copa-cogeca_nowe.gifW Międzynarodowym Dniu Kobiet Wiejskich Copa-Cogeca podkreśliła olbrzymi wkład kobiet na rzecz obszarów wiejskich. Reprezentują one ponad 35 % siły roboczej w rolnictwie UE i stanowią trzon społeczności wiejskiej. Niemniej jednak,  Copa-Cogeca przestrzegła, że należy podjąć działania na rzecz poprawy ich sytuacji i statusu. Należy polepszyć system edukacji i szkoleń, a także dostęp do zorganizowanej opieki nad dziećmi. Można tego dokonać dzięki Wspólnej Polityce Rolnej.
 
 
 
 
Należy również dokonać przeglądu obowiązujących strategii ubezpieczeń społecznych dla kobiet pracujących w rolnictwie (rolniczek, pracownic rolnych, pracownic sezonowych itp.) z naciskiem na sytuację poszczególnych krajów w zakresie praw własności i przepisów podatkowych.

Kobiety reprezentują ponad 35 % siły roboczej w rolnictwie UE. W ciągu ostatnich lat stały się one bardziej przedsiębiorcze i cieszą się większym prestiżem. To wzmacnia ich pozycję w ujęciu społecznym i ekonomicznym, a także pozwala uczynić z rolnictwa sektor bardziej dynamiczny i innowacyjny. Istnieje jednak wiele aspektów, które wymagają poprawy, ponieważ w dalszym ciągu 43 % nieopłacanych pracowników w rolnictwie to kobiety, przy czym 26 % z nich to właścicielki gospodarstw.

Decydenci muszą więc zagwarantować, że praca rolniczek zostanie odpowiednio oceniona i doceniona zarówno ze społecznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Należy zaprzestać postrzegania pracy tych kobiet jako wolontariatu, co nadal ma miejsce w niektórych państwach członkowskich. Bez ubezpieczeń społecznych kobiety pozostaną niewidoczne, szczególnie te, które nie są właścicielkami gospodarstw.

Aby docenić wkład kobiet na rzecz obszarów wiejskich, Copa co dwa lata przyznaje „Nagrodę za innowację dla rolniczek”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na dziedziny, w których kobiety wykazały się innowacyjnością, a także podkreślenie działalności kobiet w rolnictwie i związane z nią korzyści. Ponadto ma ona promować dalsze stosowanie innowacyjnych i konkurencyjnych praktyk.

Dzień 15 października 2013 r. ogłoszono Międzynarodowym Dniem Kobiet Wiejskich. Ten nowy międzynarodowy dzień, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w grudniu 2007 r., docenia „podstawową rolę i wkład kobiet wiejskich, w tym kobiet autochtonicznych, na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego i eliminacji ubóstwa na obszarach wiejskich”. W związku z tym hiszpańska Federacja Stowarzyszeń Kobiet Wiejskich (FADEMUR), należąca do naszej organizacji członkowskiej UPA (ES) i reprezentująca 60000 kobiet wiejskich, zorganizowała w dn. 15 października Śródziemnomorskie Śniadanie z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich, aby podkreślić najważniejsze żądania i potrzeby kobiet wiejskich i domagać się większej równości.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com