W dniu 30.06.2009 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie ad hoc grupy roboczej COPA - COGECA „ Owce ". W spotkaniu uczestniczyli delegaci państw członkowskich, organizacji rolniczych oraz przedstawiciel Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zgodnie z zaproponowanym porządkiem obrad dyskusja przebiegała w zakresie implementacji przepisów dotyczących obowiązkowej identyfikacji elektronicznej owiec i kóz oraz nowatorskiej technologii zastosowania wełny w przemyśle budowlanym:

Podczas obrad uchwalono i przyjęto wspólne stanowisko dotyczące obowiązkowej identyfikacji elektronicznej:

Każda forma identyfikacji owiec i kóz musi być przystępna z ekonomicznego punktu widzenia, możliwa do zrealizowania, bezpieczna dla zwierząt i prosta w wykonaniu. Obecnie, identyfikacja elektroniczna nie jest praktyczna, jest kosztowna i nie funkcjonuje w wiarygodny sposób. Europejscy rolnicy podkreślają ich sprzeciw dla obowiązkowej identyfikacji elektronicznej i dla obowiązkowego indywidualnego rejestru przemieszczania się zwierząt. Realistyczna ocena musi być realizowana ,tak aby przejrzeć potrzeby i skuteczność w zakresie kosztów stosowania elektronicznej identyfikacji dla pogłowia kóz i owiec. Jednakże, wprowadzenie systemu elektronicznej identyfikacji powinno być dobrowolne dla rolników i dla państw członkowskich, które czerpią z tego korzyści. Aby zmniejszyć wpływ ekonomiczny na producentów, nabywanie i wdrażanie systemu identyfikacji powinno być wspierane przez Wspólnotę i przez Kraje Członkowskie, dzięki zastosowaniu osi 1 z drugiego filara.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację sektora owiec i fakt, że obowiązujący system identyfikacji owiec i kóz oferuje wszystkie konieczne gwarancje w zakresie identyfikowalności, grupa domaga się rewizji Rozporządzenia 21/2004. Powinno być możliwe uzyskanie zapisów Rozporządzenia możliwych do zrealizowania, skutecznych, akceptowalnych i proporcjonalnych do rzeczywistego zagrożenia.

Ponadto jednym z ważniejszych elementów dyskusji okazała się kwestia badań nad nowymi zastosowaniami wełny owczej w przemyśle budowlanym , uczestnicy podkreślili wagę i znaczenie badań w tym zakresie. Zdaniem zgromadzonych wykorzystanie wełny jako materiału służącego do ociepleń stwarza nowe możliwości i szanse dla tej dziedziny produkcji. Poruszono też problem dotyczący sklasyfikowania w obowiązujących przepisach wełny jako odpadu, co zostało ujęte w nowym zapisie Rozporządzenia 21/2004. Ta sytuacja stwarza następstwa związane z transportem. Nowe wymogi w tym zakresie określają transport wełny jako transport odpadów co z kolei określa specjalne wymogi dotyczące przechowania surowca i homologacji środków transportu - w tej sprawie zostało zaproponowane stanowisko wyjaśniające mające na celu zmianę Rozporządzenia 21/2004 w/w zakresie.

Przedstawiono również nowy zapis regulujący kwestie małych stad do 20 sztuk, który znosi obowiązek zakupu elektronicznego czytnika przez hodowcę oraz określa poziom identyfikacji tylko do stada zachowawczego pozostawianego do hodowli. Kraje takie jak Polska w których roczne pogłowie nie przekracza 500 tysięcy sztuk są zwolnione z wprowadzenia identyfikacji indywidualnej.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com