copa-cogeca noweCopa i Cogeca przesłały 17 lipca 2015 r. pismo do komisarza europejskiego Phila Hogana, wzywając do pilnych działań skierowanych do sektora wieprzowiny UE, żeby złagodzić poważne skutki rosyjskiego embarga.   Sytuacja jest niezmiernie trudna na unijnym rynku wieprzowiny, m. in. ze względu na restrykcje nałożone przez Moskwę w styczniu 2014 r. Rosja zakazała wtedy importu prawie wszystkich świń i produktów wieprzowych (96%) z całej UE. W sierpniu tego samego roku rosyjskie władze nałożyły nowe ograniczenia na import w wyniku sporu politycznego między UE i Rosją, które zostały przedłużone do 2016 r.

W konsekwencji europejski sektor wieprzowiny został poważnie dotknięty przez rosyjskie nieuzasadnione i nieproporcjonalne ograniczenia handlu. Rosja była naszym pierwszym rynkiem zbytu. Mimo uruchomienia systemu prywatnego przechowywania, ceny utrzymują się na krytycznie niskim poziomie, co w znacznym stopniu wpływa na marże producentów i trwałość gospodarstw. Sytuacja na rynku mięsa wieprzowego jest nie do zniesienia. Niektórzy musieli zarzucić działalność, co jest szczególnie niepokojące, ponieważ popyt ma rosnąć w perspektywie długoterminowej. Komisja jest odpowiedzialna za sytuację i to ona musi podjąć natychmiastowe działania. Jeżeli sytuacja się nie poprawi, państwa członkowskie muszą mieć możliwość prowadzenia negocjacji z władzami rosyjskimi na temat świadectw wywozowych, aby można było jak najszybciej odbudować handel wieprzowiną i produktami wieprzowymi.

Copa-Cogeca wezwała UE do zintensyfikowania negocjacji z Moskwą, żeby ta zniosła bariery nałożone na europejskich eksporterów wieprzowiny na początku 2014 r. Dzięki temu, europejscy rolnicy ponownie mogliby eksportować do Rosji produkty, takie jak jadalne podroby i bekon, które nie znalazły się na wykazie produktów objętych zakazem w wyniku sporów politycznych na linii Bruksela-Moskwa. Należy pilnie znaleźć alternatywne rynki zbytu i rozwiązać kwestię długiej listy barier SPS i biurokratycznych występujących w krajach trzecich (np. w Rosji, Białorusi, Japonii itd.), z których niektóre podpisały umowy o wolnym handlu z UE (np. Korea Południowa, Kolumbia itd.). Jednocześnie Copa-Cogeca zaproponowała skierowanie środków do najbardziej dotkniętych regionów.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com