apcaparyz2011.jpg W dniach 27-28 września br. w Paryżu, Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz oraz Delegat Izby Rolniczej w Opolu Bogdan Zioła wzięli udział w posiedzeniu Stałego Zgromadzenia Izb Rolniczych Francji (APCA). Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację w rolnictwie w Polsce oraz Francji, a także poruszono temat współpracy francuskich i polskich Izb Rolniczych. Przedstawiając aktualną sytuację polskiego rolnictwa Pan Prezes Wiktor Szmulewicz poinformował, że sytuacja polskiego rolnictwa w tym roku jest dosyć dobra.
 
 
 
 
 
Widoczne były natomiast kłopoty na rynku owoców i warzyw oraz zanotowana została słaba jakość pszenicy konsumpcyjnej. Pan Prezes podkreślił również, że ostatnio złoty traci na wartości oraz że wzrastają koszty produkcji.  Pan Prezes w swojej wypowiedzi odniósł się również do sytuacji politycznej w naszym kraju, mówiąc, że za dwa tygodnie czekają nas wybory, których przebieg może wpłynąć na sytuację polskiego rolnictwa. Na zakończenie swojej wypowiedzi, Pan Prezes poruszył również kwestię zmian, jakie nastąpiły w polskim rolnictwie w latach 90. Podkreślił on, że w tym okresie nastąpiła szybka prywatyzacja przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o spółdzielczość, to dodał on, że z tamtych lat przetrwała jedynie spółdzielczość mleczna. Nastąpiła również wtedy zmiana nastrojów na wsi, ludzie zaczęli interesować się produktami ze starej UE, ponieważ były one produkowane zgodnie z nowymi technologiami oraz ładnie zapakowane.

W kolejnej części spotkania, Pan Thierry Fellmann z biura APCA przedstawił pokrótce sytuację francuskiego rolnictwa. Na początku poinformował on, że wiosna 2011 była najbardziej suchą i najcieplejszą wiosną od prawie 50 lat i w związku z tym francuscy hodowcy napotkali wiele problemów. Sytuacja we Francji nieco poprawiła się w okresie letnim, natomiast głównym problemem jest nadal niewystarczająca ilość pasz i dlatego też wykorzystuje się słomę, której cena wynosiła nawet 140 euro za tonę. Jeśli chodzi o koszty produkcji, nastąpił ich 10% wzrost we wszystkich sektorach. Sytuacja w sektorze wołowiny uległa polepszeniu, ale problemem pozostaje nadal brak pasz. Podobnie jak z Polsce, we Francji sektor warzyw i owoców również znalazł się z bardzo trudnej sytuacji w związku z pojawieniem się kryzysowej sytuacji; ponadto, sektor ten we Francji charakteryzują bardzo duże koszty robocizny. Sektor ten otrzymał również narodowy plan wsparcia wraz z przeniesieniem płatności kredytów. Pan Fellmann dodał, że we francuskim rolnictwie coraz trudniej jest znaleźć siłę roboczą. Co do sektora mleka, to zbiór mleka był o 4% większy niż w zeszłym roku i dziś Francja praktycznie wypełnia wszystkie kwoty. Pan Fellmann odniósł się do sektora wina, mówiąc, że zarówno zbiory jak i ceny są dobre.Na zakończenie swojej wypowiedzi Pan Fellmann podkreślił, że generalnie na sektor francuskiego rolnictwa ma również wpływ ogólna sytuacja finansowa w Europie i niestabilność euro.

Pan Prezes podkreślił również, że obecnie płatności historyczne nie mają racji bytu i dlatego powinniśmy stworzyć w ramach I filaru tzw. ryczałt podstawowy. Dodał on również, że istnieją nawet duże różnice w płatnościach między poszczególnymi regionami we Francji, co tworzy nieuczciwą konkurencję.

Następnie, Pan Gilbert Bros przybliżył sytuację na francuskiej scenie politycznej, mówiąc że we Francji odbyły się właśnie wybory do senatu i po raz pierwszy od 50 lat w senacie lewica uzyskała większość. Dodał on, również, że we Francji trwa obecnie kampania prezydencka, co z pewnością będzie miało wpływ na sytuację rolnictwa.

Podczas tego spotkania, obydwie strony poruszyły również kwestię WPR po 2013 roku. Jak wiadomo, Komisja ma opublikować 12 października br. nowy pakiet legislacyjny. Zgodnie podkreślono, że trzeba rozpocząć dyskusję między Francją i Polską, ponieważ rolnictwo jest bardzo ważne dla obu państw. Zwrócił on również uwagę na odpowiednie zdefiniowanie nadzwyczajnych środków, które miałyby być wykorzystywane w sytuacji kryzysowej oraz na utworzenie funduszu stabilizacji dochodów. Pan Prezes Wiktor Szmulewicz oraz Pan Gilbert Bros odnieśli się również do kwestii zazieleniania mówiąc, że 30% przeznaczone na zazielenianie to zbyt wiele.

Na zakończenie tego spotkania Pan Joseph Menard przedstawił najważniejsze punkty współpracy francuskich i polskich izb rolniczych, takie jak: wzrost tej współpracy oraz utrzymanie jej na poziomie regionalnym, utrzymanie różnorodności produkcji oraz terytoriów, agroturystyka oraz wymiana i staże dla młodych pracowników rolnych i studentów.

Drugiego dnia, polska delegacja wzięła udział w posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Francuskich Izb Rolniczych. Omawiano głównie kwestie obecnej koniunktury, ogólnego kontekstu francuskiego rolnictwa, rynków finansowych oraz reformy WPR. W czasie tego spotkania, Pan Prezes Wiktor Szmulewicz przedstawił prezentację na temat WPR oraz aktualnej sytuacji polskiego rolnictwa, za co został nagrodzony gromkim aplauzem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com