, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 11 maja – uroczystość 25-lecia Związku Sadowników RP, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 13 maja – spotkanie w Izbie Rolniczej w Opolu w sprawie dzierżawy nieruchomości rolnych ZWRSP, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 14 maja – dyskusja pt. „Przyszłość rolnictwa po 2027 r.” organizowana przez Politykę Insight, Instytut Zielonej Gospodarki oraz Bayer, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 14 maja – posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 15 maja – prezentacja raportu „Polska wieś 2024. Raport o stanie wsi. 20 lat w Unii Europejskiej”,
  • 16-17 maja – konferencja „Rolnictwo w Polsce i Europie po wprowadzeniu Zielonego Ładu i przyjęciu Ukrainy do Unii Europejskiej” oraz spotkanie siedmiu Zarządów Wojewódzkich Izb Rolniczych, organizowane przez Pomorską Izbę Rolniczą, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 19-20 maja – webinarium „Ekoschematy 2024” organizowane przez Plantpress Sp. o. o., udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 26 maja – Piknik Poznaj Dobrą Żywność na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, udział: Wiceprezes KRIR R. Nowak,
  • 27 maja – spotkanie w gmachu MRiRW w sprawie funkcjonowania ubezpieczeń w sadownictwie, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Członek Zarządu KRIR G. Jędrejek,
  • 28 maja – spotkanie w gmachu MRiRW sprawie aplikacji suszowej, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz, Prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej A. Kałek, Delegat do KRIR z Lubuskiej Izby Rolniczej M. Strzelczyk,
  • 28 maja – sprawozdawczy zjazd delegatów Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, udział: Prezes KRIR W. Szmulewicz,
  • 28 maja – Walnego Zgromadzenie Lubuskiej Izby Rolniczej, udział: Członkini Zarządu KRIR J. Nawrocka.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli w posiedzeniu Sejmowej i Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której omawiane były następujące tematy:

21 maja - rozpatrzenie Informacji na temat możliwości produkcji, dystrybucji oraz sytuacji na rynku wina gronowego, owocowego, cydru i perry,

21 maja - pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (druk nr 382),

22 maja - informacja na temat wykluczenia komunikacyjnego mieszkańców terenów wiejskich,

23 maja - rozpatrzenie Informacji na temat brakujących pracowników sezonowych zatrudnianych w rolnictwie oraz możliwości zatrudnienia cudzoziemców w celu uzupełnienia ich braków, rozpatrzenie Informacji na temat sytuacji w uprawach rolnych oraz na rynku owoców w związku ze stratami spowodowanymi przez przymrozki oraz możliwe formy pomocy dla poszkodowanych gospodarstw.

W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w tematach dotyczących zarówno analizy aktualnych problemów w sektorze rolnym, jak i otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych.

7 maja Zarząd KRIR zgłosił uwagi do projektu ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, wnioskując o zmianę definicji przymrozków wiosennych i możliwości ubezpieczenia upraw wiosennych od przymrozków przed 15 kwietnia zgodnie z fazą rozwojową roślin.

9 maja Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie kryteriów wyboru najkorzystniejszej oferty w przetargu ofert pisemnych, liczbie punktów przyznawanych za ich spełnienie oraz rodzajów dowodów potwierdzających ich spełnienie. Samorząd rolniczy w zgłoszonych uwagach podkreślił, że rolnik indywidualny powinien być pierwszym beneficjentem dostępnych gruntów Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

10 maja Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie problemów związanych z udziałem zbyt szerokiego katalogu podmiotów w przetargach ograniczonych na dzierżawę lub sprzedaż nieruchomości rolnych ZWRSP.

10 maja Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej W. Kosiniaka-Kamysza w sprawie uregulowania dotyczącego poboru rolników do odbycia służby wojskowej, wnioskując, aby młodzi rolnicy mogli spokojnie prowadzić gospodarstwa a przez to zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe.

10 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka o podjęcie działań mających na celu uznanie prawa jazdy kategorii T jako kategorii B+E, dla osób prowadzących gospodarstwa rolne, mających uprawnienia kategorii B i T.

10 maja Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii K. Hetmana w sprawie podjęcia działań mających na celu zwolnienie gospodarstw rolnych z dozoru technicznego i posiadania uprawnień kwalifikacyjnych na urządzenia podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem typu ładowarki teleskopowe.

10 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 15 kwietnia 2024 r. w sprawie utworzenia przepisów dotyczących rekompensat dla producentów świń z terenów objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem ASF.

