copa_nowe.jpg4 lutego br. w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie Komitetu Koordynacji Politycznej (POCC) Komitetu Copa i Komitetu Koordynacyjnego (CCC) Cogeca. Ze strony polskich organizacji rolniczych udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz NSZZ RI „Solidarność”. Wśród najistotniejszych tematów poruszonych w trakcie spotkania znalazł się postęp prac nad kodeksem dobrych praktyk etykietowania pasz, wspólnotowym katalogiem surowców paszowych, a także merytoryczne przygotowanie do zbliżających się posiedzeń Prezydiów Komitetów Copa i Cogeca.

Zgodnie z zaproponowanym porządkiem obrad, po jego oficjalnym zatwierdzeniu oraz przyjęciu sprawozdania z poprzedniego posiedzenia, Przewodniczący spotkaniu Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen oddał głos koordynatorowi Grupy Roboczej „Pasze”, aby ten przedstawił obecny stan prac nad wspólną inicjatywą Copa-Cogeca oraz FEFAC (Europejska Federacja Producentów Pasz) w zakresie opracowania kodeksu dobrych praktyk etykietowania mieszanek paszowych. Wprowadzenie kodeksu związane jest z nowym rozporządzeniem (WE) Nr 767/2009 regulujące znakowanie pasz i ich skład surowcowy, które ma wejść w życie z dniem 1-ego września br. W związku z powyższym, w interesie obu organizacji jest aktywna współpraca w celu jak najszybszego ukończenia prac nad kodeksem. Złożenie dokumentu zaplanowane zostało na marzec, tak aby zapewnić wystarczający czas na konsultację ze Stałym Komitetem ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt KE. Następnie przedstawiona została informacja dotycząca postępu prac nad wspólnotowym katalogiem surowców paszowych, które nadrzędnym celem jest aktualizacja listy z 1996 roku. Konieczność taka wynika z faktu, iż od tego czasu wprowadzono na rynek wiele nowych surowców do produkcji pasz, a nowe prawodawstwo w tym zakresie zakłada dopuszczanie produkowanych mieszanek jedynie z materiałów znajdujących się na zaktualizowanych listach surowców oraz dodatków do pasz.

Kolejny punkt obrad również dotyczył żywienia zwierząt – tym razem dyskusji podjęty został projekt stanowiska dotyczącego zarządzania ryzykiem mikrobiologicznym w paszach. Główny zakres tematyczny w tej sprawie opiera się na opinii EFSA z 2008 roku, w której zasugerowano podjęcie działań w zakresie ograniczania występowania salmonelloz w paszach jako największego zagrożenia dla zdrowia zwierząt gospodarskich. Projekt wniosku Komisji Europejskiej o ustanowienie nowych kryteriów mikrobiologicznych dla pasz opublikowany w 2009 roku został uznany za nieodpowiedni, a różne zasady obowiązujące w krajach członkowskich UE sprawiłyby, że proces implementacji nowych reguł ogólnych byłby opóźniony. W projekcie stanowiska Copa-Cogeca, opracowanym wraz z innymi organizacjami reprezentującymi podmioty łańcucha dostaw pasz na rynek (FEDIOL, COCERAL, FEFAC), zaproponowana została strategia, zgodnie z którą do istniejących obecnie dobrowolnych sektorowych przewodników dobrych praktyk dołączone zostałyby nieco bardziej szczegółowe instrukcje na temat ograniczania ryzyka salmonelloz przy jednoczesnym wprowadzeniu dodatkowych wymogów obowiązkowych w zakresie kontroli określonych w rozporządzeniu (WE) Nr 183/2005.

Dalsza część posiedzenia poświęcona została przygotowaniu do zbliżających się posiedzeń Prezydiów Komitetów Copa i Cogeca. Pekka Pesonen poinformował, że oficjalnie potwierdzone zostało uczestnictwo w spotkaniu Copa 11 lutego br., tj. pierwszego dnia obrad Prezydium, nowego Komisarza UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Daciana Ciolosa, którego oficjalna nominacja nastąpić ma 9 lutego br. w Parlamencie Europejskim. Na uwagę zwraca fakt, iż Copa będzie pierwszą organizacją, jaka podejmuje rozmowy z nowym komisarzem rolnictwa. Następnie omówiono punkty merytoryczne posiedzenia, w których znalazły się m.in. takie zagadnienia jak: Wspólna Polityka Rolna po 2013 roku, rozwój europejskiej legislacji w zakresie praw autorskich odmian roślin uprawnych, ponowne umożliwienie skarmiania zwierząt gospodarskich – z wyłączeniem przeżuwaczy i zjawiska kanibalizmu – białkiem pochodzenia zwierzęcego (mączki mięso-kostne), a także projekt deklaracji Copa-Cogeca w sprawie zdrowia roślin. Sugestie dotyczące tego ostatniego dokumentu zgłosiła m.in. delegacja hiszpańska i polska, które zwróciły uwagę na konieczność silniejszego podkreślenia w stanowisku problemów wynikających z niespójności przepisów określających standardy wymiany handlowej, restrykcji fitosanitarnych i problemów natury proceduralnej ze strony władz krajów trzecich w zakresie importu na ich teren produktów roślinnych  z krajów UE.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com