copa-cogeca_nowe.gif5 maja br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Sekretarzy Generalnych biur krajowych organizacji członkowskich Komitetów Copa-Cogeca. Celem spotkania było omówienie kwestii finansowych oraz zakresu działania Copa-Cogeca, a także możliwości poprawy komunikacji pomiędzy Sekretariatem a zrzeszonymi organizacjami narodowymi. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli polskich organizacji członkowskich tj. Krajowej Rady Izb Rolniczych, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz NSZZ RI „Solidarność”. Obradom przewodniczył Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen.

Na początku posiedzenia Dyrektor Administracyjny Fernando Castillo przedstawił dane dotyczące realizacji budżetu organizacji za 2008 rok, następnie zaś omówił perspektywy finansowe do 2014 roku oraz przyszłe zmiany zasad budżetowych zakładających m.in. modulację wysokości składek proporcjonalnie do średniego w UE poziomu stopy inflacji. W dalszej kolejności szczegółowo przedstawił on wpływy i wydatki w budżecie Copa-Cogeca na 2009 rok. Po prezentacji, w dyskusji na ten temat głos zabrał Wiceprezydent Copa Lorenzo Ramos (Hiszpania), który ze względu na dobrą kondycję finansową Komitetów i generowane rezerwy kapitału wniósł o poszukiwanie nowych możliwości efektywnej reprezentacji środowiska rolniczego na forum decyzyjnych instytucji wspólnotowych. Przedstawiciel francuskiego FNSA zaproponował, aby składki członkowskie zostały podzielone na 2 transze tj. obowiązkową składkę stałą wynoszącą jednakową sumę dla każdej organizacji członkowskiej oraz drugą – o wysokości zależnej od wagi państwa w strukturach Copa-Cogeca (Polska jest jednym z sześciu krajów w pierwszej grupie krajów o największej liczbie głosów decyzyjnych). Podział taki miałby na celu zabezpieczenie minimalnych wpływów do Sekretariatu koniecznych do funkcjonowania w przypadkach kryzysowych sytuacji finansowych krajowych organizacji członkowskich i wynikających z tego powodu opóźnień w płatnościach.

Po zakończeniu debaty na temat kwestii finansowych Pekka Pesonen przedstawił prezentację na temat zasad obecnego funkcjonowania oraz podejmowanych działaniach Sekretariatu Copa-Cogeca. Omówiono również możliwości usprawnienia komunikacji z organizacjami członkowskimi oraz rozszerzenia zakresu inicjatyw o charakterze lobbingowym. W trakcie debaty padła propozycja, aby począwszy od nowej kadencji Parlamentu Europejskiego, ze względu na wzrastającą w przypadku ratyfikacji traktatu lizbońskiego rangę i znaczenie tej instytucji, Sekretariat wydawał cykliczny newsletter skierowany do eurodeputowanych na temat rolnictwa wspólnotowego i jego znaczenia. Biuletyn miałby za zadanie uświadomienie posłom rangi sektora rolnego w Unii Europejskiej przed zbliżającą się debatą nad kształtem Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. W kontynuowanej dyskusji odnośnie możliwości polepszenia komunikacji pomiędzy Sekretariatem Copa a organizacjami członkowskimi zaproponowano wykorzystanie w tym celu strony internetowej Agri-Info. Odnosząc się do tej idei przedstawiciel KRIR zasugerował rozszerzenie poprzez portal zakresu procesu konsultacyjnego dokumentów roboczych i projektów opracowywanych stanowisk poprzez bezpośrednie zamieszczanie ich na witrynie, co stanowiłoby jednocześnie platformę do wymiany uwag i informacji pomiędzy organizacjami krajowymi.

W dalszej części spotkania przedstawiciel Sekretariatu Generalnego Komisji Europejskiej przedstawił nowe zasady praktyk lobbingowych. Zgodnie z obowiązującymi od początku br. przepisami w tym zakresie, instytucje zaangażowane w działania lobbingowe na forum instytucji europejskich powinny znaleźć się w stworzonym w tym celu rejestrze lobbingowym. Miało to w założeniu wprowadzenie zasady przejrzystości poszczególnych grup interesu starających przekazać swoje racje decydentom unijnym. Pekka Pesonen poinformował o proceduralnych aspektach związanych z rejestracją Copa-Cogeca, która umożliwia również organizacjom członkowskim prowadzenie własnych inicjatyw lobbingowych w Brukseli.

Następnie uczestnicy posiedzenia mieli okazję do wysłuchania wystąpienia oraz dyskusji z Janem Peterem Schoffer Patrickiem nadzorującym w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej funkcjonowanie grup konsultacyjnych. Przedstawił on nowe zasady organizacji ich obrad tj. wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczących grupy oraz wprowadzoną w ostatnim czasie procedurę konsultacji pisemnych, a także odniósł się do dotychczasowego uczestnictwa przedstawicieli Copa-Cogeca w pracach grup konsultacyjnych. Wśród problemów związanych z logistyką organizacyjną spotkań w Komisji Europejskiej wymieniono kwestię tłumaczeń. Jak stwierdził Pekka Pesonen, odpowiadając na zarzut reprezentanta KE odnośnie niskiej frekwencji przedstawicieli organizacji z nowych państw członkowskich UE, decydującym w tej sprawie czynnikiem jest często brak odpowiedniego serwisu językowego dla tych krajów, którym ze względu na wagę swojej produkcji rolnej w skali całej UE, Komisja powinna zapewnić pełną swobodę prezentowania swojego stanowiska. W tym miejscu zaapelował o podobne rozwiązania do tych zastosowanych w Sekretariacie Copa-Cogeca, gdzie dokumenty i spotkania tłumaczone są na sześć języków roboczych, w tym język polski. Podczas dyskusji wytknięto ponadto coraz rzadszą obecność na posiedzeniach grup konsultacyjnych wysokich rangą urzędników Komisji Europejskiej, co obniża wagę spotkania oraz ogranicza zakres informacji, jakie można uzyskać w jego trakcie.

Ostatnim tematem poruszonym w trakcie omawianych obrad była propozycja utworzenia sieci ekspertów naukowych i technicznych z krajów organizacji członkowskich, która służyłaby jako zaplecze badawcze Copa-Cogeca w celu budowania odpowiednich argumentów w trakcie dyskusji na forum instytucji europejskich. Idea ta jednak nie spotkała się z większym entuzjazmem obecnych na spotkaniu dyrektorów. Wśród komentarzy znalazły się wątpliwości co do faktycznej bezstronności jakichkolwiek ekspertyz wykonywanych na zlecenie zaangażowanej w obronę swojego stanowiska instytucji. Podsumowując krótką dyskusję na ten temat przedstawiciel FNSA z Francji podkreślił, że w tej kwestii należy zachować dystans, a argumenty konstruowane być powinny na przykładach konkretnych problemów poszczególnych sektorów rolnictwa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com