prezydium_kwiecien09_2.jpg W dniach 23-24 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Prezydium Copa. Udział w nim wzięli przedstawiciele wszystkich polskich organizacji członkowskich, w tym Krajowej Rady Izb Rolniczych. Pierwszy dzień obrad został zdominowany przez dwa wydarzenia tj. dyskusję z reprezentantem Dyrekcji ds. Rolnictwa Komisji Europejskiej na temat najbliższych perspektyw ekonomicznych prowadzenia produkcji rolnej z wyszczególnieniem sytuacji na kilku najważniejszych sektorach oraz wybory nowej Prezydencji Copa. Prezentacja wyliczeń KE, zgodnie z którymi sytuacja na rynkach rolnych powinna się nieco ustabilizować, nie spotkała się z dużym entuzjazmem uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli europejskich rolników.


Organizacje członkowskie Copa w większości z dystansem podeszły do optymistycznych prognoz średniookresowych i opowiadają się za bardziej ostrożnym podejściem do przedstawionych szacunków, ponieważ zbyt wiele danych - jak choćby kurs euro w stosunku do dolara oraz przyszłoroczny światowy popyt na produkty rolne – pozostaje niewiadomą. W trakcie dyskusji delegacja hiszpańska zwróciła uwagę na brak wiarygodnych prognoz ekonomicznych, na których rolnicy mogliby oprzeć swoje plany produkcyjne. Przedstawiciel Francji stwierdził, że najpierw zdemontowano niemal wszystkie narzędzia interwencji rynkowej, a teraz KE szuka możliwości przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym w rolnictwie. Reprezentanci Danii wysunęli propozycję, aby wypłata płatności bezpośrednich została podzielona na dwie części, z których pierwsza przekazywana byłaby rolnikom już od 1 lipca. Zasugerowano również, że w celu opracowania jak najlepszych metod zarządzania ryzykiem w sektorze rolnym należałoby bliżej przyjrzeć się rozwiązaniom stosowanym w Stanach Zjednoczonych.

prezydium_kwiecien09_3.jpg
prezydium_kwiecien09_1.jpg

Po zakończeniu debaty na temat perspektyw ekonomicznych odbyły się wybory nowej Prezydencji Copa. Jednogłośnie na stanowisko Prezydenta wybrano Pedraig Walsh’a – Prezesa Związku Irlandzkich Rolników, producenta bydła mlecznego i mięsnego. Nieco więcej emocji dostarczyły wybory Wiceprzewodniczących Copa, gdzie na 6 stanowisk startowało 9 kandydatów. Przeliczone głosy wyłoniły następujące nazwiska:

  • Gerd Sonnleitner (Niemcy);
  • Jan Veleba (Czechy);
  • Peter Kendall (Wlk. Brytania);
  • Giuseppe Politi (Włochy);
  • Lorenzo Ramos (Hiszpania);
  • Albert Jan Maat (Holandia).

Wśród nominowanych na stanowisko Wiceprzewodniczącego zabrakło Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza, który o głosy musiał konkurować niestety również z innym polskim kandydatem tj. Przewodniczącym NSZZ RI „Solidarność” Jerzym Chróścikowskim. Ten ostatni, pomimo iż Prezes Szmulewicz cieszył się poparciem 5 polskich organizacji członkowskich (tj. wszystkich za wyjątkiem NSZZ RI „Solidarność”) oraz pozostałych polskich organizacji rolniczych, nie zdecydował się na wycofanie swojej kandydatury argumentując ją potrzebą zachowania kolejności historycznej kandydatur na członka Prezydencji z poszczególnych polskich organizacji zgodnie z datami wstępowania ich w struktury Copa. I w ten oto sposób demokratyczny wybór jednego polskiego kandydata większości okazał się nie wystarczającym argumentem dla tak postawionej tezy. Pan Chróścikowski otrzymał najmniej głosów ze wszystkich kandydatów (nieco ponad 30), natomiast prezes Szmulewicz uzyskał 73 głosy tj. jedynie 11 głosów mniej niż nominowani Ramos i Maat (obaj otrzymali po 84 głosy).

Drugi dzień posiedzenia Prezydium Copa, już pod przewodnictwem nowego Prezydenta Walsh’a, rozpoczęty został przez omówienie bilansu finansowego organizacji za 2008 rok. Następnie przyjęto dwa projekty stanowisk przygotowanych w trakcie prac grup roboczych – na temat możliwości poprawy promocji produktów rolnych oraz w sprawie identyfikacji elektronicznej owiec i kóz. W dalszej kolejności debatowano na temat obecnej sytuacji jeśli chodzi o GMO. Była to okazja do ponownego zamanifestowania przez niektóre organizacje rolnicze swojego sprzeciwu lub poparcia dla roślin genetycznie modyfikowanych, w szczególności w kontekście ich upraw w Unii Europejskiej. Spotkanie zakończyło przyjęcie poprzez aklamację nowej organizacji członkowskiej Copa ze Słowacji ZAS tj. Związek Agro-przedsiębiorców Słowacji.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com