copa_nowe.jpgW dniu 08 października br. w Brukseli z udziałem przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych Grupa Robocza Komitetów Copa-Cogeca „Jakość produktów rolnych" podjęła końcową debatę dotyczącą stanowiska Komitetów Copa i Cogeca w sprawie Komunikatu Komisji dotyczącego polityki jakości produktów rolnych (28.05.2009). Omawiany dokument został przekazany Komisji podczas posiedzenia grupy konsultacyjnej „Jakość produkcji rolnej" 09 października br.

W wyniku przeprowadzonej konsultacji dotyczącej Zielonej Księgi w sprawie jakości produktów rolnych a w szczególności komunikatu Komisji, który został opublikowany 28 maja br. i zakładał zreformowanie istniejących instrumentów legislacyjnych w dziedzinie europejskiej polityki jakości produktów rolnych. Komitety Copa-Cogeca sprzeciwiły się proponowanym zmianom w szczególności dotyczącym oznaczeń, (ChNP) Chroniona Nazwa Pochodzenia, (ChOG) Chronione Oznaczenie Geograficzne, (GTS) Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. W związku z proponowanymi przez Komisje zmianami, Komitety Copa-Cogeca przeprowadziły we wszystkich grupach roboczych konsultacje na ten temat. Prezentowane w tej sprawie stanowiska zostały przedstawione i omówione 08 września br. podczas posiedzenia „ad-hoc" grupy roboczej. W wyniku przeprowadzonego spotkania przyjęto i zatwierdzono stanowisko Komitetów Copa i Cogeca w przedstawionych poniżej kwestiach.

Normy handlowe.

Komitety Copa-Cogeca w kwestii zastąpienia obowiązujących przepisów pionowych ogólną normą podstawową, wyrażają sprzeciw, ponieważ takie uproszczenie obowiązującego systemu norm handlowych może doprowadzić do zniesienia istniejących już i identyfikowanych przez klienta oznaczeń. Jednocześnie wyrażają poparcie dla istniejących już norm, które służą lepszemu informowaniu konsumentów i pozwalają różnym partnerom w łańcuchu żywnościowym prowadzić produkcję według jednolitych zasad konkurencji.

Odwołanie się do Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego (CEN) w celu opracowania nowych norm jest niewłaściwe ze względu na opieszałość w przyjmowaniu procedur opartych na zasadzie konsensusu oraz braku zdolności szybkiej reakcji w odpowiedzi na wymogi rynku.

W kwestii „ rolny produkt górski „ wyrażono poparcie dla propozycji Komisji lecz ta kwestia będzie wymagać konsultacji i dyskusji na ten temat w celu opracowania odpowiedniej definicji, zgodnej z interesami producentów z terenów górskich.

Oznaczenia geograficzne.

Komitety Copa-Cogeca sprzeciwiają się propozycji połączenia trzech istniejących systemów dla win, napoi alkoholowych i produktów rolnych, sprzeciw dotyczy również propozycji połączenia ChNP i ChOG w jednej definicji. Proponowana reforma będzie sprzeczna z istniejącym celem zachowania różnic miedzy tymi dwoma typami produktów i doprowadzi do większego niezrozumienia wśród konsumentów. W chwili obecnej ChNP ( Chroniona Nazwa Pochodzenia) jest jedynym znakiem określającym w sposób pewny pochodzenie produktu. Oznaczenie ChNP przyczynia się również do utrwalenia terytorium produkcji rolnej oraz utrzymania i rozwoju działalności ekonomicznej, zwłaszcza na mniej uprzywilejowanych terenach wiejskich.

Równie stanowczy sprzeciw dotyczy propozycji Komisji, której celem jest utworzenie dwóch poziomów oznaczeń geograficznych na poziomie Krajowym i Unii Europejskiej w identycznym tonie Komitety Copa i Cogeca odnoszą się do kwestii związanej z zastosowaniem przez grupy producentów kryteriów trwałości dla produktów objętych systemem oznaczeń geograficznych.

W kwestii opracowania wytycznych, których celem jest usystematyzowanie oznaczeń geograficznych na opakowaniach produktów przetworzonych, zgodnie z stanowiskiem przyjętym w komentarzu do Zielonej Księgi Komitety Copa i Cogeca wyraziły poparcie dla tej inicjatywy.

Specjalności tradycyjne.

Gwarantowana Tradycyjna specjalność (STG) wymaga skuteczniejszej kampanii promocyjnej wśród konsumentów, zdaniem Komitetów C-C istniejący system może w przyszłości odegrać znaczącą rolę i dlatego wyrażono sprzeciw dotyczący propozycji zniesienia STG.

Spójność nowych systemów Unii Europejskiej.

Propozycja Komisji dotycząca utworzenia nowych ram prawnych w dziedzinie dobrostanu zwierząt oraz śladu węglowego i etykiety ekologicznej oraz utworzenia nowych systemów jakości w tym zakresie stwarza obawy niezrozumienia tych oznaczeń przez konsumentów. W tej kwestii sugerowane jest rozwiązanie ujmujące proponowane regulacje w jednym ogólno-wspólnotowym ujęciu „racjonalnego rolnictwa"

Wytyczne dla prywatnych i krajowych systemów certyfikacji jakości żywności.

Komitety Copa-Cogeca wyraziły poparcie dla propozycji Komisji dotyczącej sporządzenia europejskich wytycznych funkcjonowania systemów certyfikacji jakości produktów rolnych (SAQ). Ponadto zaproponowano, aby sporządzane wytyczne obejmowały wszystkie typy systemów certyfikacji, bez względu na sektor czy kategorie norm, biorąc pod uwagę środowisko, dobrostan zwierząt, bezpieczeństwo żywności itp. Istniejące systemy zapewnienia jakości powinny zostać uznane za instrumenty oficjalnej kontroli w ramach SAQ.

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com