manure_workshop_05.jpgW dniach 24-25 listopada br. Dyrekcja Generalna ds. Środowiska Komisji Europejskiej przy współpracy z Ministerstwem Stosunków Gospodarczych, Rolnictwa i Innowacyjności Królestwa Niderlandów zorganizowała w Wageningen konferencję poświęconą „Metodom zarządzania nawozami zwierzęcymi  na rzecz zrównoważonego rolnictwa”. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele resortów gospodarki, środowiska i rolnictwa z wielu krajów Unii Europejskiej oraz liczne grono środowiska naukowego związanego z uczelniami i instytutami rolniczymi. Nie zabrakło również przedstawicieli Komitetów Copa-Cogeca i krajowych organizacji członkowskich, wśród których znalazł się reprezentant Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

 

Pierwszy dzień konferencji, zgodnie z tematem przewodnim, był okazją do przedstawienia przez zaproszonych panelistów wystąpień związanych z innowacyjnym podejściem w zarządzaniu nawozami zwierzęcymi w kierunku zmniejszenia ich wpływu na środowisko naturalne, zwiększenia efektywności stosowanych dawek i ograniczeniu dzięki temu zużycia nawozów sztucznych. Jak podkreślił w trakcie przemówienia otwierającego sesję plenarną przedstawiciel holenderskiego Ministerstwa Stosunków Gospodarczych, Rolnictwa i Innowacyjności, rolnictwo poczyniło w ostatnich latach ogromne postępy w redukcji negatywnego wpływu nawożenia na środowisko, dużą rolę w bardziej zrównoważonym stosowaniu nawozów sztucznych odegrał także wzrost ich cen i kryzys ekonomiczny w sektorze rolnym, co nie zmienia faktu, iż nadal należy pracować nad dalszym postępem w tym zakresie. Następnie miały miejsce wspomniane prezentacje, które dotyczyły w szczególności zarządzania nawozami zwierzęcymi w kontekście Dyrektywy Azotanowej, najlepszych dostępnych technik obróbki nawozów zwierzęcych, technik redukujących wyciek składników odżywczych do środowiska pochodzących z nawożenia gnojowicą stosowanych w krajach regionu Morza Bałtyckiego (na przykładzie Danii) oraz wpływu wstępnego beztlenowego rozkładu obornika oraz roślin energetycznych na efektywność nawożenia otrzymanymi substratami.

Podczas popołudniowej części pierwszego dnia konferencji zorganizowano natomiast polowe wizyty studyjne, podczas których uczestnicy wydarzenia, podzieleni na grupy, odwiedzili 6 różnych gospodarstw i rolniczych stacji doświadczalnych, gdzie zaprezentowane zostały zastosowane tam techniki zwiększenia efektywności nawożenia odchodami zwierzęcymi. Jednym z takich miejsc było zlokalizowane niedaleko miejscowości Hengelo gospodarstwo doświadczalne „De Marke” Uniwersytetu Rolniczego w Wageningen, na którym wdrażany jest projekt z funduszy INTERREG IV „Dairyman” polegający na innowacyjnym zarządzaniu nawożeniem w gospodarstwie mlecznym. Dzięki zastosowanemu na farmie płodozmianowi (mieszanka traw z koniczyną – kukurydza – jęczmień), której powierzchnia wynosi 55 ha przy 75 krowach mlecznych, przy fermentacji i odwodnieniu obornika przed jego zastosowaniem (w małej biogazowni produkującej dodatkowo prąd sprzedawany do sieci), a także restrykcyjnym regułom w zakresie terminu nawożenia i zarządzania wypasem zwierząt, w znaczny sposób zredukowano wyciek substancji odżywczych z gleby, co natomiast spowodowało, że w pierwszym roku uprawy kukurydzy nie stosowane jest dodatkowe nawożenie nawozami sztucznymi.  

manure_workshop_02.jpg manure_workshop_03.jpg manure_workshop_04.jpg manure_workshop_01.jpg


Drugi dzień konferencji ponownie rozpoczęła sesja plenarna, która miała na celu przybliżenie konkretnych przykładów zarządzania nawozami zwierzęcymi w niektórych krajach Unii Europejskiej. Polskim akcentem było tutaj wystąpienie dr Zbigniewa Karaczuna ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który przedstawił prezentację na temat zasad gospodarowania obornikiem w naszym kraju, a także omówił założenia rządowego programu budowy biogazowni rolniczych. W dalszej części miały natomiast miejsce warsztaty, podczas których uczestnicy konferencji wzięli udział w dyskusjach tematycznych wybierając panel w zależności od własnych szczególnych zainteresowań. Organizatorzy zaproponowali do omówienia w tym zakresie m.in. ekonomiczną wykonalność założeń związanych z innowacyjnym zarządzaniem odchodami zwierzęcymi, strategie na rzecz wzrostu efektywności składników odżywczych w nawozach naturalnych, podejście do kwestii obornika jako surowca do produkcji energii odnawialnej, a także techniki przetwarzania odchodów zwierzęcych w kontekście środowiskowym. Całość konferencji, oprócz omówienia konkluzji z dyskusji warsztatowych, zakończyła ponownie sesja plenarna, podczas której podjęto temat zrównoważonego wykorzystania fosforu oraz pokrycia potrzeb upraw na fosforany pochodzące z nawozów zwierzęcych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com