prezydium_luty10_3.jpg W dniach 11-12 lutego br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Prezydium Komitetu Copa. Udział w nim tradycyjnie wzięli przedstawiciele polskich rolniczych organizacji członkowskich, w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych. Pierwszy dzień obrad stanowił okazję do bezpośredniej debaty na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej z nowym Komisarzem UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Dacianem Ciolosem. Tym samym Copa stała się pierwszym gremium, na którym rumuński polityk po oficjalnej nominacji na stanowisko komisarza w dniu 9 lutego br. podjął dyskusję dotyczącą funkcjonowania WPR po 2013 roku.

 

W swoim wystąpieniu Ciolos podkreślił, iż nie zamierza w swoich działaniach prezentować jedynie własnych poglądów, lecz liczy na kolektywną pracę w celu wypracowania najlepszych rozwiązań i nowych narzędzi rynkowych. Jego zdaniem Wspólna Polityka Rolna musi być wiarygodna w oczach opinii publicznej, gdyż nie służy ona jedynie rolnikom. WPR tworzona jest przez wiele instytucji europejskich, a jej funkcje nie mogą być ograniczane jedynie do produkcji żywności, choć ta pozostawać musi celem priorytetowym. W tym kontekście Komisarz stwierdził, że organizacje rolnicze muszą wyrażać swoje zdanie nie tylko na forum Komisji Europejskiej, lecz także przekazywać swoje stanowisko członkom Parlamentu Europejskiego oraz  pozostałym ośrodkom decyzyjnym. Opracowywanie jakichkolwiek zmian, również z uwagi na  wielofunkcyjność WPR, nie może być oderwane od innych polityk i strategii Unii Europejskiej. Broniąc WPR nie można zapominać zarówno o stabilizacji, jaką daje ona w zarządzaniu dobrami naturalnymi, jak również o miejscach pracy – bezpośrednio w rolnictwie oraz w sektorach powiązanych. Debata nad jej przyszłością nie może zostać jedynie oparta na obronie budżetu WPR, ponieważ to argumenty merytoryczne będą zaważały nad kwestiami finansowymi. Nowy Komisarz poinformował ponadto, że jego intencją jest zorganizowanie ogólnoeuropejskiej debaty publicznej na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, która będzie polem do konfrontacji wielu poglądów i opinii różnych środowisk na jej dalsze funkcjonowanie. Dlatego też rolnicy powinni odpowiednio przygotować się do tej dyskusji formułując zarówno odpowiednie argumenty jak również własne koncepcje zmian WPR, zanim zostaną one zaproponowane przez kogoś innego. Dacian Ciolos wyraził także opinię, iż priorytetowym wyzwaniem dla przyszłej WPR jest oczekiwana przez rolników stabilizacja ich dochodów oraz klarowne zasady organizacji wspólnego rynku.

 prezydium_luty10_2.jpg  prezydium_luty10_5.jpg prezydium_luty10_1.jpg
prezydium_luty10_4.jpg

Przewodniczący Komitetu Copa Pedraig Walshe przedstawiając Komisarzowi oczekiwania europejskich rolników podkreślił, że silna WPR po 2013 roku musi odpowiadać na wyzwania stojące przed sektorem zwłaszcza w kontekście zbyt dużych ustępstw UE, jakie mają miejsce na forum Światowej Organizacji Handlu. W tym zakresie należy w sposób szczególny ukierunkować wsparcie na rolników faktycznie produkujących żywność i wykonujących usługi dla społeczeństwa bezpośrednio związane z działalnością rolniczą (zachowanie krajobrazu, przeciwdziałanie degradacji środowiska), tak aby środki WPR nie trafiały do jedynie posiadaczy ziemi, co wzbudza również ogromne emocje wśród pozostałych grup społecznych.

Przewodniczący Komitetu Cogeca Paolo Bruni dziękując Ciolosowi za przybycie na spotkanie wyraził nadzieję na efektywną współpracę oraz stwierdził, że niezwykle oczekiwane są działania zmierzające do poprawy konkurencyjności rolników na rynku i zwiększenie ich udziału w zyskach całego łańcucha dostaw żywności w Unii Europejskiej. Wyraził opinię, iż w tym celu potrzebna jest dalsza konsolidacja rolników oraz wzmocnienie roli spółdzielni i organizacji producenckich, tak aby stworzyć przeciwwagę dla silnej obecnie pozycji dystrybutorów i podmiotów handlu detalicznego.

Wśród najważniejszych kwestii omówionych podczas drugiego dnia obrad Prezydium Copa znalazły się takie kwestie jak:

  • aktualne działania Prezydencji hiszpańskiej w UE w zakresie projektu Ramowej Dyrektywy Glebowej;
  • przygotowania do konferencji organizowanej przez Komisję Europejską pod koniec marca br. na temat europejskiego rynku mleka;
  • zatwierdzenie stanowiska Copa-Cogeca w sprawie ponownego umożliwienia stosowania przetworzonych białek zwierzęcych (mączek mięsno-kostnych) w żywieniu nie-przeżuwaczy;
  • przyjęcie deklaracji Copa-Cogeca w sprawie zdrowia roślin;
  • organizacja Kongresu Europejskich Rolników w Brukseli w październiku br.

Ponadto, uczestnicy spotkania pozytywnie odnieśli się do wniosku o przyjęcie w poczet członków Komitetu Copa organizacji rolniczej z Malty. Dotychczas bowiem kraj ten miał jedynie organizację członkowską w Komitecie Cogeca.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com