krir.jpgPaździernikowe działania Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych koncentrowały się w głównej mierze na tematach dotyczących rozszerzenia kompetencji samorządu rolniczego oraz przyszłego kształtu funkcjonowania systemu doradztwa rolniczego w Polsce. Nowe regulacje prawne dotyczące doradztwa rolniczego wprowadzone w krajach Unii Europejskiej oraz konieczność rozszerzenia systemu doradztwa o standardy prowadzenia gospodarstwa zgodnie z zasadami wzajemnej zgodności wymagają zdaniem samorządu rolniczego usprawnienia, zwiększenia efektywności i wiarygodności doradztwa rolniczego w naszym kraju. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stoi na stanowisku, że dla sprawnego, odpowiadającego potrzebom rolników funkcjonowania doradztwa rolniczego konieczne jest powierzenie nadzoru nad jednostkami doradztwa rolniczego wojewódzkim izbom rolniczym.


3 października Zarząd KRIR zwrócił się z pisemną prośbą o możliwość bezpośredniego spotkania przedstawicieli samorządu rolniczego z Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem w celu omówienia kluczowych kwestii dla przyszłości polskiego rolnictwa. 29 października Zarząd KRIR wystosował kolejne pismo do Premiera Tuska w sprawie przyszłego kształtu funkcjonowania doradztwa rolniczego w Polsce oraz rozszerzenia kompetencji samorządu rolniczego. W związku z trwającymi pracami parlamentarnymi nad tzw. ustawą kompetencyjną Zarząd KRIR w swoim wystąpieniu (w załączeniu) odniósł się również do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie oraz realizacji programu wyborczego Platformy Obywatelskiej w części dotyczącej działań związanych z rolnictwem i rozwojem wsi. W omawianym okresie sprawozdawczym wystosowano także wystąpienia do wszystkich klubów parlamentarnych z prośbą o spotkanie z przedstawicielami samorządu rolniczego w celu omówienia w/w kwestii.

Zgodnie z wnioskiem z VII Posiedzenia KRIR III kadencji zwrócono się do izb rolniczych o zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu nowelizacji ustawy o izbach rolniczych opracowanego przez Zespół roboczy KRIR powołany w tym celu. Wszystkie przesłane przez izby sugestie zostaną rozpatrzone w trakcie opracowywania ostatecznego tekstu zmian ustawy podczas podsumowującego posiedzenia Zespołu zaplanowanego na listopad. Mając na względzie ścieżkę proceduralną i legislacyjną aktów prawnych Zarząd KRIR zadecydował o podjęciu działań, których celem jest włączenie omawianej nowelizacji do prac parlamentarnych jako projektu poselskiego.


Największym wydarzeniem otwierającym omawiany okres sprawozdawczy były Międzynarodowe Targi Hodowli Zwierząt i Rozwoju Obszarów Wiejskich FARMA, jakie miały miejsce w dniach 3-5 października w Poznaniu. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych brał aktywny udział w tegorocznej edycji wystawy, gdzie był inicjatorem istotnych punktów programowych targów.

4 października Zarząd KRIR był organizatorem i gospodarzem debaty z przedstawicielami partii politycznych pt. „Rok po wyborach”. Zgodnie z założeniami do spotkania dyskusja dotyczyła przede wszystkim realizacji programów rolnych poszczególnych partii politycznych w kontekście ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych oraz stanowiła kontynuację debaty, jaka miała miejsce podczas poprzedniej edycji targów FARMA w 2007 roku, gdzie przedstawiciele zaproszonych wówczas ugrupowań deklarowali m.in. szybkie uruchomienie działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, ułatwienie zakupu ziemi dla rolników z zasobów ANR na powiększenie gospodarstw rodzinnych oraz zwiększenie kompetencji samorządu rolniczego. W debacie uczestniczyli członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych, przedstawiciele organizacji i instytucji rolniczych, przedstawiciele klubów parlamentarnych obecnej kadencji Sejmu RP tj.:

  • Platformy Obywatelskiej: Leszek Korzeniowski, Zdzisław Czucha i Piotr Waśko;
  • Polskiego Stronnictwa Ludowego: minister rolnictwa Marek Sawicki, Mirosław Maliszewski i Stanisław Kalema;
  • Prawa i Sprawiedliwości: Wojciech Mojzesowicz, Henryk Kowalczyk i Krzysztof Jurgiel;
  • Lewicy: Stanisław Stec i Romuald Ajchler,
    a także przedstawiciele mediów.

