pszczola.jpg25 lutego br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód”. Uczestnicy posiedzenia skupili się głównie na następujących punktach: wybory Prezydencji grupy roboczej „Miód”, sytuacja i zarządzanie rynkiem miodu, Wspólna Polityka Rolna postępy w procedurze decyzyjnej, opinia EFSA w sprawie stosowania neonikotynoidów dla pszczół oraz aktualna sytuacja w zakresie zanieczyszczeń. Porządek obrad oraz sprawozdanie z ostatniego posiedzenia zostały przyjęte.
 
 
 
Na początku posiedzenia przedstawiona została opinia EFSA w sprawie skutków stosowania neonikotynoidów dla pszczół. Pani Rachel Scharp z działu ds. pestycydów EFSA omówiła sprawozdanie w sprawie neonikotynoidów. Następnie Pan Arnaud Petit z Sekretariatu Komitetów Copa-Cogeca podkreślił, że  Komitety Copa-Cogeca z radością przyjęły inicjatywę EFSA prowadzącą do lepszego zrozumienia wpływu środków ochrony roślin na zdrowie pszczół oraz, że pokładają zaufanie w naukowej ocenie szacunkowego wpływu środków ochrony roślin na zdrowie pszczół, ponieważ EFSA reprezentuje najwyższy stopień doświadczenia naukowego. W swojej wypowiedzi dodał on, że dossier w sprawie neonikotynoidów jest analizowane również przez grupę roboczą „Produkty fitosanitarne”. Sektor zwierząt również z bliska przygląda się rozwojowi sytuacji, dlatego też musimy współpracować w ramach tego dossier. Pan Petit podkreślił również, że należałoby się zastanowić w jakiś sposób można poprawić dostęp do informacji dla sektora pszczelarskiego. Komitety Copa-Cogeca pragną omówić zestaw proporcjonalnych i skutecznych środków zmniejszających ryzyko, które powinny zostać przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie. Jest to rozwiązanie lepsze niż zaproponowany przez Komisję Europejską czasowy zakaz stosowania neonikotynoidów - klotianidyny, tiametoksamu i imidachloprydu - na wszystkich uprawach przyciągających pszczoły, z wyjątkiem upraw nieprzyciągających pszczół, w tym zbóż ozimych. Przewodniczący grupy roboczej dodał ze swojej strony, że Komitety Copa-Cogeca chciałaby zwrócić uwagę, że wiele substancji aktywnych musiało zostać wycofanych z rynku, gdyż nie spełniały one nowych wymogów prawnych. Równocześnie, ze względu na zmiany w unijnym systemie maksymalnego poziomu pozostałości (MRL) wydaje się coraz mniej zezwoleń na substancje aktywne w sektorze rolnym. W roku 1991 na rynku było dostępnych ponad 1000 substancji aktywnych posiadających zezwolenia, a na chwilę pozostało ich jedynie ok. 250. Ponadto, analiza luk rynkowych w kilku państwach członkowskich wykazała, że ochrona upraw w niektórych sektorach jest zagrożona.

W kolejnej części spotkania Pan Pasqualle di Rubbo z Sekretariatu Copa-Cogeca przedstawił projekt reakcji Copa-Cogeca na nową ustawę w zakresie zdrowia pszczół. Jest to dokument odnośnie poprawek w Parlamencie Europejskim oraz w Radzie. Nowe środki są nadal  zbyt ogólne, ale Komisja poprzez akty delegowane zdefiniuje bardziej konkretne środki. Jeśli chodzi o wiedzę i szkolenia, to jest to również istotny aspekt. Należy uznać doświadczenie ekspertów. Bardzo ważne są również wizyty w przedsiębiorstwach, nie wiemy jeszcze jaka będzie częstotliwość tych wizyt, ale są one bardzo potrzebne. Pojawiają się również aspekty nadzoru oraz możliwości zastosowania środków podziału. Na początku maja zostanie zorganizowana konferencja w ramach prezydencji Irlandzkiej. Bardziej szczegółowe informacje na temat tej konferencji zostaną wkrótce przesłane.

Następnie Pan przewodniczący poinformował, że na tym posiedzeniu należy przeprowadzić wybory prezydencji grupy roboczej „Miód”. Pan Etienne Bruneau (Francja) oraz Panowie Josef Stich i  Francesco Camillo Panella zostali kolejno wybrani na stanowisko Przewodniczącego oraz Wiceprzewodniczących grupy roboczej, poprzez aklamację.

Uczestnicy spotkania zostali również poinformowani, że w dniach 9, 10 i 11 listopada br. w miejscowości Louvain-La-Neuve (Belgia) odbędzie się Drugi Kongres Pszczelarstwa „Beecome” zorganizowany przez CARI asbl.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com