ziarno.jpgW dniu 24 listopada br. odbyło się posiedzenie grupy roboczej COPA-COGECA "Nasiennictwo". Zgodnie z zaproponowanym porządkiem obrad głównymi tematami dyskusji było omówienie sytuacji rynkowej oraz statystyk produkcyjnych w poszczególnych krajach członkowskich, system certyfikatów, raport przygotowywany przez Komisję Europejską w ramach prac nad uproszczeniem wspólnotowego prawa regulującego rynek nasiennictwa Unii Europejskiej oraz aktualny stan prac w procesie zatwierdzania roślin genetycznie modyfikowanych do upraw w Unii Europejskiej.

 

Przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia Komisji Europejskiej przedstawił prezentację na temat materiału siewnego produkowanego w gospodarstwie z przeznaczeniem na własny użytek w kontekście opłat licencyjnych i przestrzegania praw autorskich do odmian roślin. Omówiona została definicja legislacyjna tzw. „gospodarskiego materiału siewnego”, który zgodnie z prawem jest produktem uprawy używanym przez rolnika do reprodukcji (namnażania) bez odsprzedaży do innych podmiotów na rynku. Nasiona gospodarskie mogą być produkowane z odmian niechronionych prawem, chronionych na poziomie krajowym bądź chronionych na poziomie UE - w takim przypadku produkcja materiału siewnego na użytek własny podlega specjalnym warunkom, tak aby respektowane było prawo hodowcy. Prawem Wspólnotowym Różnorodności Odmianowej objętych jest obecnie 21 gatunków roślin. Po tej prezentacji przewodniczący grupy roboczej zaprosił uczestników do dyskusji i wymiany informacji na temat sytuacji w poszczególnych krajach. Przedstawiciel Francji odniósł się do systemu funkcjonującego w tym kraju, który ma być brany pod uwagę Komisji jako przykład dobrego rozwiązania kwestii współpracy pomiędzy producentami materiału siewnego i rolnikami. Reprezentujący na spotkaniu polskie organizacje rolnicze pan Bronisław Węglewski poinformował, że w Polsce problemem jest wysokość dopłat, których zwiększenie byłoby skuteczną zachętą do zwiększenia zużycia materiału kwalifikowanego.

Następnie przedstawicielka Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej przedstawiła obecny stan procedur zatwierdzania roślin GMO z przeznaczeniem na uprawy w Unii Europejskiej. Dotychczas dopuszczone do uprawy są 2 odmiany kukurydzy zmodyfikowanej genetycznie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com