chmiel.jpg22 października br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Chmiel”. W trakcie posiedzenia skupiono się głównie na następujących punktach: informacje na temat sytuacji na wspólnotowym i światowym rynku, reforma WPR po 2013 r., kwestie ochrony roślin, reforma polityki promocji UE oraz przygotowanie posiedzenia grupy doradczej. Na początku posiedzenia Pani Cynthia Benites  z Sekretariatu Komitetów Copa-Cogeca przedstawiła temat dotyczący reformy polityki promocji. Poinformowała ona, że oczekujemy obecnie na wnioski legislacyjne, które prawdopodobnie pojawią się dopiero w drugiej połowie przyszłego roku. Chcemy, aby polityka promocji była wdrażana na rynku europejskim oraz rynku państw trzecich. Potrzebujemy większej elastyczności, aby móc promować pochodzenie i marki.
 
 
 
 
 
Działania promocyjne są bardzo skomplikowane i bardzo złożone, dlatego bardzo ważne jest uproszczenie tych procedur. Często niektóre elementy są trudne do wdrożenia przez państwa członkowskie. Po wypowiedzi Pani Benites nastąpiła debata, z której jasno wynika, że potrzebujemy więcej wyjaśnień, dlaczego niektóre produkty zostały odrzucone, a inne przyjęte jeśli chodzi o politykę promocji, ponieważ ponad połowa produktów została odrzucona bez żadnych wyjaśnień. Bardzo ważna jest ogólna promocja chmielu, promowanie jego aspektów zdrowotnych oraz korzyści.

Następnie omówiono punkt dotyczący sytuacji rynkowej chmielu. Przedstawiciele Niemiec, Francji, Republiki Czeskiej, Wielkiej Brytanii i Austrii jednogłośnie podkreślili, że pomimo dobrych zbiorów i zadawalających cen, pojawia się problem wysokich kosztów produkcji. W Niemczech podkreślono również trudną sytuację kontraktów z producentami. We Francji 23 gospodarstwa musiały odejść od produkcji ze względu na zbyt wysokie koszty; przedstawiciel Czech podkreślił, że był to bardzo trudny rok ze względu na warunki pogodowe.

Podczas posiedzenia poruszono również kwestię organizacji producenckich. W debacie na ten temat uczestnicy podkreślili, że należy promować organizacje producenckie, które odrywają bardzo ważną rolę dla tego sektora; należy również zastanowić się w jaki sposób znaleźć fundusze dla wszystkich krajów producenckich chmielu.

Za zakończenie posiedzenia Pan Pasquale di Rubbo z Sekretariatu przedstawił punkt dotyczący ochrony roślin. Poinformował on grupę o tym, że raport fitosanitarny pojawi się z opóźnieniem; przyznany budżet kształtuje się na poziomie 700,000 - 800,000 euro. Podkreślił on również, że potrzebna jest większa współpraca państw członkowskich, ponieważ musimy upewnić się, że dossier w sprawie badań będzie współfinansowane. Pan di Rubbo wyraził swoje zadowolenie w związku z utworzenie grupy ekspertów ds. chmielu.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com