10 maja Zarząd KRIR na wniosek Izby Rolniczej w Opolu zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie zniesienia ściśle określonych terminów, w których dozwolone jest rolnicze stosowanie nawozów zawierających azot.

10 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 06 maja 2024 r. w sprawie wprowadzanych zmian do trwających naborów i oceny wniosków w ramach KPO.

10 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 22 kwietnia 2024 r. w sprawie zniesienia wymogu posiadania płyty gnojowej dla gospodarstw poniżej 20 DJP.

10 maja Zarząd KRIR na wniosek Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań mających na celu zwiększenie limitu ilości drobiu, który można hodować na cele sprzedaży bezpośredniej oraz rolniczego handlu detalicznego, do poziomu, jaki aktualnie obowiązuje na potrzeby własne rolnika.

10 maja Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie kar finansowych nałożonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa za dokonywanie zmian w księgach wieczystych bez zgody KOWR.

10 maja Zarząd KRIR na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie możliwości zakupu ziemi w ramach interwencji „Rozwój małych gospodarstw”.

10 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Stałego Przedstawiciela RP przy UE P. Serafina w związku z przygotowaniami do posiedzenia Ministrów Środowiska UE o wystąpienie w sprawie problemów związanych z coraz większą populacją wilka.

10 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu uwagi płynące z wojewódzkich izb rolniczych w sprawie uruchomienia pomocy dla producentów zbóż w postaci dopłat do sprzedanego zboża, które dotyczyły m.in. wniosków o rozszerzenie pomocy o rzepak i grykę, oraz możliwości wsparcia do zboża sprzedanego tuż po zbiorach w 2023 r.

13 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektor Departamentu Budżetu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi A. Kłódkowskiej-Cieślakiewicz w sprawie interpretacji przepisów dotyczących wypłat pomocy dla producentów zbóż w postaci dopłat do sprzedanego zboża w kwestii możliwości otrzymania pomocy przez rolnika ryczałtowego, który sprzedał zboże drugiemu rolnikowi ryczałtowemu prowadzącemu produkcję zwierzęcą.

14 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski o powołanie do Rady Ochrony Przyrody przedstawicieli samorządu rolniczego, jako reprezentantów środowiska rolniczego.

14 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu wnioski Zarządu Mazowieckiej Izby Rolniczej, które dotyczyły m.in. uproszczeń biurokratycznych w ramach realizacji interwencji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, ubezpieczeń upraw rolnych oraz zwalczania ASF.

14 maja Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zniesienia obowiązku składania niektórych oświadczeń w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt.

14 maja Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie podjęcia działań mających na celu zwiększenie kontroli towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, jak i z innych państw spoza UE. 

15 maja Zarząd KRIR na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii K. Paszyka w sprawie zmiany przepisów ustawy o odpadach w zakresie konieczności uzyskania zwolnienia przez rolników na przetwarzanie odpadów w przypadku wykorzystywania zużytych opon do obciążania pryzm kiszonkowych.

15 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa H. Smolarza z wnioskiem o organizację spotkania z Prezesami Wojewódzkich Izb Rolniczych, Dyrektorów Oddziałów Terenowych KOWR w Centrali KOWR.

15 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów T. Chróstnego w sprawie możliwości naruszenia praw konkurencji na rynku pasz.

15 maja Zarząd KRIR na wniosek Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR, zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów D. Tuska w sprawie o rozszerzenie uzupełniającego świadczenia rodzicielskiego tzw. Programu Matka 4+ dla wszystkich matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci, niezależnie od tego czy pracowały zawodowo i opiekowały się dziećmi, czy w pełni poświęciły swój czas na wychowanie dzieci.

17 maja Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas II posiedzenia Rady ds. Młodych Rolników przy KRIR, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie problemów z obrotem paliwami w grupie producentów rolnych.

17 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie wniosków płynących z wojewódzkich izb rolniczych dotyczących błędnego działania aplikacji suszowej i dokonania kompleksowych zmian dotyczących szacowania strat.

17 maja Zarząd KRIR na wniosek Małopolskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wprowadzenie możliwości korygowania wniosków obszarowych w zakresie płatności niezwiązanej do tytoniu.

17 maja Zarząd KRIR na wniosek Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o całkowite zniesienie obowiązku ugorowania 4% gruntów rolnych wynikającego z obowiązywania normy GAEC 8.

17 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uszczelnienia granic Polski z Ukrainą, Białorusią oraz Rosją poprzez wprowadzenie wzmożonej kontroli przez Inspekcję Weterynaryjną, Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

17 maja Zarząd KRIR na wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zwiększenia stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.

