sejm9 września 2015 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw oraz ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (druk nr 3836).

Uzasadnienie projektu przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke. Projekt ma na celu dostosowanie istniejących regulacji tworzenia i funkcjonowania grup producentów rolnych oraz ich związków do zasad i warunków udzielania pomocy finansowej grupom producentów rolnych, określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), a także przeniesienie kompetencji nadzoru nad tworzeniem i funkcjonowaniem grup producentów z jednostek samorządu terytorialnego do Agencji Rynku Rolnego.

Komisja przyjęła poprawkę mają na celu upoważnienie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do określenia w rozporządzeniu wysokości zmniejszeń kwot pomocy technicznej w związku z naruszeniem warunków przyznawania i wypłaty tej pomocy lub innych obowiązków związanych z jej przyznawaniem, w tym przepisów o zamówieniach publicznych, oraz poprawkę umożliwiającą uzyskanie wpisu na listy doradców rolniczych lub doradców rolnośrodowiskowych (prowadzone przez dyrektora Centrum Doradztwa Rolniczego) absolwentom wyższych uczelni, kształcącym się w zawodach rolniczych.

Komisja wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udziale w pracach Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa we wrześniu 2015 r. oraz na temat zmiany zasad redystrybucji środków pochodzących ze Wspólnej Polityki Rolnej na Lokalne Strategie Rozwoju na poszczególne województwa w świetle pisma przesłanego przez Marszałka Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke, poinformował o posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbyło się 7 września br. Głównym tematem obrad była trudna sytuacja na niektórych rynkach rolnych. Komisja Europejska zaproponowała pakiet pomocowy, który obejmuje wsparcie poprawy płynności finansowej rolników, stabilizację rynków oraz poprawę funkcjonowania łańcucha dostaw. Na realizację pakietu przewidziano środki finansowe w wysokości 500 mln euro, które będą pochodziły z rezerwy budżetowej.

Zobacz pełną informację pdf>>>

W dyskusji posłowie krytycznie odnieśli się do informacji ministra, zgłaszając wnioski i pytania dotyczące pakietu pomocowego, kar nałożonych na rolników za nadprodukcję mleka, problemów związanych z suszą oraz kwot mlecznych.

Źródło: sejm.gov.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com