radcy2.jpg 19 listopada Krajowa Rada Izb Rolniczych we współpracy z Mazowiecką Izbą Rolniczą zorganizowała na terenie województwa mazowieckiego wyjazd studyjny dla dyplomatów ds. rolnych z Ambasad krajów Unii Europejskiej w Warszawie. Terenowa wizyta dotyczyła tegorocznej sytuacji na rynku owoców, w szczególności jabłek, oraz stanowiła okazję do bezpośredniego zapoznania się z praktycznymi zasadami funkcjonowania grup producentów rolnych na przykładzie zrzeszenia sadowników.



radcy1.jpg Pierwszym punktem programu całodziennego wyjazdu była wizyta na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym „Bronisze”, gdzie attache rolni spotkali się z Prezesem Zarządu WR-SRH Mirosławem Mazurkiem oraz Prezesem KRIR Wiktorem Szmulewiczem. Była to okazja do wymiany poglądów na temat obecnej sytuacji w rolnictwie, a także zapoznania dyplomatów z historią powstania rynku hurtowego oraz obecnej sytuacji w obrocie produktami rolniczymi. Prezes Mazuruk przedstawił również działania Zarządu spółki w zakresie powiększania powierzchni handlowej i zwiększenia obrotu na terenie rynku. Wiktor Szmulewicz omówił w skrócie aktualną sytuację w rolnictwie w szczególności odnosząc się do rynku owoców.

Następnie radcy rolni odwiedzili halę owoców na rynku, po czym udali się do Zrzeszenia Producentów Owoców „Sun-Sad” w Nowych Grobicach (gminie Chynów). Dyplomatów przyjął Prezes spółki Sławomir Kędzierski, który omówił praktyczne zasady funkcjonowania grup producentów rolnych w kraju, historię zrzeszenia oraz przedstawił aktualną sytuację sadowników należących do Sun-Sadu. Wiele pytań radców rolnych do przedstawiciela producentów dotyczyło przyczyn załamania cen na jabłka przemysłowe, kosztów produkcji oraz perspektyw na przyszły sezon. Następnie attache rolni mieli okazję do zwiedzenia samej siedziby zrzeszenia, podczas którego zapoznali się również z zasadami długotrwałego przechowywania jabłek w specjalnych komorach z ustabilizowaną atmosferą konieczną do zachowania przez owoce świeżości. Na koniec pobytu w gminie Chynów odwiedzono jeszcze gospodarstwo należące do producenta – udziałowca Sun-Sadu, gdzie na przykładzie zastosowanych rozwiązań w tym gospodarstwie omówiono skuteczność systemów zabezpieczeń sadów przed wiosennymi przymrozkami.

radcy3.jpg
radcy4.jpg
radcy5.jpg
radcy6.jpg
 

 

radcy8.jpg Ostatnim wizytowanym tego dnia miejscem był zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego Binder International w Tarczynie, gdzie rozmowy w trakcie spotkania z kierownictwem zakładu dotyczyły analizy przyczyn drastycznego spadku ceny jabłek przemysłowych, w szczególności w kontekście globalnych powiązań rynkowych. Uczestnicy wizyty mogli też z bliska przyjrzeć się zakładowi, jego wyposażeniu technicznemu i pozostałą infrastrukturą, co stanowiło bardzo interesujący punkt kończący całodzienne zajęcia terenowe radców rolnych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com