copa 07.03.2019W dniu 7 marca 2019 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli w związku z nadchodzącym Międzynarodowym Dniem Kobiet odbyło się wydarzenie goszczone  przez euro posłanki Panią Marijanę Petir (EPP) i Marię Gabrielę Zoanę a organizowane przez Komisję Kobiet Copa przez wsparciu firmy Corteva pod tytułem „Silne wiejskie kobiety dla silnej wiejskiej Europy”.

Ambasadorem wydarzenia  była Pani Magdalena Węgiel reprezentująca KRIR  i laureatka nagrody na innowację w Europie organizowanego przez Komisję Kobiet Copa.

Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w wydarzeniu wzięła udział Pani Małgorzata Solis laureatka nagrody za innowację organizowaną przez Krajową Radą Izb Rolniczych.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do zaprezentowania aktywnego wkładu wszystkich kobiet, od wsi po miasto. Podczas wczorajszej uroczystości, której gospodarzami byli posłanki Marijana Petir (PPE) i Maria Gabriela Zoana (S&D) w Parlamencie Europejskim, Komisja Kobiet Copa wezwała do lepszej oceny wyzwań stojących przed kobietami rolniczkami oraz większego uznania i wsparcia dla różnorodnych sposobów  w jakie przyczyniają się kobiety do rozwoju obszarów wiejskich w Europie.

W UE 96 % gospodarstw rolnych prowadzonych jest przez rodziny, przy czym kobiety oficjalnie stanowią około 30 % wszystkich zarządzających gospodarstwami rolnymi w UE. Jednak kobiety w rolnictwie odgrywają znacznie większą rolę niż wskazują oficjalne statystyki. W kilku sprawozdaniach zwrócono uwagę na wielofunkcyjną rolę kobiet rolników w lokalnej strukturze obszarów wiejskich. Przedstawione wczoraj w Parlamencie studia przypadków bardzo dobrze to ilustrowały, pokazując społeczną, gospodarczą i edukacyjną wartość dodaną projektów kobiet rolniczek.

Jednak dla większości uczestników tego wydarzenia kobiety-przedsiębiorcy na obszarach wiejskich napotykają również specyficzne przeszkody przy rozpoczynaniu działalności rolniczej i leśnej. Jednocześnie cierpią one z powodu ogólnego spadku lokalnych usług publicznych. Przedstawiając wyniki globalnego badania przeprowadzonego w celu zidentyfikowania kluczowych wyzwań stojących przed kobietami w rolnictwie, Clara Serrano, lider marketingu EMEA w Corteva Agriscience™, Wydział Rolnictwa DowDuPont, podkreśliła, że "w Europie 68% kobiet rolniczek uważa, że dyskryminacja ze względu na płeć jest problemem w rolnictwie. 67% europejskich kobiet z sektora rolniczego biorących udział w badaniu uważa, że kluczowym obszarem, który pomógłby usunąć przeszkody na drodze do równości, jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie dyskryminacji płci w rolnictwie ".

Posłanka Marijana Petir, która poświęciła temu zagadnieniu sprawozdanie z własnej inicjatywy, uważa, że "wnioski Komisji dotyczące wspólnej polityki rolnej po 2020 r. nie odnoszą się bezpośrednio do kwestii związanych ze szczególnymi potrzebami i wsparciem dla kobiet w rolnictwie. Podprogramy tematyczne muszą być utrzymane w przyszłej WPR, aby dać państwom członkowskim możliwość zachęcania społeczności wiejskich i ich projektów". Posłanka Petir opowiedziała się również za uznaniem "niewidzialnej pracy" współpracujących małżonków i za zagwarantowaniem im praw socjalnych.

W uwagach końcowych Pekka Pesonen, sekretarz generalny Komitety Copa-Cogeca, powiedział: "Dzięki zaangażowaniu w lokalne stowarzyszenia, rady miejskie, gospodarstwa rolne i spółdzielnie, kobiety są kamieniem węgielnym wsi. Jak pokazała nasza nagroda za innowacyjność dla kobiet rolniczek, kobiety rolniczki tworzą i realizują wiele przełomowych projektów. Powinniśmy być z tego dumni i powinniśmy szeroko promować takie działania, aby inspirować innych. Odnowa pokoleniowa jest kluczowym wyzwaniem dla społeczności rolniczej UE. Aby temu zaradzić, potrzebujemy zarówno większej liczby kobiet, jak i mężczyzn w rolnictwie!

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com