PrezydiumCopa.06 1W dniach 26 i 27 czerwca 2014 w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyły się posiedzenia Prezydium Copa-Cogeca oraz Prezydium Copa. W pierwszym dniu Prezydium głównym tematem spotkania była wymiana poglądów z przedstawicielem KE, Panem Erikiem Petersem na temat prognoz dla międzynarodowego handlu i rolnictwa. Po przyjęciu porządku dnia i sprawozdania z ostatniego posiedzenia Sekretarz Generalny zaprezentował pokrótce temat prognoz na przyszłość dla rolnictwa europejskiego. Następnie zaproszony gość, Pan Erik Peters przedstawił prezentację dotyczącą makroekonomicznego rozwoju gospodarki na najbliższe lata. Zaznaczył w swojej wypowiedzi, że to nadal USA, Chiny i Unia Europejska będą tworzyły ponad 50% światowego PKB.

Przedstawił również ryzyka, przed jakimi stanie świat w najbliższym czasie, zaznaczył, że głównymi źródłami konfliktów będą problemy związane z produkcją energii, żywności i konsekwencjami zmian klimatycznych.

Podkreślił również znaczenie jakie będzie miała rewolucja technologiczna przy rozwoju rynku pracy. Nadmienił również, że rolnictwo było jest i będzie bardzo ważnym sektorem produkcyjnym w Europie. Nie tylko nowe technologie ale również innowacyjne rozwiązania będą wspomagały jego rozwój ale będą również przyczyną ryzyka, którym coraz bardziej trzeba będzie zarządzać i brać pod uwagę tworząc nowe polityki.

Głównymi celami rozwojowymi Europy na najbliższe lata są systemy umów multilateralnych obejmujące również sektor rolnictwa, powiedział kończąc swoją prezentację Pan Peters

W drugim dniu Prezydium wziął udział Prezes KRIR Pan Wiktor Szmulewicz a pośród omawianych tematów znalazły się między innymi: przyjęcie stanowiska w sprawie programu „czyste powietrze dla Europy”; mapa drogowa na rzecz współpracy Copa-Cogeca i IBMA w latach 2014-2015; Stanowisko Copa-Cogeca w sprawie programu „Czyste powietrze dla Europy”; Negocjacje handlowe - aktualna sytuacja.

Sekretarz Generalny przedstawił projekt współpracy pomiędzy Komitetami Copa-Cogeca i IBMA na lata 2014 r. i 2015 r. z celem przyspieszenia rozwoju i wykorzystania rzetelnych, solidnych i skutecznych rozwiązań ochrony roślin w rolnictwie UE.

W związku z faktem, że rolnicy w Unii Europejskiej zostali pozbawieni rozwiązań ochrony roślin w celu zapobiegania, wykrywania, zwalczania szkodników i chorób, stoją oni w obliczu rosnących obowiązków używania alternatywnych technik kontroli szkodników, w których informacja i wiedza nie zawsze są wystarczające, a dostępność skutecznych alternatywnych produktów jest ograniczona.

PrezydiumCopa.06 2 PrezydiumCopa.06 3

 

W tym samym czasie, producenci systemów kontroli biologicznej stoją w obliczu problemów przy wprowadzaniu rozwiązań biologicznych na rynku poprzez nadmiernie długie procesy regulacyjne, opóźnienia i powolne ich wdrażanie przez co rolnik nie ma dostępu do tych rozwiązań.

Komitety Copa-Cogeca i IBMA dążą do ścisłej współpracy w celu zapewnienia, aby rozwiązania kontroli biologicznej zostały udostępniane bez zbędnej zwłoki, w celu zapewnienia rolnikom skutecznych rozwiązań i odpowiedniej wiedzy, aby mogły być stosowane.

Plan działań na lata 2014-2015 skupia się na trzech platformach współpracy między dwoma organizacjami a są to:

  • wymiana informacji i ukierunkowanie rozwiązań
  • współpraca na poziomie unijnym co do upraw małoobszarowych i specjalistycznych
  • produkty i substancje czynne niskiego ryzyka


W kolejnym punkcie obrad przewodniczący Copa przedstawił uczestnikom stanowisko Komitetów Copa-Cogeca w sprawie programu „Czyste powietrze dla Europy”. W dokumencie podkreślono znaczenie zaangażowania sektora rolnego we wdrażanie skutecznej unijnej polityki w zakresie powietrza oraz podejmowanie w tym celu inicjatyw i proaktywnych działań.

Zauważono również, że najważniejszym wyzwaniem stojącym przed unijnymi decydentami jest osiągnięcie praktycznego bilansu pomiędzy rentownością rolnictwa, a jego wkładem na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego na świecie, przy jednoczesnym łagodzeniu zmian klimatu, zapewnieniu jakości powietrza i różnorodności biologicznej, zarządzaniu ryzykiem powodzi oraz zapewnieniu jakości wody.

W ramach dyskusji na temat międzynarodowych negocjacji handlowych Sekretarz Generalny zapoznał uczestników posiedzenia z planem kolejnych rund negocjacyjnych ze Stanami Zjednoczonymi. Pan Arnaud Petit, koordynujący prace nad umowami handlowymi zaznaczył, że najbardziej istotnymi są działania mające na celu przybliżenie UE do Japonii i zakończenie oraz podpisanie ostateczne umowy handlowej z Kanadą, ta ostatnia jest przewidziana na wrzesień tego roku.

Po zakończeniu posiedzenia w siedzibie Copa-Cogeca odbył się poczęstunek z okazji obchodów 10 rocznicy wstąpienia 10 krajów do UE, które miało miejsce w 2004 r. zaplanowany przez organizacje członkowskie. Z tej okazji zaproszeni goście i uczestnicy posiedzenia mogli skosztować najsmaczniejszych, tradycyjnych produktów z tych krajów. Wszyscy byli zachwyceni polskimi pierogami, żurkiem oraz polskimi wędlinami przygotowanymi przez Krajową Radę Izb Rolniczych.

Na zaproszenie Krajowej Rady Izb Rolniczych w poczęstunku udział wzięli: Pan Jerzy Plewa - Dyrektor Generalny Komisji Europejskiej w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Pan Andrzej Babuchowski Radca w Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli.

 

Małgorzata Verset - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com