Podczas targów Zarząd KRIR był ponadto organizatorem tematycznych seminariów dla rolników:

  • 3 października we współpracy z Fundacją Programów Pomocy Dla Rolnictwa FAPA zorganizowano seminarium pt. „Zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku”, na którym szczegółowo omówione zostały mechanizmy wsparcia finansowego i pozafinansowego rolników, oraz nowe kierunki gospodarowania na wsi i ich konsekwencje dla polityki rozwoju obszarów wiejskich – klimat, wykorzystanie bioenergii i zarządzanie ryzykiem w rolnictwie;
  • 3 października we współpracy z e-WGT S.A. zorganizowano seminarium pt. „Internetowa Giełda Rolna – nowe możliwości w obrocie produktami rolniczymi”, podczas którego miała miejsce prezentacja zasad funkcjonowania internetowej giełdy zbożowej oraz wieprzowej;
  • 5 października we współpracy z Instytutem Zootechniki w Balicach zorganizowano seminarium pt. „Z pola do żłobu i koryta. Warunki produkcji pasz w gospodarstwie” obejmujące swym zakresem tematycznym produkcję surowców paszowych
    i wprowadzanie ich do obrotu, produkcję pasz w gospodarstwie, a także aspekty ekonomiczne dla gospodarstw rolnych związane ze zmianami „prawa paszowego”.

Odwiedzający wystawę mieli również możliwość bezpośredniego spotkania z przedstawicielami izb rolniczych oraz zapoznania się publikacjami samorządu rolniczego na stoisku Krajowej Rady Izb Rolniczych zorganizowanego tradycyjnie z Wielkopolską Izbą Rolniczą. Podczas targów odbyło się również VII Posiedzenie KRIR III kadencji, gdzie przedstawiciele samorządu rolniczego mieli okazję do przedyskutowania aktualnych problemów rolnictwa m.in. z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Arturem Ławniczakiem oraz Doradcą ds. rolnictwa Prezydenta RP Janem Krzysztofem Ardanowskim.

3 października, w trakcie trwania targów FARMA w Poznaniu miała również miejsce gala VI Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przy współudziale m.in. Krajowej Rady Izb Rolniczych. Nagrodę ufundowaną przez samorząd rolniczych dla laureata konkursu wręczył w trakcie trwania uroczystości Członek Zarządu KRIR Andrzej Górczyński.


W omawianym okresie Zarząd KRIR występował w wielu tematach dotyczących zarówno otrzymywanych do zaopiniowania projektów aktów prawnych jak i analizując aktualne problemy w sektorze rolnym.

6 października, w związku z trudnościami w dotarciu z informacją na temat przysługującej pomocy dla rodzin rolniczych oraz składaniu stosownych wniosków we wskazanym w uchwale Rady Ministrów terminie, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie zwrócił się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z postulatem o przedłużenie terminu przyjmowania wniosków o pomoc z tytułu szkód spowodowanych przez suszę lub huragan w 2008 roku.

9 października Zarząd KRIR wystosował do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierza Plocke swoją opinię do projektu rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości i sposobu pobierania opłat związanych z identyfikacją i rejestracją konia, wydaniem i doręczeniem paszportu konia lub jego duplikatu i opłat za czynności związane z wydawaniem i doręczaniem paszportów bydła lub ich duplikatów. W swoim wystąpieniu Zarząd KRIR w imieniu samorządu rolniczego negatywnie ocenił propozycję podwyższenia opłat za dokonanie opisu i rejestrację konia argumentowaną koniecznością pokrycia kosztów modernizacji baz koniowatych przez podmioty prowadzące te bazy.

