kobiety_copa_1.jpg W dniu 15 października br. w Brukseli odbyła się ceremonia wręczenia „ Nagród za innowację dla kobiet pracujących w rolnictwie", z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych do konkursu zostały zgłoszone, Lidia Ordysińska , która obecnie w Dobrej w powiecie polickim prowadzi gospodarstwo rolne „Kozi Gródek" oraz małą mleczarnię produkującą mleko i kozie sery oraz Bogusława Pituch, która specjalizuje się w produkcji mleka a jej gospodarstwo znajduje się na terenie gminy Bytów w miejscowości Grzmiąca. W spotkaniu uczestniczyła nasza reprezentantka Lidia Ordysińska oraz przedstawiciel KRIR.

Ceremonię rozpoczął Pekka Pesonen Sekretarz Generalny Komitetu Copa witając uczestniczki konkursu oraz przybyłą na uroczystość Komisarz Mariann Fischer-Boel wraz z deputowaną do Parlamentu Europejskiego Panią Esther de Lange. W swojej wypowiedzi Pekka Pessonen nawiązał do czasów, kiedy kobiety pracujące w rolnictwie były osobami nieposiadającymi statusu zawodowego, dziś na szczęście jest inaczej i ma to ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń.

1.jpg
2.jpg
3.jpg

W kolejnej część głos zabrała Pani Karen Serres Przewodnicząca Komitetu Kobiet, podkreślając znaczenie wyboru daty przeprowadzenia ceremonii, bowiem 15 październik to Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Przypominając założenia konkursu poprosiła Panią Komisarz Mariann-Fischer Boel o zabranie głosu oraz ogłoszenie nazwiska zwyciężczyni.

4.jpg

„Moja obecność podczas tej uroczystości oraz możliwość ogłoszenia i wręczenia głównej nagrody w tym tak wyjątkowym dniu to dla mnie wielki zaszczyt" powiedziała Komisarz Mariann-Fischer Boel. Odwaga, wytrwałość, determinacja to kluczowe cechy, jakie trzeba posiadać, aby pracować i osiągać efekty w rolnictwie. Działalność kobiet na wsi wpływa na rozwój obszarów wiejskich, wzmacnia również pozytywny przekaz informacji przybliżającej rolnictwo do konsumentów, należy pamiętać, że Kobiety stanowią około 30% osób zatrudnionych w rolnictwie a jedna zatrudniona w rolnictwie osoba generuje 3 miejsca pracy w innych sektorach gospodarki. Po krótkim wstępie Pani Komisarz Mariann-Fischer Boel ogłosiła nazwisko zwyciężczyni oraz wręczyła jej statuetkę wraz z dyplomem.

Nagrodę główną otrzymała Waltraud SCHIFFER z Austrii zajmująca się produkcją mleka, jej gospodarstwo posiada 60 krów, ponadto Pani SCHIFFER zajmuje się produkcją i bezpośrednią sprzedażą, masła, jogurtów i lodów.

W kolejnej części ogłaszania wyników w kategorii połączenia tradycji z innowacją głos zabrała Pani Esther de Lange przed ogłoszeniem wyniku Pani europoseł zwróciła uwagę jak istotne jest przekazanie opinii społecznej informacji, czym tak naprawdę jest rolnictwo i jaka jest jego historia. Połączenie tradycji z innowacją w taki sposób, który pozytywnie wpisuje się w gusty konsumentów to ogromnie trudne zadanie tym bardziej, że innowacja, na jaką zdecydowała się Pani Marie-Claude GUICHARD pozwoliła na przetrwanie gospodarstwa.

Specjalne wyróżnienie przypadło, więc Pani Marie-Claude GUICHARD za połączenie innowacji z tradycją a dokładnie za produkcję konfitury i marynaty według tradycyjnych przepisów włączając do nich nowe smaki, przykładem łączącym tradycje i innowacyjność okazał się przepis na ziemniaki z cebulą na bazie zalewy miodowej z dodatkiem oberżyny i ziół.

Nasze kandydatki znalazły się w gronie 15 wyróżnionych uczestniczek a krótka charakterystyka ich działalności oraz dane dotyczące prowadzonych gospodarstw wraz z fotografiami zostały zamieszczone w specjalnie przygotowanym biuletynie informacyjnym.

W mowie końcowej Britta Reimers deputowana do Parlamentu Europejskiego podkreśliła znaczenie organizowanego konkursu oraz przeprowadzonej ceremonii. Wyraziła nadzieje, że da to dobry przykład kobietom pracującym na wsi, że dzięki tej nagrodzie zaczną otwarcie mówić o swojej pracy osiągnięciach i sukcesach oraz że dzięki temu umocnią się w swoich działaniach. Kobiety często rezygnują z kariery zawodowej poświęcając się pracy w rolnictwie. Jestem zachwycona przedstawionymi projektami, którym ponad wszystko należy się społeczne uznanie - powiedziała Reimers.

Podsumowując spotkanie Karen Serres podkreśliła wagę kobiecej pracy w rolnictwie, mówiąc, że w tym zawodzie kobiety powinny działać otwarcie i dumnie, bowiem produkują żywność i to czyni je wyjątkowymi i szlachetnymi ważne jest aby walczyły o swoją przyszłość, ponieważ jest to przyszłość wszystkich.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com