IMG_3116.JPG 21 i 22 lutego br. w Dublinie (Irlandia) odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Komitetów Copa-Cogeca. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych udział w tym posiedzeniu wzięli Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Pan Wiktor Szmulewicz, Dyrektor KRIR Pani Katarzyna Szczepaniak oraz specjalista ds. międzynarodowych zagranicą Pani Magdalena Montaigu. Uczestnicy tego posiedzenia pochylili się głównie nad następującymi tematami: wymiana opinii z przedstawicielem Irlandzkiej Prezydencji, informacje na temat posiedzenia Rady Europejskiej 7-8 lutego 2013 oraz kolejnych działań zmierzających do wypracowania wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020, stanowisko Copa-Cogeca dotyczące propozycji Komisji w sprawie jakości paliw (benzyny i diesla) oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, najnowsze informacje na temat reformy WPR, aktualne informacje odnośnie Forum Wysokiego Szczebla do spraw Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Dostaw Żywności, informacje odnośnie nowego przedstawiciela Cogeca przy komitecie "Finanse i zarządzanie" oraz przyjęcie kandydatur na stanowiska w grupach doradczych.
 
 
 
 
Podczas pierwszego dnia posiedzenia w Dublinie, w którym, udział wzięło ponad 100 przedstawicieli organizacji rolniczych, Komitety Copa-Cogeca wyraziły zadowolenie z ciężkiej pracy wykonanej przez prezydencję irlandzką oraz jej ambitnego planu polegającego na osiągnięciu porozumienia odnośnie nowej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) do czerwca br. Posiedzenie to otworzył przewodniczący Komitetu Cogeca Pan Christian Pèes, mówiąc, że w pełni popieramy plany prezydencji irlandzkiej związane z osiągnięciem porozumienia w sprawie nowej WPR do czerwca. Powiedział on, że należy jak najszybciej skończyć z niepewnością rolników i spółdzielni rolniczych. Ze względu na coraz poważniejsze wyzwania, jak wahania na rynku i wzrastające zapotrzebowanie na żywność, wypracowanie kompromisu zawierającego instrumenty bardziej ekologizujące WPR, które nie spowodują wzrostu kosztów ponoszonych przez rolników lub zagrożą zdolności produkcyjnej jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Ponadto, Komisja Europejska w ramach zazieleniania zaproponowała ograniczenie gruntów rolnych dostępnych pod produkcję o 7%, co nie przyniesie jednak żadnych jasnych korzyści środowiskowych. Ponieważ bezpieczeństwo żywnościowe jest zagrożone, decyzja ta jest nieodpowiedzialna. Ze swojej strony wiceprzewodniczący Komitetu Copa Pan Lorenzo Ramos poinformował, że redukcje budżetu już niekorzystnie wpłynęły na wiele sektorów i nie możemy zaakceptować dalszych cięć. Wspólnie musimy walczyć o silny budżet oraz o silną WPR dla kolejnych pokoleń.

Następnie głos w dyskusji zabrał Pan Aidan O’Driscoll, p.o. Sekretarza Generalnego departamentu rolnictwa. W swojej wypowiedzi podkreślił on, że irlandzka gospodarka oparta jest na eksporcie, a rolnictwo oraz sektor rolno-spożywczy odgrywają ogromną rolę. Należy pobudzić rozwój; rząd będzie wspierał wszystkie najważniejsze elementy sektora. Do 2020r. chcemy zwiększyć produkcję w Irlandii o 33%, zwiększyć eksport o 40% a produkcję mleka o 50%. Bardzo ważny jest również wzrost produkcji żywności przy utrzymaniu zrównoważonego rozwoju. Pan O’Driscoll odniósł się również do kwestii kryzysu gospodarczego mówiąc, że staramy się robić wszystko, aby z niego wyjść; rolnicy ponoszą wysokie koszty produkcji, muszą zmagać się z wahaniami na rynkach oraz z różnicami w kursach wymiany walut. Poinformował on również, że do końca czerwca powinno pojawić się porozumienie polityczne. Zabierając głos w dyskusji Pan Prezes Wiktor Szmulewicz dodał ze swojej strony: ”Wszystkich nas niepokoją dodatkowe zadania stawiane przed rolnictwem; obecnie posiadamy mniej środków na politykę rolną i brakuje odpowiednich rekompensat. Jeśli chcemy zabezpieczyć naszą przyszłość, musimy zastanowić się nad znalezieniem skutecznych instrumentów; wszyscy mówimy, że zapotrzebowanie na żywność rośnie, dlaczego zatem wyłączamy z produkcji obszary rolne? Musimy zdać sobie sprawę, że wyłączanie obszarów rolnych nie jest korzystne; produkcja rolna sama w sobie jest ekologiczna.”
 