16 października, analizując bieżącą sytuację w rolnictwie, a także mając na uwadze postulat zgłoszony przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą, Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego o podjęcie działań w celu zmiany rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 marca 2007 roku w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany umożliwiającej otrzymanie wsparcia, o którym mowa w tytule niniejszego aktu, przez producentów rolnych uprawiających rośliny strączkowe w mieszankach ze sobą oraz w mieszankach z zbożami wymienionymi w §1 ust. 1 przedmiotowej regulacji. Jednocześnie samorząd rolniczy wniósł w tym samym wystąpieniu o rozszerzenie wykazu gatunków roślin uprawnych, o których mowa w rozporządzeniu, o rośliny motylkowate tj. koniczynę (biała, czerwona lub białoróżowa) i lucernę wraz z analogicznym do w/w propozycji zapisem umożliwiającym ich uprawę zarówno w siewie czystym jak i w mieszankach.

16 października, po analizie postulatów IV Walnego Zgromadzenia Pomorskiej Izby Rolniczej, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka z wnioskiem o zmianę przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 1997 r. Nr 98, poz. 602 z późn. zm.) i wydłużenie obowiązywania badań technicznych dla przyczep rolniczych z 1-ego do 2 lat tj. do okresu analogicznego jak dla ciągnika rolniczego. Wystąpienie zostało przekazane również do wiadomości Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego.

Mając na uwadze postulat Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, 22 października Zarząd KRIR wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzaty Krasnodębskiej-Tomkiel z wnioskiem o podjęcie czynności mających na celu sprawdzenie, czy znaczny wzrost cen herbicydów w ostatnim czasie nie narusza interesów konsumentów (w załączeniu).

24 października, w związku z licznymi wnioskami napływającymi do Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych z wojewódzkich izb rolniczych w sprawie zmian w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 13 marca 2007 r. w sprawie wykazu gatunków roślin uprawnych, do których materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługuje dopłata z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, Zarząd KRIR zwrócił się do wojewódzkich izb rolniczych o przeanalizowanie i ustosunkowanie się do postulatu Zarządu Podkarpackiej Izby Rolniczej w sprawie rozszerzenia wykazu roślin o rzepak, kukurydzę, buraka cukrowego, groch zielony, groch siewny cukrowy oraz groch siewny łuskowy. Jednocześnie Zarząd KRIR wniósł o przedstawienie również własnych propozycji stosownych zmian w rozporządzeniu, które posłużyłyby do opracowania jednolitego i kompleksowego wniosku samorządu rolniczego w tej sprawie.

29 października Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa swoją opinię do projektu rozporządzenia MRiRW zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Po przeanalizowaniu zmian zaproponowanych w w/w projekcie oraz po zapoznaniu się z uwagami ekspertów w dziedzinie wdrażania podejścia Leader w Polsce, oprócz własnych uwag, Zarząd KRIR wyraził swoje poparcie dla opinii przedstawionej przez Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

29 października Zarząd KRIR przekazał do Ministerstwa Sprawiedliwości opinię samorządu rolniczego na temat projektu ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Omawiany okres sprawozdawczy był również okresem obfitującym w różne wydarzenia związane z rolnictwem i obszarami wiejskimi, w których udział brali przedstawiciele samorządu rolniczego.

6 października przedstawiciel Zarządu KRIR wziął udział w XVII nadzwyczajnym posiedzeniu Komitetu Monitorującego Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006, którego przedmiotem obrad było zatwierdzenie wniosków o realokację środków z Priorytetu II ZPORR dla województwa mazowieckiego do alokacji Priorytetu II innych województw.

