owce.jpgW związku z obligatoryjną od 1 stycznia 2010 roku elektroniczną identyfikacją owiec i kóz przeznaczonych do hodowli, wynikającą z przepisów rozporządzenia Rady (WE) Nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r. ustanawiającego system identyfikacji i rejestracji owiec i kóz oraz zmieniającego rozporządzenie (WE) Nr 1782/2003 i dyrektywy 92/102/EWG i 64/432/EWG (Dz. Urz. UE L 5 z 09.01.2004), Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o pilne podjęcie działań na forum Unii Europejskiej w celu zniesienia niniejszego obowiązku lub ponownego przeniesienia w czasie implementacji tego przepisu.


W opinii Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych wprowadzenie elektronicznej identyfikacji (EID) owiec i kóz może mieć tragiczne w skutkach znaczenie dla przyszłości polskiej hodowli małych przeżuwaczy, co potwierdzają wyniki programów pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach Unii Europejskiej. Holandia, będąca przykładem tego typu działań, zanotowała w ostatnich latach istotny z punktu widzenia produkcji krajowej spadek pogłowia owiec związany w szczególności ze zwiększeniem kosztów realizacji elektronicznej identyfikacji omawianego gatunku. Zgodnie z wyliczeniami przedstawicieli tamtejszych producentów, w związku z wprowadzeniem pilotażowego EID w latach 2006-2007 koszt identyfikacji jednego zwierzęcia hodowlanego wzrósł, w porównaniu ze stosowaniem klasycznych kolczyków, o ponad 6,5 euro. Należy ponadto zwrócić uwagę na konieczność wyposażenia gospodarstw w czytniki identyfikatorów wraz z oprogramowaniem (przenośne oraz/lub stacjonarne), co w obecnych warunkach opłacalności ekonomicznej produkcji owiec stawia pod znakiem zapytania przyszłość tego sektora w Polsce. Jednocześnie, kraj członkowski zobligowany jest do stworzenia ogólnokrajowej bazy danych EID, a mając na względzie zbliżający się termin implementacji omawianego przepisu, zwraca wyjątkowy niepokój środowiska rolniczego w kwestii praktycznych rozwiązań możliwych do zastosowania w naszym kraju.

Wraz z wystąpieniem samorządu rolniczego przekazana została również resortowi rolnictwa opinia Komitetów Copa-Cogeca na temat przyszłości sektora owiec. Dokument ten jasno odnosi się do EID sugerując, że system elektronicznego znakowania owiec i kóz powinien być rozwiązaniem dobrowolnie stosowanym przez hodowców, co wprost wpisuje się również w argumenty Komisji Europejskiej dotyczące efektywniejszego zarządzania stadem przy jego zastosowaniu. Jednomyślność europejskiego środowiska rolniczego w tej sprawie została wyrażona w ostatnim czasie również w trakcie specjalnego posiedzenia na temat EID w Parlamencie Europejskim 28 stycznia br., dlatego w opinii KRIR to także odpowiedni moment na rozpoczęcie działań forum europejskim przez resort rolnictwa i wsparcie działań samorządu rolniczego w tej kwestii.

 icon_pdf.gif

stanowisko Copa-Cogeca na temat przyszłości sektora owiec w Unii Europejskiej

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com