logo sejm rpKomisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu 27 kwietniarozpatrzyła sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 385).

Projekt ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej.

Dotyczy on wdrożenia do polskiego porządku prawnego zmian wynikających z wejścia w życie rozporządzenia PE i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i spożywczych oraz poprawy funkcjonowania systemu oznaczeń geograficznych produktów rolnych i spożywczych, a także doprecyzowania przepisów aktualnie obowiązującej ustawy.

Do projektu zawartego w sprawozdaniu podkomisji Komisja wniosła poprawki o charakterze redakcyjnym i legislacyjnym. Komisja przyjęła sprawozdanie. Sprawozdawca – poseł Zbigniew Dolata (PiS).

W posiedzeniu uczestniczył zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Tadeusz Łączyński.

 

Na kolejnym posiedzeniu w tym dniu Komisja zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat wykorzystywania polskich surowców w produkcji środków spożywczych wytwarzanych na terenie Polski.

Informację przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki.
Przetwórstwo w Polsce wykorzystuje przede wszystkim krajowe surowce, ale dokładne określenie zużycia polskich surowców jest trudne, bo obrót towarów w ramach UE jest wewnętrzną wymianą. Ponadto do wytwarzania żywności koncerny używają wielu produktów pochodzących z różnych krajów, a te nie są znakowane krajem pochodzenia. Stopień wykorzystania krajowych surowców jest różny w zależności od okresu oraz od surowca, co wynika ze zmian poziomu produkcji rolnej, różnej wysokości cen uzyskiwanych przez rolników czy zmian popytu sektora przetwórstwa na surowce rolne, co zależy m.in. od koniunktury w handlu zagranicznym.

Znacznie więcej produkujemy, niż przerabiamy drobiu, wołowiny i mleka; udział wieprzowiny pochodzącej z państw UE w naszej produkcji żywnościowej to 1/3 tego, co jest w Polsce przetwarzane. Znacznie wzrosła produkcja drobiarska, a ok. 35% produkcji przeznaczona jest na eksport. Trzy razy więcej wołowiny eksportujemy, niż zjadamy w kraju. Nadwyżka produkcji mleka wynosi ok. 14%. Polska w ostatnich latach eksportuje zboża, głównie pszenicę, a importuje kukurydzę i śrutę sojową. W latach dobrych zbiorów Polska jest znaczącym eksporterem rzepaku, oleju i śruty rzepakowej. Na eksport przeznaczonych jest 19% polskiego cukru.

W trakcie dyskusji minister Jacek Bogucki odpowiadał m.in. na pytania dotyczące ASF i pomocy dla hodowców trzody, szkód łowieckich, płatności kolejnych rat kar za nadprodukcję mleka, wykorzystania bioetanolu na cele paliwowe, tworzenia giełd towarowych i targowisk dla rolników, możliwości uzyskania dodatkowego wsparcia z Unii. Podkreślił, ze resort rolnictwa chce opracować programy działań dla poszczególnych rynków rolnych, a strategia powinna być gotowa do połowy roku. Pytany o perspektywy wypłat dopłat bezpośrednich wiceszef resortu odpowiedział, że dotychczas wypłacono 10,6 mld zł i jest to 73% należnej rolnikom kwoty, a pieniądze dostało 1,231 mln rolników, czyli 89% uprawnionych.

Komisja nie zgłosiła propozycji tematów kontroli do planu pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2017 r.

Komisja rozszerzyła skład podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (druk nr 283) o poseł Paulinę Hennig-Kloskę (N).

Komisja przeprowadziła dyskusję nad zagrożeniami dla terenów rolniczych wynikającymi z nowo budowanych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego w Tomisławicach i Ościsłowie.

Informację przedstawił prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko-Przyjezierze – Józef Drzazgowski.

