copa-cogeca_nowe.gif16 września br. miało miejsce comiesięczne posiedzenie Komitetu Koordynacji Politycznej Copa-Cogeca. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele krajowych organizacji członkowskich, w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych, a także reprezentanci Komisji Europejskiej. Zakres tematyczny posiedzenia obejmował przede wszystkim przygotowanie ostatecznych wersji opracowanych przez poszczególne grupy robocze projektów stanowisk na najbliższe spotkania Prezydium Copa i Cogeca. Otwarto również dyskusję dotyczącą podjęcia działań lobbingowych w kontekście propozycji Komisji Europejskiej w sprawie interwencji na rynku mleka.


22 lipca br. Komisja Europejska wydała komunikat z propozycjami możliwych do zastosowania mechanizmów, których zadaniem miało być ustabilizowanie sytuacji na rynku mleka. Wśród zasugerowanych działań znalazły się refundacje wywozowe, dodatkowe środki na dystrybucję mleka w szkołach, promocję oraz etykietowanie produktów mlecznych. W ramach konkluzji z posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa 7 września br. Komisja otrzymała mandat do szczegółowego przedstawienia zakresu możliwych do zastosowania instrumentów i analizy działań zaproponowanych przez delegację 15 krajów członkowskich tzn. czasowego zwiększenia cen interwencyjnych, wsparcia dla mleka w proszku na cele paszowe, zwiększenia poziomu refundacji wywozowych dla masła, mleka w proszku i serów. Obecnie trwają przygotowania do kolejnego posiedzenia Rady, jakie odbędzie się w dniach 19-20 października, w ramach których Copa-Cogeca opracowuje swoje stanowisko w tej sprawie, w szczególności mające za zadanie doprecyzowanie rodzajów instrumentów rynkowych, które powinny zostać wdrożone w celu stabilizacji sytuacji w okresie krótkoterminowym. Po zebraniu opinii poszczególnych krajowych organizacji członkowskich opracowany zostanie dokument w sposób szczegółowy przedstawiający praktyczne sugestie dotyczące działań interwencyjnych w sektorze mlecznym, również tych odnoszących się do osiągnięcia celów w perspektywie średnioterminowej związanych z koniecznością przygotowania rynku do likwidacji systemu kwotowania produkcji.

W trakcie debaty przygotowawczej do najbliższych posiedzeń Prezydium Copa i Cogeca omówiony został m.in. projekt stanowiska w sprawie udziału rolnictwa i leśnictwa w walce ze zmianami klimatycznymi opracowywany na światowy Szczyt Klimatyczny, jaki odbędzie się w grudniu tego roku w Kopenhadze. W związku ze zgłaszanymi w sierpniu przez Krajową Radę Izb Rolniczych uwagami do tego dokumentu, uczestniczący w spotkaniu przedstawiciel KRIR przedstawił propozycje zmian do przekazanego przez Sekretariat Copa-Cogeca tekstu. W stanowisku samorządu rolniczego podkreślona została m.in. kwestia, iż ciężar dostosowań rolnictwa do zmieniających warunków klimatycznych wynika z konieczności zabezpieczenia potrzeb ogólnospołecznych, a rolą polityki wspólnotowej jest stworzenie takich warunków, aby obecna produkcja europejska mogła być kontynuowana na podobną skalę. Zmniejszenie jej spowodować może bowiem automatyczne zwiększenie produkcji rolnej w krajach trzecich, gdzie nie obowiązują tak restrykcyjne standardy środowiskowe. Ograniczenie takie miałoby także daleko idące konsekwencje społeczne i ekonomiczne. W debacie na temat ostatecznego kształtu stanowiska Copa-Cogeca w tej sprawie pozostali uczestnicy również zwrócili uwagę na potrzebę podkreślenia wagi tego problemu, zasugerowano ponadto konieczność wsparcia finansowego stojących przed rolnictwem wyzwań związanych ze zmianami klimatu, w szczególności w kontekście występujących coraz częściej ekstremalnych zjawisk atmosferycznych.

Następnie omówiony został projekt opinii na temat komunikatu Komisji Europejskiej z 28 maja br. w sprawie polityki jakości produktów rolnych. Odnosząc się do przedstawionych w tym dokumencie propozycji uproszczeń specjalnych oznaczeń geograficznych, Copa-Cogeca stanowczo chce w swoim stanowisku wyrazić sprzeciw połączeniu definicji znaków „Chroniona nazwa pochodzenia” i „Chronione oznaczenie geograficzne”. Podobna dezaprobata towarzyszy innej propozycji KE w tym zakresie tzn. likwidacji unijnego systemu rejestracji tradycyjnych specjalności. Ostateczny tekst stanowiska zostanie zatwierdzony przez Prezydia Komitetów Copa i Cogeca.

Posiedzenie Komitetu Koordynacji Politycznego POCC było również okazją do zaprezentowania organizacjom członkowskim Copa-Cogeca założeń Komisji Europejskiej dotyczących wzmocnienia prewencji przed atakami terrorystycznymi w kontekście obrotu nawozami sztucznymi. W tym celu udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa, którzy przedstawili swoje prezentacje na ten temat realizacji zatwierdzonego w kwietniu 2008 roku Planu Działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa w obrocie substancji wybuchowych, do których zaliczane są również dwa składniki nawozów azotowych. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającą Dyrektywę Rady 76/796/EEC od 27 czerwca 2010 roku mają zostać wprowadzone ograniczenia w dostępie w wolnym obrocie saletry amonowej. Z ograniczenia tego wyłączeni będą jednak rolnicy, osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej oraz związane z sektorem leśnym.

W trakcie posiedzenia omówione zostało również wspólne wystąpienie Copa-Cogeca i Europejskiej Federacji Dystrybutorów Miodu (FEEDM) z 8 września br. do Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej w sprawie maksymalnych poziomów zawartości różnych grup antybiotyków w importowanych do Unii Europejskiej miodach. Celem przekazanego stanowiska jest zwrócenie uwagi KE na konieczność ustanowienia w ramach obowiązujących norm prawnych trwałych zabezpieczeń jakości importowanego miodu, co z korzyścią miałoby wpłynąć zarówno na sam poziom bezpieczeństwa żywności dostępnej na rynku unijnym, jak i zapewnienia skutecznej ochrony europejskich producentów miodu przed nieuczciwą konkurencją ze strony państw trzecich.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com