sejmSenacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłuchała 17 czerwca 2020 r. informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - na temat zainicjowanej podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych „TT Warsaw” w listopadzie 2016 roku kampanii informacyjno-edukacyjnej „Odpoczywaj na wsi”, mającej na celu popularyzację wypoczynku na wsi i zintegrowanie turystyki wiejskiej i agroturystyki z całym sektorem turystycznym.

Kontynuowany w latach 2017-2019 projekt stał się rozpoznawalną marką, pod którą resort zaplanował kolejne działania. W lutym tego roku program był prezentowany na imprezach targowych w Poznaniu i Wrocławiu. Po 10 marca 2020 r. realizacja projektu została dostosowana do sytuacji epidemicznej poprzez rozszerzenie działań internetowych, w tym promocję w mediach społecznościowych, artykuły sponsorowane, a także kampanię telewizyjną pod hasłem „Wypoczywaj w Polsce – odpoczywaj na wsi w bezpiecznej kwaterze”. Działania te finansowane są ze środków projektu w ramach plany działania KSOW na lata 2020-2021.

Pan Szymon Giżyński sekretarz stanu w MRiRW poinformował zebranych, że liczba gospodarstw agroturystycznych w Polsce 90 000 miejsc noclegowych w 8 000 obiektów. Najwięcej obiektów jest w woj. małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim, a najmniej w woj. opolskim, lubuskim i łódzkim. Kwatery agroturystyczne są w dużej mierze obiektami sezonowymi, dlatego najwięcej turystów nocuje w miesiącach wakacyjnych. Zdaniem wiceministra Giżyńskiego, agroturystyka daje możliwość wypoczynku całym rodzinom, bez ścisku i tłoku, na terenie całego kraju. Dodał, że wypoczynek na polskiej wsi umożliwia nie tylko kontakt z naturą, ale też z tradycją i kulturą, w tym z naszym dziedzictwem kulinarnym. Jest to wypoczynek piękny, zdrowy i bezpieczny, co ma wielkie znaczenie w czasie pandemii.

W ramach działań antykryzysowych branża turystyczna zyskała prawo do odroczenia wpłat i proponowania klientom vauchera w zamian za zwrot gotówki. W odniesieniu do przyjętych w obszarze turystyki regulacji, które mogą dotyczyć rolników należy wskazać na art. 15zp ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020 poz. 568), zgodnie z którym

  1. Przedsiębiorca prowadzący działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów lub działalnością kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową lub organizujący wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe w przypadku rozwiązania umowy z klientem, które to rozwiązanie umowy pozostaje w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, jest zobowiązany zwrócić wpłacone mu przez klienta środki w terminie 180 dni od dnia skutecznego rozwiązania umowy.
  2. Rozwiązanie umowy, o którym mowa w ust. 1, nie jest skuteczne w przypadku wyrażenia przez klienta zgody na otrzymanie w zamian od przedsiębiorcy vouchera do realizacji na poczet przyszłych wydarzeń w obszarze działalności przedsiębiorcy w ciągu roku od dnia, w którym miało się odbyć wydarzenie, za które klient wniósł zapłatę.
  3. Wartość vouchera, o którym mowa w ust. 2, nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy przez klienta.
  4. Przepisy ust. 1–3 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorcy lub rolnika świadczącego usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

W informacji resortu rolnictwa podniesiono, że rolnicy wynajmujący kwatery nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy "Prawo przedsiębiorców", co oznacza, że nie mogą skorzystać z instrumentów wsparcia kierowanych do tej grupy. Mogą natomiast skorzystać z premii z ARiMR na działalność gospodarczą związaną z hotelarstwem czy wynajmem pokoi oraz pomoc na rozwój detalicznego handlu rolniczego. Wkrótce mają ruszyć w Sejmie prace nad projektem polskiego bonu turystycznego, który będzie przysługiwał dzieciom i za jego pomocą będzie można opłacić usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne. Jak zapewniono zebranych resort rolnictwa, podejmie starania aby mogła z niego skorzystać również agroturystyka.

Sprawozdaje: Grzegorz Anczewski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com