Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników

Ministerstwo Rolnictwa opracowało projekt ustawy umożliwiającej prowadzenie przetwórstwa i sprzedaży żywności przez rolników. Ustawa ma wejść w życie od stycznia 2017 r.

Obecnie występują trudności w rozwoju produkcji i sprzedaży konsumentom końcowym przez rolników żywności uzyskanej w całości lub części z surowców pochodzących z ich własnej uprawy, hodowli lub chowu. Dotyczy to działalności prowadzonej w ograniczonym rozmiarze i obejmującej krótkie łańcuchy sprzedaży prowadzące bezpośrednio od producenta do konsumenta, bez udziału pośredników. Wymienione trudności wynikają z braku wyraźnego określenia wymagań sanitarnych dla działalności w wymienionym zakresie, a także występowania, w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego, wątpliwości dotyczących podziału kompetencji pomiędzy Inspekcją Weterynaryjną a Państwową Inspekcją Sanitarną. Brak wyraźnego określenia wymagań sanitarnych dla prowadzenia tej działalności powoduje, że są stosowane wymagania trudne do spełnienia dla większości osób zainteresowanych jej prowadzeniem. Ponadto w stosunku do żywności wytwarzanej i sprzedawanej we wskazany wyżej sposób brak jest przepisów, które w sposób jasny i nie budzący wątpliwości określałyby wymagania odnośnie do np. znakowania.

W związku z wymienionymi trudnościami polscy rolnicy nie mają takich samych szans i możliwości w zakresie produkcji i przetwarzania żywności, jakie posiadają rolnicy z innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Jednocześnie wobec różnych zasad opodatkowania sprzedaży przez rolników produktów przerobionych z własnej uprawy, hodowli lub chowu zachodzi potrzeba jednoznacznego określenia, kiedy taka sprzedaż  określonych ilości  jest zwolniona z podatku dochodowego w celu wyeliminowania różnorodnych interpretacji dokonywanych przez urzędy skarbowe oraz jednoznacznego ustalenia obowiązków podatkowych dla podmiotów niespełniających warunków do zwolnienia z podatku dochodowego.

Celem projektowanej ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu  ułatwienia  sprzedaży żywności przez rolników jest stworzenie rzeczywistych możliwości rozwoju produkcji i sprzedaży konsumentom końcowym przez rolników żywności uzyskanej w całości lub części z surowców pochodzących z ich własnej uprawy, hodowli lub chowu. Projektowana ustawa doprowadzi do wyraźnego określenia w przepisach powszechnie obowiązujących wymagań sanitarnych dla działalności w wymienionym zakresie, a także poprawi organizację nadzoru nad podmiotami prowadzącymi taką działalność.

Na mocy projektowanej ustawy, wyłączone zostaną kompetencje Państwowej Inspekcji Sanitarnej w tym zakresie, a kompetencje te zostaną powierzone:

 1. w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego i żywności zawierającej produkty pochodzenia zwierzęcego i niezwierzęcego – Inspekcji Weterynaryjnej;

 2. w odniesieniu do żywności pochodzenia niezwierzęcego – Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).

W odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego wspomniana poprawa organizacji nadzoru będzie między innymi wynikiem usunięcia dotychczasowych wątpliwości dotyczących podziału kompetencji pomiędzy Inspekcją Weterynaryjną a Państwową Inspekcją Sanitarną. Rozszerzenie kompetencji Inspekcji Weterynaryjnej, o którym mowa powyżej, jest uzasadnione z uwagi na fakt, że organy tej Inspekcji posiadają wieloletnie doświadczenie w nadzorze nad gospodarstwami utrzymującymi zwierzęta gospodarskie, produkcją produktów pochodzenia zwierzęcego i wprowadzaniem ich na rynek oraz dysponują kadrą urzędowych lekarzy weterynarii, tj. inspektorów wyspecjalizowanych do sprawowania takiego nadzoru.

Projektowana ustawa będzie przewidywała także wprowadzenie, w drodze rozporządzenia, limitów ograniczających rozmiar działalności w wymienionym zakresie prowadzonej przez jeden podmiot.
Projektowana ustawa wprowadzi również zwolnienie z opodatkowania sprzedaży  przez producentów rolnych, posiadaczy gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym,  określonych ilości przerobionych produktów z własnej uprawy, hodowli lub chowu w sposób inny niż przemysłowy pod warunkiem, że taki przerób nie powoduje konieczności zatrudnienia pracowników do tego procesu.  Zwolnienie  z podatku dochodowego sprzedaży przerobionych przez rolnika produktów umożliwi zwiększenie dochodów  z gospodarstw rolnych oraz  umożliwi efektywne wykorzystanie czasu pracy rolnika i członków jego rodziny prowadzących wspólnie gospodarstwo rolne.
Zwolnienie  z podatku dochodowego sprzedaży określonych ilości  przerobionych produktów z własnej uprawy, hodowli lub chowu – w określonych ilościach -  umożliwi rezygnację z wprowadzonego od początku 2016 r. 2% podatku zryczałtowanego od sprzedaży produktów przerobionych  z uwagi na brak zainteresowania tą formą opodatkowania i nieznaczącymi skutkami dla  budżetu państwa rezygnacji z tego podatku (36 tys. zł rocznie).

projekt do pobrania >>>

termin zgłaszania uwag 8 maja 2016 r.

opinia KRIR >>>

Osoba prowadząca projekt:
Krzysztof Przedpełski
tel.: 22 623 21 65
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com