copa_logo.gifW dniach 12-13 czerwca br miało miejsce czwarte w tym roku posiedzenie Prezydium COPA w Brukseli. Wśród uczestników i tym razem znaleźli się przedstawiciele Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z prezesem Wiktorem Szmulewiczem na czele. Pierwszy dzień obrad zdominowała debata z przedstawicielem gabinetu unijnej Komisarz ds. ochrony konsumentów pani Androulla Vassiliou na temat takich kwestii jak czyszczenie przeciwbakteryjne mięsa świeżego, nowelizacja prawa regulującego używanie pestycydów, GMO oraz klonowanie w kontekście handlowej produkcji zwierzęcej. Dyskusję nad ostatnią sprawą zakończyło przyjęcie stosownego stanowiska Komitetów COPA-COGECA.

 

Podczas drugiego dnia spotkania rozmawiano na temat obecnej sytuacji rolnictwa europejskiego, w szczególności w kontekście cen nośników energii. Sytuacja w niektórych częściach kontynentu jest bardzo trudna ze względu na strajki w sektorze transportowym, które utrudniają odbiór produkcji z gospodarstw. Dyskutowano również o możliwościach przeciwdziałania sytuacji, w której następuje wzrost cen żywności przy jednoczesnym spadku cen nieprzetworzonych płodów rolnych. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że należy podjąć kroki w celu przeciwdziałania wyzysku i obserwowanego zjawiska spekulacji w łańcuchu dostaw żywności.

copa_czerwiec2.jpg Ponadto, przedstawiciel Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa zaprezentował obecnym na spotkaniu założenia Komisji Europejskiej do nowej strategii komunikacyjnej, której zamysłem jest budowanie wśród wszystkich obywateli Unii Europejskiej pozytywnego wizerunku Wspólnej Polityki Rolnej oraz wzrost efektywności prowadzenia tej polityki jako narzędzia wielofunkcyjnego obejmującego wszystkie kwestie związane z rozwojem obszarów wiejskich UE.

 

Innym poruszonym tematem był kształt deklaracji COPA-COGECA na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej, której przyjęcie związane jest z planowanym na jesień Kongresem Rolnictwa Europejskiego. Delegacja hiszpańska wyraziła przekonanie, że obecna sytuacja europejskich rolników, związana z niską dochodowością produkcji i niestabilnością rynków rolnych, spowodowana jest importem z krajów trzecich i praktyczną likwidacją instrumentów interwencyjnych WPR. Przedstawiciele Włoch podkreślili, że w deklaracji COPA-COGECA mocno zaintonowana powinna być kwestia polityki regionalnej. Natomiast przewodniczący NSZZ RI Solidarność senator Jerzy Chróścikowski podkreślił rolę gospodarstw indywidualnych oraz rolnictwa tradycyjnego w kształtowaniu polityki rolnej zjednoczonej Europy.

copa_czerwiec4.jpg copa_czerwiec3.jpg
copa_czerwiec1.jpg

 

 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com