ch5.jpg W dniach 9-10 października br. Zdzisław Woźniak, Wiceprezes Polskiego Związku Ogrodniczego, reprezentując polskie organizacje rolnicze w COPA uczestniczył w posiedzeniu Grupy Roboczej COPA-COGECA „Kwiaty i rośliny ozdobne” oraz Grupy Konsultacyjnej „Kwiaty i rośliny ozdobne" przy Komisji Europejskiej. Poniżej przedstawiamy raport z niniejszych spotkań.



Grupa Robocza Kwiaty i rośliny ozdobne COPA – najważniejsze głosy w dyskusji i ustalenia

Przewodniczący „Grupy” Ton Blom i pozostali dyskutanci wyrazili zaniepokojenie zamiarami Komisji Europejskiej drastycznego ograniczenia asortymentu stosowanych obecnie środków ochrony roślin. Wycofanie wielu asortymentów środków ochrony z produkcji i możliwości ich stosowania spowoduje znaczne trudności w uprawie wielu gatunków kwiatów, roślin ozdobnych, a także warzyw, co spowoduje rażące obniżenie wydajności, wzrost cen, a przy niektórych roślinach cebulowych uniemożliwi ich uprawę. W dyskusji poruszono również problem ogólnej sytuacji rynkowej kwiatów roślin ozdobnych zwracając uwagę na wzrost kosztów transportu oraz spadek popytu na te produkty. Zdzisław Woźniak w swojej wypowiedzi odniósł się do następujących kwestii:
  • znaczący wzrost cen środków do produkcji ogrodniczej szczególnie w roku bieżącym tj. wszystkich rodzajów nośników energii i ciepła (prądu, gazu, ropy naftowej i pochodnych tj. oleju opałowego, oleju napędowego,
  • benzyny, miału węglowego i węgla,
  • gwałtowny wzrost cen nawozów i środków ochrony roślin, co jest skutkiem wzrostu cen nośników energii
  • wzrost kosztów siły roboczej i transportu.
Jednocześnie podkreślił, że przy tak radykalnych wzrostach cen środków do produkcji, ceny kwiatów i roślin ozdobnych na przestrzeni ostatnich kilku lat praktycznie są na tym samym albo zbliżonym poziomie. Sytuacja taka w Polsce, ale także w pozostałych krajach Unii Europejskiej stanowi poważne zagrożenie dla całego sektora i jego dalszego funkcjonowania.

Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia zaproponował, aby Grupa Robocza „Kwiaty i rośliny ozdobne” przeanalizowała ten problem i zgłosił dwa postulaty z prośbą o przedłożenie ich Komisji Europejskiej:
  • systemowe uregulowanie możliwości udzielania pomocy tej branży, w okresach takiego kryzysu jaki obserwujemy obecnie
  • szybkie zastosowanie przez Unię Europejską wszelkich dostępnych instrumentów ochronnych – oczywiście zgodnych z uregulowaniami WTO – w celu ograniczenia importu kwiatów i roślin ozdobnych z krajów trzecich tj. spoza Unii.

W dalszej części dyskutowano na temat konieczności wprowadzenia obowiązku zbierania informacji statystycznych roślin (kwiatów i roślin ozdobnych), gdyż obecnie informacje pochodzące jedynie ze statystyk celnych nie są wystarczające. Rozważano także możliwość obniżenia podatku VAT na produkty ogrodnicze w szczególności na te, których uprawa jest mało zmechanizowana, wymagająca dużych nakładów siły roboczej. Dyskutowano również nad skutkami zamiarów wprowadzenia przez Komisję Europejską obowiązku kupowania kwot emisji dwutlenku węgla przez gospodarstwa ogrodnicze uprawiające kwiaty, rośliny ozdobne i warzywa w szklarniach i pod osłonami. Propozycja Komisji obowiązek taki miałyby gospodarstwa, w których łączna moc zainstalowanych kotłów przekraczałyby 20 MW, co w szacunkowym przeliczeniu dotyczyłoby gospodarstw, byłaby wyższa niż 20 ha (szklarnie lub pod osłonami). COPA będzie zwracać się do Komisji Europejskiej z prośbą o podniesienie tej granicy do 35 MW łącznej mocy zainstalowanych kotłów .

Grupa Konsultacyjna „Kwiaty i rośliny ozdobne” Komisji Europejskiej

W dniu 10 października na posiedzeniu Komisji Europejskiej, w którym uczestniczyli przedstawiciele Grupy Konsultacyjnej KE i Grupy Roboczej COPA „Kwiaty i rośliny ozdobne” w zasadzie omawiano jedynie problemy dyskutowane w dniu poprzedzającym przez Grupę Roboczą COPA. Stanowisko COPY przedstawiali Przewodniczący Ton Blom, a także między innymi reprezentanci Anglii, Włoch, Belgii, Francji. Dyskutowano nad złożonymi przez COPA propozycjami. Przedstawiciele Komisji Europejskiej ustosunkowywali się do niektórych sugestii i propozycji.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com