W dniach 9-12 października w ośrodku konferencyjnym w Ossie (woj. łódzkie) odbyło się II Europejskie Forum Młodych Rolników. Organizatorem tego wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego. W inauguracji konferencji wzięli udział m.in. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, Prezes IRWŁ oraz Członek Zarządu KRIR Andrzej Górczyński, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak a także Wiceprezydent Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA) Erik Jennewein. Celem Forum była przede wszystkim wymiana doświadczeń oraz dobrych praktyk w zakresie wspierania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie, poszerzanie wiedzy fachowej oraz nawiązywanie kontaktów na płaszczyźnie samorządowej i branżowej, a także promocja dorobku polskiego i regionalnego rolnictwa na arenie europejskiej. Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję do bliższego zapoznania się z mechanizmami Wspólnej Polityki Rolnej oraz jej przemian związanych z trwającym przeglądem funkcjonowania po reformie w 2003 roku.

16 października odbyło się posiedzenie Zespołu ds. przeglądu regulacji prawnych dotyczących grup producentów rolnych i ich związków oraz spółdzielczości rolniczej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na spotkaniu przedstawione zostały propozycje Departamentu Finansów resoru rolnictwa dotyczące zaliczkowania dla grup producentów rolnych w pierwszym roku działalności oraz zmiany w podatku VAT.

20 października z inicjatywy Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej w siedzibie LIR doszło do spotkania rolników, przedstawicieli branżowych organizacji rolniczych, samorządu lokalnego i rządu w celu przedyskutowania aktualnej sytuacji na rynku zbóż. W obradach uczestniczył również prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który stwierdził, że rolnicy nie godzą się na niskie ceny zbóż i domagają się przywrócenia przez Unię Europejską ceł na importowane z Ukrainy zboże, podwyższenia przez Komisję Europejską ceny skupu interwencyjnego zboża wynoszącej obecnie 101,3 euro za tonę do 160 euro oraz przywrócenia dopłat eksportowych do produktów mleczarskich. Ponadto, zdaniem rolników obecnych na spotkaniu to właśnie izby rolnicze powinny mieć większe kompetencje, dlatego rząd powinien przekazać samorządowi rolniczemu doradztwo rolnicze.

23 października w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego w Warszawie, pod honorowym patronatem Krajowej Rady Izb Rolniczych, odbył się VIII Finał Konkursu Kryształowej Koniczyny im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evans’a. Konkurs ma na celu uhonorowanie ludzi działających na rzecz rozwoju i edukacji na terenach wiejskich oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie tych działań dla integracji, aktywizacji i rozwoju środowiska wiejskiego.Uczestniczący w uroczystej gali Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz wręczył nagrodę ufundowaną przez samorząd rolniczy wyróżnionej w konkursie pani Zofii Langowskiej.

W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli także w posiedzeniach sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz senackiej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na których omawiane były następujące tematy:
  • 8 października - rozpatrzenie „Raportu z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych na Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2007 r.” oraz rozpatrzenie projektu dezyderatu w sprawie zwiększenia środków dla ARiMR na dopłaty do oprocentowania kredytów inwestycyjnych dla rolników;
  • 15 października - rozpatrzenie projektu ustawy budżetowej na rok 2009 w zakresie części budżetowych: 32 - rolnictwo, 33 - rozwój wsi, 35 - rynki rolne oraz 62 - rybołówstwo;
  • 16 października - rozpatrzenie sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej
    o komisyjnych projektach ustaw o zmianie ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej;
  • 28 października - pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W październiku rozpoczął prace powołany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zespół ds. choroby Aujeszkyego. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w pracach zespołu uczestniczy Andrzej Frąckowiak.


