copa-cogeca noweW dniu 24 i 25 kwietnia 2014 roku w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie Prezydium Komitetów Copa i Cogeca. Głównymi tematami omawianymi podczas posiedzenia były w dniu 24 kwietnia: wymiana poglądów z p. Anthonym Luzzatto Gardnerem, Ambasadorem Stanów Zjednoczonych Ameryki przy Unii Europejskiej na temat aktualnych negocjacji UE-USA odnośnie partnerstwa transatlantyckiego w zakresie handlu i inwestycji (TTIP), a w dniu 25 kwietnia: zmiany metod pracy Copa; przygotowanie do wyborów do Parlamentu Europejskiego; najnowsze informacje na temat reformy WPR; omówienie projektu stanowiska Copa-Cogeca w sprawie zmian zachodzących w sektorze mleczarskim; aktualne informacje na temat negocjacji handlowych; najnowsze informacje na temat przypadków afrykańskiego pomoru świń w UE; informacje na temat grup dialogu obywatelskiego w rolnictwie; wniosek Chorwacji o pełne członkostwo w Copa i Cogeca; przyjęcie kandydatur na stanowiska w grupach doradczych. W posiedzeniu wziął udział Prezes KRIR,  Wiktor Szmulewicz.

Następnie na posiedzenie Prezydium przybył Ambasador Stanów Zjednoczonych w celu wymiany poglądów na temat negocjacji handlowych TTIP pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Przedstawił on aktualną sytuację rolnictwa amerykańskiego i działania w kwestii negocjacji. Pan Ambasador stwierdził, że jest to bardzo ambitna umowa gospodarcza, która zmieni wizję handlu na całym świecie. Niezgodności co do szczegółów w umowie pojawiają się są i będą dyskutowane w celu doprowadzenia do kompromisu. W kwestiach fitosanitarnych zarówno Stany Zjednoczone jak i Europa muszą dalej wspólnie pracować w celu osiągnięcia porozumienia i współpracy w tym względzie. Ograniczenie barier pozataryfowych jest kluczem do sukcesu całej umowy handlowej. Na zakończenie swojego przemówienia podkreślił, że przyjęcie umowy TTIP będzie korzystne zarówno dla rolników w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych i pozwoli odpowiedzieć na rosnące potrzeby żywnościowe.

Przewodniczący Copa i Cogeca przedstawili swoje opinie na temat prac nad umową handlową, obydwaj zgodnie stwierdzili, że bardzo istotnym jest zagwarantowanie zabezpieczeń co do oznaczeń regionalnych, które są bardzo istotne dla produkcji rolnej a które są uważane za problematyczne przez Stany Zjednoczone. Podkreślili również, że wypracowanie wspólnych norm, które będą dotyczyły zarówno Stanów Zjednoczonych jak i Europy jest trudne do osiągnięcia. Standardy te będą obowiązywały na obydwu kontynentach ale ze względu na działania handlowe zarówno Unii Europejskiej jak i Stanów Zjednoczonych mogą one również objąć inne kontynenty.

Pan Ambasador w odpowiedzi na pytania uczestników posiedzenia podkreślił, że zarówno w USA jak i w Europie stosowane są reguły ostrożności i Amerykanie i Europejczycy chcą mieć bezpieczną żywność. Dyskusje się toczą a rolnictwo i produkcja żywności jest bardzo ważnym elementem w negocjacjach TTIP. Zamykanie granic nie prowadzi do sukcesu, należy pomyśleć o rozwoju i wzajemnych korzyściach. Europa i Stany Zjednoczone wzajemnie się uzupełniają  i to powinno być pomostem w dyskusjach handlowych.   

Kolejnego dnia posiedzenia Prezydium Copa, które odbyło się w Sekretariacie Copa-Cogeca przyjęto na jego wstępie porządek dnia i sprawozdanie z ostatniego zebrania.

Kolejnym tematem omawianym podczas posiedzenia była kwestia zmian funkcjonowania działań Komitetów Copa-Cogeca. Pod dyskusję zostały poddane dwa dokumenty, zaproponowane przez belgijską i szwedzką organizację. W związku ze zmianami dotyczącymi funkcjonowania grup konsultacyjnych jak również rosnącym znaczeniem Parlamentu Europejskiego w systemie decyzyjnym Copa-Cogeca powinna dostosować swoje działania do aktualnej sytuacji. Delegacje organizacji uczestniczących w posiedzeniu zgodzili się z potrzebą wprowadzenia zmian w działaniu Sekretariatu pod warunkiem, że będą one konstruktywne i będą miały na uwadze wypracowanie kompromisu, który jest najistotniejszy w działaniach Komitetów i grup roboczych. Przewodniczący zgodził się z faktem, że należy utworzyć grupę zadaniową złożoną z 5-6 osób, która zajmie się propozycjami usprawnienia prac i działań Sekretariatu.

Kolejnym tematem, który został przedstawiony przez Sekretarza Generalnego było przygotowanie manifestu dotyczącego wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dokument ten został stworzony w celu przedstawienia wspólnych działań Komitetów Copa-Cogeca i  wizerunku rolnictwa, który jest nastawiony na rozwój i lepsze wykorzystanie dóbr.

Manifest ten został już wykorzystany jako dokument oficjalny w działaniach lobbystycznych w Parlamencie Europejskim, będzie on również przedstawiony w dniu 5 maja w Atenach podczas sesji Rady Europejskiej.

