copa-cogeca_nowe.gifW czasie spotkania wysokiego szczebla z prezydencją irlandzkąw dniu 22 kwietnia br., Copa-Cogeca nakreśliła główne priorytety negocjacji trójstronnych dotyczących reformy Wspólnej polityki rolnej (WPR). Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen podkreślił, że trzeba osiągnąć ostateczne porozumienie do czerwca, aby można było wdrożyć nową WPR w 2014 r. Szybka i korzystna decyzja pozwoli rolnikom i spółdzielniom na kontynuację planów produkcji i inwestycji.
 
 
Rozmowy miały miejsce w związku z debatą unijnych ministrów rolnictwa. Rozmawiając z irlandzkim ministrem, Simonem Coveney, w Luksemburgu, Pekka Pesonen powiedział, że dopłaty muszą trafić do aktywnych rolników, podkreślając, że podejście ministra i eurodeputowanych zmierza we właściwym kierunku.
 
"Należy także uelastycznić instrumenty zazieleniania, tak aby można było stosować instrumenty równoważne" powiedział. Wielu ministrów również o to apelowało. Komisarz Cioloş rzekł, że trzeba to przeprowadzić w sposób uproszczony, jest on jednak gotowy na przeanalizowanie tej propozycji. "Ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na żywność, nie można wyłączyć więcej niż 3% gruntów z produkcji. Co więcej, rolnicy powinni mieć możliwość prowadzenia upraw roślin przyjaznych środowisku na obszarach proekologicznych", powiedział Pekka Pesonen.

Następnie podkreślił, że trzeba wzmocnić rolę organizacji producentów, zwracając uwagę, że najnowsze sprawozdania Komisji Europejskiej wskazują, że organizacje producentów, takie jak spółdzielnie, pomagają rolnikom w uzyskaniu wyższych cen za swoje produkty. Rozszerzenie produktów kwalifikujących się do utworzenia organizacji producentów stanowi krok we właściwym kierunku. Potrzeba także więcej wydajnych instrumentów zarządzania rynkiem, ograniczających ekstremalne wahania. Należy zaktualizować unijne ceny referencyjne wołowiny, produktów mlecznych, ryżu i oliwy z oliwek, gdyż ceny środków produkcji poszły w górę. Pozostałe priorytety to utrzymanie kwot produkcji cukru co najmniej do 2020 r. oraz zachowanie praw sadzenia sektora wina.

Wypowiadając się na temat rybołówstwa, Pekka Pesonen pochwalił fakt, że prezydencja irlandzka pragnie osiągnąć porozumienie polityczne w temacie reformy Wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb) w ramach swojego mandatu. Podkreślił jednak, że nie można do tego dążyć za wszelką cenę. "Mimo pozytywnego rozwoju sytuacji w kontekście negocjacji trójstronnych, nadal nie udało się rozwiązać najbardziej kontrowersyjnych kwestii dotyczących ustalenia poziomu połowów w odniesieniu do celów maksymalnie podtrzymywalnego odłowu czy odrzutów. Jesteśmy przekonani, że cel osiągnięcia maksymalnie podtrzymywalnego odłowu do 2015 r. jest nieosiągalny. Plan wprowadzenia zakazu odrzutów  w ramach rygorystycznego harmonogramu od 1 stycznia 2014 stanowi źródło poważnych obaw europejskiego sektora rybołówstwa, gdyż statki nie posiadają odpowiednich możliwości składowania, tak aby mogły wyładować w porcie wszystkie złowione ryby" powiedział.

Podsumowując, Pekka Pesonen podkreślił, że należy opracować odpowiednie środki przejściowe dla WPR w 2014 r. oraz wyraził swoje poważne wątpliwości związane z propozycją Komisji Europejskiej odnośnie obcięcia płatności bezpośrednich o 5% w 2013 r. "Nie planowano tych ograniczeń, więc mogą one zagrozić ważnym inwestycjom, już poczynionym przez rolników w 2013 r. oraz pogłębić aktualny kryzys gospodarczy" ostrzegał.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com