W okresie sprawozdawczym przedstawiciele Zarządu KRIR uczestniczyli ponadto w wielu innych wydarzeniach z zakresu rolnictwa i rozwoju wsi:

  • 5 października - X Dni Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego w Skrzelewie (woj. mazowieckie). Nad świętem patronat objęła m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych;
  • 15 października - konferencja pt. „ZPORR 2004-2006. Tak wiele dla tak wielu” zorganizowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego;
  • 17-18 października - posiedzenie Porozumienia Izb Polski Południowo-Wschodniej w Wiśle (woj. śląskie);
  • 21 października - uroczyste obchody 50-lecia Polskiego Związku Hodowców
    i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” w Warszawie;
  • 22 października - konferencja pt. „ Eksport Polskiej Żywności: nowe szanse, stare zagrożenia” pod honorowym patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego;
  • 22 października - posiedzenie Kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
  • 30 października - spotkanie konsultacyjne członków Komitetu Monitorującego PROW 2007-2013 w związku z potrzebą dokonania dodatkowych realokacji środków dla działań osi II Programu.

Ważnym elementem działalności Zarządu KRIR w omawianym okresie sprawozdawczym była współpraca zagraniczna i rozwój kontaktów międzynarodowych samorządu rolniczego.

 

W dniach 30 września - 1 października w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbył się Kongres Europejskich Rolników zorganizowany przez COPA-COGECA, w którym udział wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych z prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele. Przewodnim tematem tego wydarzenia był przegląd Wspólnej Polityki Rolnej oraz wyzwania stojące przed Unią Europejską w kontekście przyszłości sektora rolnego po 2013 roku. Wśród prelegentów nie zabrakło najważniejszych osobistości mających wpływ na politykę rolną m.in. Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Mariann Fischer Boel, ministra rolnictwa przewodniczącej obecnie w UE Francji Michaela Barnier czy przewodniczących COPA i COGECA. Na sali plenarnej można było dostrzec przedstawicieli większości organizacji członkowskich COPA i COGECA, a także partnerów UE spoza państw Wspólnoty takich jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Turcja. Podczas obrad przez aklamację przyjęto wspólną deklarację COPA-COGECA „Wizje na przyszłość polityki rolnej w Europie” , która jest odniesieniem do toczącej się w Europie dyskusji na temat zmian w WPR.

W dniach 30-31 października br. miało miejsce kolejne już w tym roku posiedzenie Prezydium COPA. Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele polskich organizacji rolniczych, w tym reprezentanci Krajowej Rady Izb Rolniczych z prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele. Pierwszego dnia obrad uczestnicy rozmów dyskutowali na temat projektu budżetu COPA na 2009 rok oraz spotkali się z przedstawicielem Europejskiej Federacji Banków Żywności na temat nowego programu Komisji Europejskiej pomocy żywnościowej dla najuboższych mieszkańców Unii Europejskiej. Drugi dzień Prezydium COPA obfitował w dyskusje merytoryczne skupione wokół aktualnych propozycji legislacyjnych w rolnictwie europejskim oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE. Spotkanie rozpoczęła debata na temat projektu rozporządzenia regulującego obrót środkami ochrony roślin (przyjęta deklaracja w załączeniu). Następnie uczestnicy spotkania dyskutowali na temat możliwości wsparcia i rozwoju sektora owiec i kóz w Unii Europejskiej. Temat ten został podjęty, ponieważ Komisja Europejska nie przewidziała żadnego dodatkowego wsparcia dla tej produkcji w 2009 roku. Przyjęte podczas posiedzenia stanowisko w tej sprawie odnosi się m.in. do potrzeby wzbudzenia zainteresowania produkcją owczarską, akcji promocyjnych i nowego oznakowania produktów mięsnych oraz utworzenia specjalnego wsparcia dla młodych rolników zachęcającego do kontynuacji utrzymywania stad owiec i kóz. W dalszej części posiedzenia uczestnicy zajęli się przeglądem Wspólnej Polityki Rolnej. Dyskutowano nad rodzajami produkcji, które zdaniem rolników powinny zostać objęte tzw. recouplingiem (dodatkowe wsparcie częściowo powiązane z produkcją ustanawiane ze względów środowiskowych i kulturowych), a także nad możliwymi narzędziami stabilizującymi sytuację na rynkach rolnych. Głos w tej sprawie zabrał Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który podkreślił, iż diametralnie różna od roku ubiegłego obecna sytuacja w rolnictwie europejskim pokazuje, że pewne idee początkowe przeglądu WPR należało zweryfikować, zwłaszcza te dotyczące ograniczeń czy całkowitej likwidacji mechanizmów interwencyjnych. Swoją wypowiedź zobrazował przykładem rynku mleka, gdzie zdaniem szefa polskiego samorządu rolniczego należy dążyć do utrzymania obecnych instrumentów rynku (kwoty, dopłaty do mleka w proszku, prywatne przechowalnictwo) i wypracowania nowych, dodatkowych skutecznych narzędzi. Prezes Szmulewicz wyraził również przekonanie, iż mając na uwadze ogromne wahania rynkowe cen i popytu należałoby przeprowadzić ekspertyzę, która mogłaby dostarczyć szczegółowej analizy dotyczącej przyszłych zachowań światowych rynków rolnych. Takie badanie mogłoby służyć jako studium do dalszych zmian we Wspólnej Polityce Rolnej. Odnosząc się do sytuacji na rynku zbóż Prezes KRIR wyraził ponadto stanowisko, że obecna cena interwencyjna na ziarno jest nie do przyjęcia i powinna zostać podwyższona do 160 euro.

