IMG 3295W dniach 11-12 września 2014 r. w miejscowości Papa na Węgrzech odbyło się 54. Posiedzenie przedstawicieli Izb Rolniczych państw grupy Wyszehradzkiej. W spotkaniu z ramienia KRIR udział wzięli: Marek Borowski - Wiceprezes Zarządu KRIR oraz Robert Nowak - Członek Zarządu KRIR. W trakcie obrad uczestnicy omówili aktualną koniunkturę na rynkach rolno-spożywczych w swoich krajach, w szczególności wpływu rosyjskich ograniczeń importowych.

Sytuacja, która rozwinęła się w sierpniu - w połączeniu z ograniczeniami wprowadzonymi wcześniej w związku z afrykańskim pomorem świń - spowodowały poważne napięcia na rynkach w poszczególnych państw należących do grupy Wyszehradzkiej, a wpływ na rynki w tych krajach jest dostrzegalny zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Przedstawiciele podkreślili, że sytuacja powyższa wymaga podjęcia działań na poziomie wspólnotowym.

Podczas spotkania omówione zostały również kwestie i regulacje gospodarki łowieckiej i szkód łowieckich w poszczególnych krajach państw grupy V-4 . Podkreślono istotność wprowadzenia odpowiednich przepisów, które wezmą pod uwagę interes rolników i precyzyjnie określą zakres odpowiedzialności, jak również sposoby rekompensaty za wyrządzone szkody. W tym kontekście, aby zrekompensować szkody powstałe w wyniku na przykład zderzenia dzikiego zwierzęcia z pojazdem, należy opracować system ubezpieczeń korzystny dla wszystkich stron.

Przedstawiciele izb rolniczych państw grupy wyszehradzkiej zgodzili się, że w obecnej sytuacji należy wykazać się dostateczną czujnością, zarówno na poziomie krajowym i wspólnotowym, w rozwiązywaniu napięć wpływających na rolnictwo. Zakłócenie rynku, które uderzyło w produkcję rolną w trakcie sezonu, a które powstało z przyczyn pozostających poza jego kontrolą, powinno być złagodzone, jak tylko jest to możliwe, a w odniesieniu do tej sytuacji powinny być zastosowane odpowiednie środki nie tylko z budżetu WPR.

Spotkanie tradycyjnie zakończyło się podpisaniem wspólnego komunikatu.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com