 
IMG_3099.JPG
IMG_3102.JPG
 IMG_3104.JPG IMG_3109.JPG
   IMG_3125.JPG  IMG_3138.JPG  
 
 
Na początku drugiego dnia Prezydiów Pan Pekka Pesonen przedstawił informacje odnośnie możliwości przełożenia na późniejszy termin wyborów Prezydencji Copa. Poinformował on, że najbliższe miesiące będą niezwykle istotne z punku widzenia starań o pozytywne wyniki reformy WPR. Propozycja ta zyskała szerokie poparcie przedstawicieli organizacji członkowskich podczas Prezydium w Dublinie. Pan Pesonen poinformował również, że jeśli członkowie pełnoprawni nie zgłoszą sprzeciwu do 13 marca br., w ramach porządku obrad Prezydium w kwietniu zostanie formalnie przyjęty punkt dotyczący przełożenia wyborów Prezydencji najpóźniej na 19-20 września 2013. Jeśli Prezydium w kwietniu nie wyrazi zgody na przełożenie terminu, wybory Prezydencji odbędą się w czerwcu.

Następnie omówione zostały główne wnioski z posiedzenia Rady Europejskiej 7-8 lutego 2013 oraz kolejne działania. Uczestnicy zostali poinformowani, że zgodnie z propozycją Komisji w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF) budżet WPR miał być zamrożony na poziomie z roku 2013, co po uwzględnieniu inflacji oznaczałoby zmniejszenie budżetu o ponad 11% w wartościach rzeczywistych. Na szczycie 7 i 8 lutego Rada zadecydowała o wprowadzeniu dodatkowych cięć w budżecie WPR w wysokości ok. 4%. Ogólnie więc, całkowity budżet WPR będzie o 15% niższy w 2020 r. w wartościach rzeczywistych w stosunku do aktualnego budżetu. Oznacza to spadek o 2% rocznie w okresie 2014 - 2020. Cięcia wprowadzone w filarze I wyniosą 14,5% (zakładając, że rezerwa kryzysowa będzie finansowana z funduszy na płatności bezpośrednie - patrz poniżej) a w filarze II 17,5% w wartościach rzeczywistych. Rezerwa kryzysowa została zmniejszona z €3,5 miliarda zaproponowanego przez Komisję do €2,8 miliarda. Zadecydowano, że nie będzie ona oddzielnym funduszem znajdującym się poza WRF. Wręcz przeciwnie, na początku każdego roku będzie ona potrącana z płatności bezpośrednich. Jeśli w danym roku okaże się ona niepotrzebna, środki na nią przeznaczone zostaną wypłacone w postaci płatności bezpośrednich. Ponadto, państwa członkowskie będą dysponować możliwością przesuwania funduszy między filarami: 15% z filaru I do II dla wszystkich państw członkowskich oraz 10% z filaru II do I dla państw członkowskich, gdzie płatności bezpośrednie wynoszą mniej niż 90% średnich płatności UE.

Kolejno, stanowisko Komitetów Copa-Cogeca dotyczące propozycji Komisji w sprawie jakości paliw (benzyny i diesla) oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zostało przyjęte.

Jeśli chodzi o nowego przedstawiciela Cogeca przy komitecie "Finanse i zarządzanie", pojawiła się jedna kandydatura Pana Conora Mulvihilla z irlandzkiej organizacji ICOS. Uczestnicy posiedzenia przyjęli tę kandydaturę. Następnie zostały również przyjęte kandydatury na stanowiska w grupach doradczych: Pan Charles Watts (Wielka Brytania) został wybrany na stanowisko przewodniczącego grupy konsultacyjnej „Nasiona”, a Pan Tomasso Abrate (Włochy) został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego grupy konsultacyjnej „Mleko”.

W punkcie różne poruszony został temat skandalu związanego ze znalezieniem koniny w produktach wołowych. Pan Lorenzo Ramos wyraził swój niepokój związany z tym oszustwem. Podkreślił on, że kwestia ta dotyczy oszustwa w łańcuchu żywnościowym, aczkolwiek nie na szczeblu gospodarstwa. Unijni rolnicy włożyli wiele wysiłków we wdrożenie skutecznego systemu identyfikowalności bydła. Apelujemy zatem, aby był on lepiej stosowany w całym łańcuchu żywnościowym. Wiceprzewodniczący Ramos ucieszył się z wypowiedzi prezydencji irlandzkiej, zgodnie z którą rolnicy nie są odpowiedzialni za kryzys koniny, a jedynie padli jego ofiarą. Pan Pekka Pesonen podkreślił, że Komitety Copa-Cogeca z bliska przyglądają się temu problemowi. Najważniejsze jest, aby nie dać się ponieść panice. Musimy także zrobić wszystko co w naszej mocy, aby na nowo zdobyć zaufanie konsumentów. Zabierając głos w dyskusji, Pan Prezes podkreślił, że „Musimy się zastanowić, czy  w ogóle mamy wpływ na przetwórców? Tak naprawdę nie posiadamy instrumentów, aby mieć wpływ na to, co dalej dzieje się z produktem, po tym jak opuszcza on gospodarstwo. Nie zaczynajmy zatem mówić, że producent ma do końca śledzić co dzieje się z danym produktem w sklepie”. Ponadto, wielu uczestników zwróciło uwagę na potrzebę odpowiedniego etykietowania produktów rolnych.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com