P1080842.JPG 18 i 19 kwietnia br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Komitetów Copa-Cogeca. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w posiedzeniu tym udział wzięli Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz Dyrektor Biura KRIR Katarzyna Szczepaniak. Podczas tego spotkania uczestnicy skupili się głównie na następujących tematach: Wymiana opinii z  Michelem Barnier, komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług, Przyszła WPR: przygotowanie działań Copa-Cogeca na czas negocjacji trójstronnych, Przyjęcie projektu wkładu Copa-Cogeca do konsultacji społecznych na temat zielonej księgi w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw produktów spożywczych i niespożywczych między przedsiębiorstwami oraz informacje na temat lobbingu Copa-Cogeca w zakresie neonikotynoidów.
 
 
Pierwszy dzień posiedzenia rozpoczął się od prezentacji przedstawionej przez Komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług, Pana Michela Barnier, na temat nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw produktów spożywczych i niespożywczych między przedsiębiorstwami. W swojej wypowiedzi Pan Komisarz odniósł się do kwestii reformy WPR. Powiedział on, że bardzo ściśle współpracuje z Komisarzem Ciolosem; debata na temat WPR jest debatą trudną i niełatwo jest osiągnąć porozumienie. Potrzebujemy silnej wspólnej WPR, jest to najważniejsza i najstarsza polityka gospodarcza i musi być ona dostosowana do zmieniającej się sytuacji. Poprzez reformę możemy utrzymać WPR oraz utworzyć inne polityki przemysłowe, np. w sektorze badań. WPR powinna być oczywiście poparta silnym budżetem. Jeśli chodzi o nieuczciwe praktyki handlowe, Komisarz dodał, że wraz z Komisarzem Ciolosem i Komisarzem Tajanim stara się znaleźć sposób na zmianę niektórych praktyk. Utworzono już grupę wysokiego szczebla, w której bierze udział wiele zainteresowanych stron, jednakże potrzebna jest bardziej aktywna dyskusja. Pan Komisarz dodał również, że Forum to doprowadziło do rozpoczęcia prac na temat nieuczciwych praktyk handlowych oraz do konsultacji społecznej, która otwarta jest do 30 kwietnia. Praktyki te muszą być zniesione i ograniczone. Podkreślił on również, że należy zapewnić większą stabilność na rynkach, szczególnie w dobie, kiedy mamy do czynienia z coraz większą globalizacją. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia. Należy również wzmocnić kary nakładane w przypadku nadużywania sytuacji rynkowej.

Następnie głos zabrał Pan Peter Kendall, przewodniczący grupy roboczej „Łańcuch żywnościowy” Copa-Cogeca. W swojej wypowiedzi skoncentrował się on na praktykach handlowych. Od 2007r. Copa-Cogeca ma stanowisko w tym temacie, w którym domaga się opcji mieszanej: dobrowolne stosowanie kodeksu, poparte przepisami. Potrzebujemy unijnym ram, które pozwolą na egzekwowanie i wdrażanie dobrych praktyk. Musimy ograniczać stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych. Potrzebujemy odpowiedniej regulacji, ale która jednocześnie nie zwiększy biurokracji; domagamy się dobrowolnych kodeksów. Zbyt wiele ważnych tematów pomijanych jest milczeniem, dlatego Komisja musi zobowiązać się do współpracy z zainteresowanymi stronami. Ponadto, potrzebujemy szeroko zakrojonego porozumienia. W dyskusji, która miała miejsce po tym wystąpieniu, wielu uczestników podkreśliło potrzebę odpowiedniej regulacji oraz zwalczania nieuczciwych praktyk. Potrzebne są odpowiednie wyniki finansowe, ponieważ koszty produkcji są bardzo wysokie. Pan Komisarz podziękował za wszystkie uwagi i wypowiedzi, za przedstawienie istniejących problemów. „Musimy dokonywać postępów i odnajdywać linie bardziej europejskie. Musimy również wypracować jak najskuteczniejsze metody na szczeblu krajowym”, podkreślił Pan Komisarz.
 
 
P1080844.JPG
 P1080846.JPG
 

Następnie omówiony został punkt dotyczący narzędzi i działań w zakresie komunikacji Komitetów Copa-Cogeca. Docelowymi odbiorcami komunikacji są Instytucje UE, media europejskie i specjalistyczne, inne zainteresowane strony oraz opinia publiczna. Ponadto, Copa-Cogeca uczestnicy regularnie w posiedzeniach z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Europejską oraz bierze udział w posiedzeniach grup doradczych Komisji. Jeśli chodzi o główne narzędzia komunikacyjne, to między innymi strona internetowa Copa-Cogeca, komunikaty i konferencje prasowe Copa-Cogeca, cotygodniowe wiadomości, miesięczny biuletyn, broszury, media społecznościowe oraz seminaria i warsztaty. Uczestnicy zostali również poinformowani, że 15 maja br. odbędzie się Seminarium w sprawie komunikacji, którego celem będzie wymiana poglądów i wiedzy fachowej na temat narzędzi komunikacji.

Podczas drugiego dnia posiedzenia Prezydiów głos zabrał przewodniczący rumuńskiej organizacji, która ubiega się o członkostwo w  Copa-Cogeca. W swojej wypowiedzi podkreślił on, że Copa-Cogeca jest bardzo dobrą platformą do wymiany opinii oraz do dyskusji. Wspólnie musimy działać na rzecz WPR, silnej, popartej odpowiednim budżetem oraz działać na rzecz naszych rolników.

Jeśli chodzi o punkt dotyczący przyszłej WPR oraz o przygotowanie działań Copa-Cogeca na czas negocjacji trójstronnych, odbyła się dyskusja, w której głos zabrał również Pan Prezes Wiktor Szmulewicz. Na początku swojej wypowiedzi Pan Prezes podziękował za dokument, który przygotował na ten temat Sekretariat Copa-Cogeca oraz podkreślił, że  powinniśmy dążyć  do tego, aby negocjacje zakończyły się jak najszybciej, aby budżet zaczął działać już od 2014r. oraz aby udało nam się uzyskać kompromis. „Nie ma ekspertyz, które pokazywałyby co przyniosą zmiany w WPR w 2020r., czy Europa będzie samowystarczalna żywnościowo oraz czy chcemy płacić po to, aby być konkurencyjnym czy po to, aby powstrzymywać produkcję? Bardzo dobrze wiemy, że zapotrzebowanie na żywność będzie rosło. Czy nie będziemy musieli niestety importować do Europy żywności kiepskiej jakości? Niezależnie od sytuacji, cały czas należy dążyć do kompromisu.”, podsumował Pan Prezes.

Polska delegacja wyraziła również swoje niezadowolenie w związku z usługami tłumaczeniowymi Copa-Cogeca, prosząc jednocześnie Sekretariat Komitetów Copa-Cogeca, aby wszystkie oficjalne dokumenty Copa-Cogeca były tłumaczone na język polski.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com