20 maja Zarząd KRIR na wniosek Pomorskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego o wprowadzenie zmian do zasad ubiegania się o płatności bezpośrednie i płatności w ramach interwencji Rolnictwo ekologiczne w zakresie odejścia od zmiany statusu GO na TUZ w przypadku deklaracji powyżej 5 lat mieszanki traw, traw nasiennych, mieszanek z bobowatymi itd., oraz możliwości połączenia praktyki Uproszczone systemy upraw, ekoschematu Obszary z roślinami miododajnymi z płatnościami ekologicznymi.

21 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 15 kwietnia 2024 r. w sprawie umożliwienia producentom rolnym składania wniosków o przyznanie rekompensat z Funduszu Ochrony Rolnictwa w trybie ciągłym przez cały rok kalendarzowy, wnioskując o rozpatrzenie zawartych w nim postulatów.

21 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 15 kwietnia 2024 r. w sprawie kredytów na zakup użytków rolnych, wnioskując o uruchomienie linii kredytowej.

21 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 26 kwietnia 2024 r., w sprawie konieczności podjęcia interwencji w sprawie udzielenia pomocy gospodarstwom z terenu województwa lubelskiego dotkniętym falą przymrozków, wnioskując o wprowadzenie pomocy.

21 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego z wnioskiem o wprowadzenie refundacji dla producentów owoców jagodowych za 2023 r. w związku z niekontrolowanych napływem płodów rolnych z Ukrainy i cenami środków do produkcji.

21 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 15 kwietnia 2024 r. w sprawie informowania przez punkty skupu i zakłady przetwórcze o cenach zakupu surowca owoców na co najmniej dzień przed dostawą oraz w sprawie daty zawierania umów kontraktacyjnych, aby wzmocnić w łańcuchu dostaw pozycję rolnika.

21 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Sekretarza Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi M. Kołodziejczaka w sprawie konsekwentnego występowania odnośnie zawieszenia prac nad wprowadzeniem elektronicznego rejestru środków ochrony roślin ze względu na duże obciążenia biurokratyczne dla rolników, związane z koniecznością prowadzenia takiego rejestru.

21 maja Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiemu stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dnia 03 kwietnia 2024 r. w sprawie zakwalifikowania uprawy truskawki na gruntach ornych jako uprawy wieloletniej.

21 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników, w związku z niskimi emeryturami rolniczymi oraz możliwości wprowadzenia wypłacania zasiłku chorobowego po 10 dniach choroby, a nie po 30 dniach.

21 maja Zarząd KRIR na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej zwrócił się do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski o uruchomienie kolejnego naboru wniosków w ramach Ogólnopolskiego programu środowiskowej regeneracji gleb poprzez ich wapnowanie.

22 maja Zarząd KRIR przekazał uwagi do projektu wprowadzającego zmiany w zał. III dyrektywy azotanowej w zakresie RENURE. W uwagach zaproponowano m.in., aby techniki przetwarzania nawozów naturalnych opisane w projekcie zostały rozszerzone i uwzględniały specyficzne warunki poszczególnych państw członkowskich.

28 maja Zarząd KRIR przekazał Prezesowi Rady Ministrów D. Tuskowi stanowisko w sprawie koniecznych zmian wspólnej polityki rolnej i polityki dotyczącej rolnictwa przyjęte na IV posiedzeniu KRIR VII kadencji, wnioskując o wprowadzenie stosownych zmian legislacyjnych.

29 maja Zarząd KRIR przekazał uwagi do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Według samorządu rolniczego obciążenie zwierząt pracą powinno być dostosowane do ich stanu zdrowia i kondycji. Najlepszą wiedzę na ten temat posiadają lekarze weterynarii, zootechnicy, a także hodowcy dlatego to oni są w stanie najlepiej ocenić, jakie zadnia są odpowiednie dla konkretnych zwierząt, aby nie naruszać ich dobrostanu.

29 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie nieprawidłowego działania aplikacji suszowej, kolejny raz wnioskując o wprowadzenie koniecznych zmian.

              29 maja Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie określenia transparentnych zasad rozdysponowania gruntów powracających do Zasobu Własności Rolnych Skarbu Państwa z tzw. „30”.

29 maja Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie możliwości kwalifikowania kosztów związanych z zakupem materiału hodowlanego zwierząt w ramach działania „Rozwój małych gospodarstw”.

29 maja Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii K. Paszyka w sprawie inwestycji dotyczącej linii wysokiego napięcia przez obszar chronionego krajobrazu „Dolina Śląskiej Ochli”, wnioskują o zmianę lokalizacji inwestycji.