W omawianym okresie sprawozdawczym Zarząd KRIR otrzymał do zaopiniowania 27 projektów aktów prawnych (wykaz w załączeniu). Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazywało bieżące informacje o pracach Zarządu do wszystkich izb rolniczych, jak również informacje i materiały, uzyskiwane w instytucjach działających w obszarze rolnictwa. Ponadto, wiele uwagi zostało poświęcone sprawom organizacyjnym i koordynacyjnym działań samorządu rolniczego.

Duża część działań dotyczyła realizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 2008 r. w sprawie zakresu i trybu udzielania oraz sposobu rozliczania dotacji celowej przeznaczonej na pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem izb rolniczych, zawiązków zawodowych rolników indywidualnych oraz społeczno-zawodowych organizacji rolników w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej. Odbyły się 2 spotkania konsultacyjne w sprawie dofinansowania z pozostałymi polskimi organizacjami rolniczymi - członkami COPA. Został przygotowany i złożony do MRiRW wniosek o dotację celową, o której mowa w w/w rozporządzeniu, w wysokości 4 mln złotych oraz trwały uzgodnienia tekstu umowy pomiędzy MRiRW i KRIR dotyczącej przekazania tej dotacji.


Zgodnie z porozumieniem zawartym z Funduszem Składkowym Ubezpieczenia Społecznego Rolników dotyczącym pomocy dla gospodarstw poszkodowanych w wyniku tegorocznych huraganów, w październiku Zarząd KRIR przygotował i przekazał do FSUSR sprawozdanie z realizacji niniejszego porozumienia. W związku z faktem, że nie wszystkie wnioski poszkodowanych rolników mogły zostać zrealizowane z uwagi na wyczerpanie przeznaczonych na ten cel przez FS środków (1 mln złotych), Zarząd KRIR zawnioskował do Zarządu FS o rozważenie możliwości przeznaczenia dodatkowych środków na pomoc rolnikom, którzy złożyli wnioski w wyznaczonym terminie i zgodnie z przyjętymi kryteriami.


Na posiedzeniu Zarządu KRIR w dniu 24 października podjęta została uchwała, zgodnie z którą od listopada br. na stanowisko Dyrektora Biura KRIR powołana została pani Katarzyna Szczepaniak.

podpis_prezesa.jpg

 

 

 

 

icon_doc.gif
wystąpienie Zarządu KRIR z dnia 29 października do Premiera RP Donalda Tuska


icon_pdf.gif
stanowisko COPA-COGECA dotycząca środków ochrony roślin

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com