Projektowana odkrywka węgla brunatnego Ościsłowo pogłębi trwającą degradację środowiska naturalnego na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Zasięg leja depresyjnego planowanej odkrywki Ościsłowo (300 km²) oprócz terenów rolniczych obejmie także kilka jezior. Stowarzyszenie przedstawiło liczne zagrożenia dla przyrody i rolnictwa, wynikające z uruchomieniem planowanej kopalni. Odkrywka oznacza m.in. odrolnienie gleb II i III klasy (ok. 300 ha), wycięcie 250 ha lasu i dziurę w ziemi o powierzchni 1600 ha.

W posiedzeniu uczestniczył zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Jarosław Sierszchulski.

 

Na kolejnym posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2016 r. połączone Komisje: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przystąpiły do rozpatrzenia i zaopiniowania petycji Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich z Bielawy dla Komisji do Spraw Petycji w sprawie zmiany ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

Petycja dotyczy zmiany ustawy o ochronie zwierząt oraz innych ustaw w zakresie: kompleksowej reformy systemu schronisk dla zwierząt, powszechnej sterylizacji i kastracji psów i kotów w przypadku, gdy właściciel nie jest w stanie zapewnić ochrony dla potomstwa oraz wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra.

Komisje powołały podkomisję nadzwyczajną, która przygotuje projekt opinii w powyższej sprawie. Przewodniczącą podkomisji została poseł Anna Milczanowska (PiS).

W posiedzeniu uczestniczyli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska – Andrzej Szweda-Lewandowski.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu 28 kwietnia 2016 r. rozpatrzyła wniosek i poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o wyścigach konnych (druki nr 356 i 422).

W czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu oraz 3 poprawki. Komisja wnosi o odrzucenie wniosku oraz wszystkich poprawek.

Poprawki miały na celu:
- zapewnienie udziału w Radzie Polskiego Klubu Wyścigów Konnych przedstawicielom środowisk związanych z hodowlą koni i organizacją wyścigów konnych;
- umożliwienie pełnienia funkcji prezesa Rady łącznie ze świadczeniem pracy u innego pracodawcy lub wykonywaniem innych zajęć zarobkowych wyłącznie za zgodą ministra właściwego do spraw rolnictwa;
- wyłączenie ze składu Rady przedstawiciela ministra właściwego do spraw rolnictwa i określenie, że decyzje Rady będą przyjmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej sześciu jej członków.

Sprawozdawca – poseł Ryszard Bartosik (PiS).

W posiedzeniu uczestniczyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Ewa Lech.

 

Na posiedzeniu w dniu 28 kwietnia 2016 r. połączone Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Finansów Publicznych przystąpiły do rozpatrywania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druk nr 303).

Projekt dotyczy zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego dla pośredniczących podmiotów tytoniowych. Komisje odrzuciły wniosek o odrzucenie ww. projektu.

Do dalszych prac nad projektem Komisje powołały podkomisję nadzwyczajną, której przewodniczącym został poseł Piotr Olszówka (PiS).

W posiedzeniu uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jacek Bogucki oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów – Wiesław Jasiński.

 

Na kolejnym w dniu 28 kwietnia 2016 r. posiedzeniu połączone Komisje: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia przeprowadziły pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (druk nr 432).

Uzasadnienie projektu przedstawił minister zdrowia – Konstanty Radziwiłł.

Projekt ma na celu wdrożenie do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów.

Dotyczy on m.in. wprowadzenia zakazu sprzedaży e-papierosów lub pojemników zapasowych (z płynem zawierającym nikotynę) osobom, które nie ukończyły 18 lat, ograniczenia miejsc palenia papierosów elektronicznych, wprowadzenia zakazu sprzedaży transgranicznej wyrobów tytoniowych, wprowadzenia ograniczeń w zakresie reklamy i promocji tych wyrobów, wprowadzenia nowych ostrzeżeń zdrowotnych na opakowaniach.

Po zakończeniu pierwszego czytania Komisje powołały podkomisję nadzwyczajną, do której skierowały ww. projekt. Przewodniczącym podkomisji został poseł Tomasz Latos (PiS).

W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Jarosław Pinkas.

 

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu 27 kwietnia 2016 r. wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat aktualnych działań podejmowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Źródło: sejm.gov.pl, senat.gov.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com