29 maja Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się kolejny raz do Minister Klimatu i Środowiska P. Hennig-Kloski w sprawie podjęcia działań legislacyjnych w zakresie wprowadzenia uregulowań prawnych dotyczących odszkodowań za szkody wyrządzane w uprawach rolnych i u zwierząt gospodarskich przez dziko żyjące zwierzęta i ptactwo podlegające ochronie.

29 maja Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Infrastruktury D. Klimczaka w sprawie zmiany ustawy Prawo wodne w zakresie możliwości budowy zbiorników retencyjnych na gruntach rolnych do 1 ha na zgłoszenie, do 3000m2 bez zgłoszenia oraz bezpłatnego poboru wody na cele rolnicze z tych zbiorników.

29 maja Zarząd KRIR realizując wniosek zgłoszony podczas IV posiedzenia KRIR VII kadencji, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Cz. Siekierskiego w sprawie uruchomienia przez ARiMR działania inwestycyjnego w obszarze nawadniania w gospodarstwie rolnych.

Tak jak miało to miejsce w poprzednich okresach sprawozdawczych, tak również
i w omawianym okresie kontynuowana była współpraca zagraniczna Krajowej Rady Izb Rolniczych.

16 maja 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „zdrowie i dobrostan zwierząt", podczas którego omówiono rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/968 dotyczące afrykańskiego pomoru świń. Podczas spotkania głos zabrała delegacja Włoch potwierdzająca wykrycie przypadków ASF na terenie Włoch. Przedstawiono aktualne informacje na temat reformy ustawodawstwa unijnego dotyczącego dobrostanu zwierząt, podkreślając obawy rolników co do wprowadzania kolejnych obostrzeń. Ekspert z Polski zwrócił uwagę na trudności przewoźników zwierząt i brak odpowiedniego wsparcia w sytuacjach kryzysowych. Omówiono również kwestię wysoce zjadliwej grypy ptaków w USA.

29 maja 2024 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie CCC, gdzie omówiono działalność „Cooperatives Europe” i zaprezentowano ich Manifest wyborczy do PE. Dyskutowano o stworzeniu listy europosłów wspierających model spółdzielczości oraz o zorganizowaniu wydarzenia w PE po wyborach, aby promować utworzenie Intergrupy ds. Gospodarki Społecznej. Giuseppe Guerini, Prezes CECOP-CICOPA Europe, przedstawił prezentację na temat opodatkowania wspierającego gospodarkę społeczną. Alleanza delle Cooperative Italiane zaprezentowała najlepsze praktyki dotyczące równowagi płci w zarządach podczas warsztatów cyfrowych. W kontekście zbliżających się wyborów do PE, omówiono strategię komunikacyjną promującą europejskie spółdzielnie rolnicze, podkreślając ich rolę w budowaniu zrównoważonej przyszłości.

30 maja 2024 r. w Sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet, w którym uczestniczyła Hanna Chodkowska z KRIR. Dyskutowano o równowadze płci w rolnictwie, podając przykłady z Irlandii i Hiszpanii oraz kładąc nacisk na rozwój infrastruktury na obszarach wiejskich. Poruszono problem samobójstw wśród rolników, podkreślając potrzebę dostosowanej pomocy i dostępności wsparcia psychicznego. Przedstawiono warsztaty dotyczące zdrowia psychicznego rolników, z rekomendacjami dla Komisji Europejskiej. Omówiono sposoby na  finansowanie i ścieżki kariery dla kobiet na obszarach wiejskich.

30 maja 2024 roku w Brukseli odbyło się posiedzenie POCC-CCC w Sekretariacie Copa-Cogeca. Omówiono projekt stanowiska w sprawie bezpieczeństwa zwierząt podczas transportu, wskazując na konieczność zmian w propozycji Komisji. Przedyskutowano również kwestie emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa oraz nowe techniki genomiczne, które nie zostały jeszcze uzgodnione na poziomie Rady Europejskiej. Poruszono problem rozporządzenia UE w sprawie wylesiania, które wejdzie w życie 30 grudnia 2024 roku, oraz jego wpływ na rolnictwo. Przedstawiono również aktualny stan negocjacji w sprawie populacji wilka oraz głosowanie nad ustawą o odtwarzaniu przyrody. Omówiono postęp prac nad ustawą o monitorowaniu gleby i negocjacje z Ukrainą. Na zakończenie omawiano politykę promocji produktów rolnych i problem marnotrawienia żywności.

W omawianym okresie sprawozdawczym Biuro Zarządu KRIR otrzymało do zaopiniowania 13 projektów aktów prawnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com