W dniu 6 lipca br. w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej COPA-COGECA „Jakość produkcji rolnej". W spotkaniu uczestniczyli delegaci organizacji członkowskich oraz przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych. Celem spotkania było wypracowanie wspólnego stanowiska na posiedzenie grupy konsultacyjnej Komisji. Rozpoczęta dyskusja polegała na wymianie poglądów dotyczących komunikatu Komisji w sprawie polityki jakości produktów rolnych.

W wyniku dyskusji na temat uproszczenia systemu norm handlowych wskazano konieczność opracowania fundamentalnych i ogólnych norm handlowych. Podczas omawiania kwestii normalizacyjnych, Linza Missiroli przedstawicielka CEN, ( the European Committee for Standardization - Europejski Komitet Normalizacyjny) w swoim wystąpieniu omówiła system wdrażania i przygotowywania norm dla poszczególnych dziedzin gospodarki i produkcji. Propozycja grupy w sprawie określania i opracowywania norm handlowych zakłada jednak prace w ramach grup bez udziału zewnętrznych firm normalizacyjnych. Zdaniem grupy normy w zakresie oznaczenia produktów rolnych powinny być proste i określane według nieskomplikowanych mechanizmów.

Rewizja i uproszczenie legislacji dotyczącej wskaźników geograficznych - rozważano możliwość utworzenia jednego systemu dla rejestracji win, napoi alkoholowych oraz produktów rolnych i artykułów spożywczych. Zdaniem uczestników debaty dotyczącej reformy oznaczeń GTS, CHNP, CHOG (chroniona nazwa pochodzenia (CHNP), chronione oznaczenie geograficzne (ChOG) lub gwarantowana tradycyjna specjalność (GTS) zgodnie z rozporządzeniami Rady (WE) nr 509/2006 [1] i (WE) nr 510/2006 [2] oraz produkty zarejestrowane w ramach tych systemów) producenci „ produktu tradycyjnego" to mali wytwórcy których nie stać na certyfikaty tak jak to ma miejsce obecnie w przypadku oznaczenia GTS, ponadto każde Państwo ma już wyodrębniony funkcjonujący system nadawania oznaczeń „produkt tradycyjny".

Grupa w swoim stanowisku przygotowanym na posiedzenie konsultacyjne Komisji zgłosiła sprzeciw dotyczący reformy łączenia oznaczeń CHNP, CHOG i likwidacji oznaczeń DTS oraz włączeniu kryterium trwałości w oznaczeniach geograficznych.

Kolejnym etapem rozważań była dyskusja dotycząca ustalania nowych ram dla etykietowania dobrostanu zwierząt. W tej sprawie głos zabrał przedstawiciel DG SANCO przedstawiając efekty prac nad tym zagadnieniem. Prace w tej materii prowadzone są juz od 2006 roku. DG SANCO opracowała system dotyczący oznakowania - etykietowania dobrostanu zwierząt,. Certyfikacje dobrostanu zwierząt należy dzis postrzegać jako instrument pojawiający sie w czasie negocjacji handlowych, wewnątrz wspólnotowych jak i zewnętrznych. Opracowano definicję dobrostanu zwierząt oraz jego jakości, co znajdzie odzwierciedlenie na etykietach oraz w odpowiednich certyfikatach. Obecnie trwają prace nad komunikatem Komisji w tej sprawie, który powinien sie ukazac w październiku. Certyfikacja dobrostanu zwierząt to bardzo ważny mechanizm, który wpłynie na regulacje importowe do UE a także będzie wykorzystywany w strategii światowych korporacji, które dbają o swój wizerunek takich jak np. McDonald's., ponadto narzuci na importowane produkty obowiązek posiadania dokumentacji w tym zakresie. Certyfikaty określające dobrostan zwierząt będą ujmować w swoich przepisach również kwestie higieny związanej z ubojem, transportem, przechowaniem, dystrybucją itp.

 

 

 


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com