Kolejnym tematem podjętym podczas Prezydium była kwestia wspólnego stanowiska dotyczącego sektora mleka. Projekt stanowiska został uprzednio przygotowany i zatierdzony podczas posiedzenia grupy roboczej „mleko”. Przewodniczący grupy roboczej uczestniczący w zebraniu Prezydium przedstawił najnowsze informacje dotyczące rynku mleka. Zaznaczył, że Europa odpowiedziała pozytywnie na rosnący popyt na mleko na świecie zwracając szczególną uwagę na rynek chiński i rosyjski. Następnie przedstawił kwestię „miękkiego lądowania” w sektorze mlecznym i propozycje rozwiązań korzystnych dla sektora mleczarskiego. Dwa rozwiązania wydają się być możliwe do zrealizowania z poszanowaniem kompromisu pomiędzy organizacjami członkowskimi:

1. Ze względu na fakt, że w roku kwotowym 2014/2015 nie planuje się podniesienia kwot w stosunku do lat ubiegłych oraz ponieważ trzeba będzie uiścić opłaty za przekroczenie kwoty krajowej za rok, gdy kwoty nie będą już obowiązywać, kary te, które trafiają do budżetu UE, powinny wrócić do producentów. Komisja Europejska powinna przewidzieć możliwość zwrócenia środków zebranych pod postacią kar za przekroczenie kwoty krajowej w roku 2014/2015 producentom mleka (w ramach inwestycji, wsparcia dla obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania, wsparcia dla programów promocyjnych i systemów jakości).

2. Europejscy producenci mleka i spółdzielnie mleczarskie nie proponują zmiany aktualnego systemu kwot, tzn. opowiadają się za utrzymaniem opłat za przekroczenie kwoty krajowej. Domagają się jednak dostosowania zasad, tak by zagwarantował one pewną elastyczność, gdy to konieczne, przy obliczaniu współczynnika korekcji tłuszczu. Dlatego też, Komisja Europejska powinna przedstawić dostosowaną metodę obliczania pozytywnych i negatywnych współczynników korekcji tłuszczu, by ulżyć producentom mleka. Nie oznacza to, że opłaty za przekroczenie kwoty wróciłyby do producentów mleka prowadzących zbyt wysoką produkcję, ale że system zostałby dostosowany tak, że można by lepiej stosować zapisy techniczne

W odniesieniu do projektu stanowiska Copa-Cogeca zabrał głos Prezes KRIR  Wiktor Szmulewicz. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że karanie rolników za przekroczenie kwot jest hamulcem w rozwoju sektora produkcji mleka. Należy podkreślić, że gospodarstwa zajmujące się produkcją mleka są to przedsięwzięcia ryzykowne i bardzo obciążone jeśli chodzi o uciążliwość pracy. W związku  z tym, jeśli dodatkowo rolnik będzie karany za nadprodukcję zaprzestanie albo zawiesi tą działalność pomimo faktu, że ceny mleka na świecie rosną a nowe rynki otwierają się przed produkcją europejską. W takiej sytuacji należy promować europejską produkcję mleka a nie ją karać.

W wyniku głosowania, które zaproponowała delegacja polska projekt opinii Komitetów Copa-Cogeca został odrzucony.

Dokument w tej sprawie zostanie ponownie przedstawiony podczas zebrania POCC-CCC, gdzie zostanie przyjęty albo odrzucony przez organizacje członkowskie.

Następnie Sekretarz Generalny przedstawił pokrótce najnowsze informacje na temat negocjacji co do umów handlowych z USA i Mercosur.  Delegacja polska zabierając głos zaznaczyła, że temat umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą nie jest przedmiotem rozmów podczas Prezydium a umowa ta wejdzie w życie już 15 maja. Podkreśliła również, że produkty które trafią na rynek unijny z Ukrainy nie przestrzegają norm europejskich i potrzebna będzie zwiększona kontrola w tej kwestii. Copa-Cogeca powinna mieć jasne stanowisko i przedstawić je w Komisji i innych instytucjach europejskich aby decydenci bliżej przyjrzeli się temu tematowi.

Prezes KRIR, Wiktor Szmulewicz, dodał również, że wszyscy uczestnicy zebrania podkreślają znaczenie europejskich norm w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi ale nikt nie podjął tematu zużycia energii i kosztów związanych z produkcją rolną na rynku europejskim a jest to temat bardzo aktualny nie tylko ze względów gospodarczych ale również politycznych.

W ramach rozmów na temat ASF delegacja polska zaznaczyła, że ta kwestia musi być rozwiązana w negocjacjach politycznych. Copa-Cogeca powinna wzmożyć swoje działania na rzecz dialogu w tym temacie wywierać nacisk na odpowiednie organy administracji na poziomie europejskim.

Ostatnimi tematami omawianymi podczas posiedzenia było przyjęcie na pełnoprawnego członka organizacji z Chorwacji, wkład Copa-Cogeca w kwestii  reform dotyczących tworzenia grup dialogu obywatelskiego, które zastąpią dotychczasowe grupy konsultacyjne  działające w Komisji Europejskiej i przyjęcie kandydatur na przewodniczących grup roboczych. 

Przedstawiciel KRIR w Brukseli – Małgorzata Verset

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com