IMG_0151.JPG Przedstawiciele Izby Rolniczej Republiki Czeskiej, Słowackiej Izby Rolno-Spożywczej, Węgierskiej Izby Rolniczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkali się na wspólnym 42 posiedzeniu w Spale w dniach 24-25 września br. Reprezentanci izb rolniczych grupy V4 wymienili informacje nt. aktualnej sytuacji na rynkach rolnych. Tegoroczne żniwa były jednymi z trudniejszych żniw dla producentów zbóż, ze względu na trudne warunki pogodowe poprzedzające i już w trakcie żniw. Skutki niekorzystnych warunków atmosferycznych to: spadek plonów, porażenie chorobami, duża wilgotność ziarna, niższa liczba opadania. 
 
 
 
Jeśli chodzi o ceny wynikają one z ogólnej sytuacji na rynkach światowych i dużej redukcji zapasów światowych wynikających z sytuacji w ubiegłym roku. Ceny wszystkich zbóż powinny zachować się na obecnym poziomie. Zbyt mała ilość zbóż dobrej jakości, może wpłynąć na jego cenę. Żywność i rolnictwo powinny cieszyć się coraz większą uwagą rządów na całym świecie i tak też być powinno ze względu na leżące przed nami wyzwania.   Wzrasta światowe zapotrzebowanie na żywność.  Ponadto światowym możliwościom produkcji zagrażają zmiany klimatu, a wahania rynków zwiększają się. WPR powinna zostać uproszczona, niestety kolejne propozycje Komisji wydaje się, że ją komplikują . Propozycje Komisji dotyczące zazieleniania sprawią, że system ten będzie mniej przejrzysty dla obywateli i bardziej obciążający dla rolników. Ocena skutków przeprowadzona przez Komisję ukazuje, że „zazielenianie” spowoduje wzrost kosztów ponoszonych przez rolników. Komisja również proponuje wprowadzenie skomplikowanego systemu pułapów, które będą zniechęcać do modernizacji struktur gospodarstwa. Tę propozycję odrzucamy. Należy wykorzystać możliwości jakie daje nam reforma WPR wzmacniając rolę rolników jako producentów. Europejski sektor rolny powinien stać się bardziej dynamiczny, innowacyjny i rentowny: sektor ten powinien nie tylko  utrzymywać wysokie standardy lecz również zapewniać bezpieczeństwo żywnościowe oraz stabilność w tym coraz bardziej niepewnym świecie.
 
IMG_0150.JPG
IMG_0156.JPG
 IMG_0158.JPG IMG_0167.JPG    IMG_0175.JPG
Dlatego przedstawiciele izb rolniczych krajów grupy wyszehradzkiej wnoszą o:
  • Reformę Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), która zapewni wzrost konkurencyjności w całym unijnym sektorze rolnym, mając na uwadze przygotowanie się na wyzwania i szanse w okresie do 2050 roku i później. Priorytetem dla rolnictwa jest dostarczenie odpowiedniej jakości żywności dla konsumentów europejskich.  
  • Reformę i uproszczenie WPR, które sprawią, że unijni rolnicy nie tylko będą w stanie utrzymać się na rynku ale staną się liderami na rynkach światowych. Obecna wspólna polityka rolna jest bardzo skomplikowana, niezrozumiała i zbyt kosztowna dla rolników i administracji.
  • Drugi filar powinien przyczyniać się do  wsparcia inwestowania w rozwój rolnictwa europejskiego. Modernizacja sektora rolnego przyczyni się do zrównoważonego rozwoju oraz  do osiągnięcia wielu ważnych celów, zarówno w zakresie konkurencyjności, jak i środowiska, związanych na przykład z łagodzeniem zmian klimatu oraz ochroną bioróżnorodności.
  • Wzywamy Komisję do przedstawienia propozycji sprawiedliwego podziału budżetu  na WPR. Żądamy  odejścia od obecnych kryteriów historycznych do obiektywnie ustalonych przydziałów w ramach obu filarów. Uznajemy  że stosowany obecnie historyczny podział płatności w Unii jest niekorzystny dla nowych  państw członkowskich i nie powinien być stosowany po 2013r.
  • Płatności bezpośrednie  powinny być proste, sprawiedliwe,  muszą stanowić rekompensatę dla rolników za stosowanie ponad normatywnych wymagań w produkcji rolniczej czyli cross- compliance.
  • Sprzeciwiamy się  nakładaniu dalszych, kosztownych  zobowiązań  na rolników, (propozycje zazielenienia) które pogarszać będą konkurencyjność rolnictwa europejskiego wobec partnerów spoza UE. 
  • Naszym zdaniem państwom członkowskim należy zapewnić odpowiedni  stopień elastyczności oparty na tych samych zasadach, który pozwoli na uwzględnienie krajowych i regionalnych priorytetów.
  • Należy zapewnić silne instrumenty interwencji rynkowej.
  • Odrzucamy projekt Komitetu Zarządzającego KE z dnia 7 lipca 2011 dotyczący przypisywania krajowych płatności bezpośrednich dla nowych państw członkowskich w 2012 roku, który ogranicza narodowe dopłaty uzupełniające do 500 euro, w przypadku, gdy gospodarstwo rolne otrzymuje w ramach dopłat bezpośrednich ponad 5000 euro. 


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com