copa-cogeca_nowe.gif16 listopada br. w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych  w posiedzeniu udział wzięła Pani Bogumiła Roszczyk-Parzych, Delegat Podlaskiej Izby Rolniczej do KRIR. Posiedzenie rozpoczęło się od prezentacji hiszpańskiej ustawy w sprawie współwłasności. W Hiszpanii przyjęta została nowa ustawa w sprawie współwłasności gospodarstw rolnych.

 

 

 

Dzięki tej ustawie kobiety są również objęte systemem ubezpieczeń społecznych. Kobiety, które pracują w gospodarstwach, powinny poprosić o wpisanie się do rejestru i od tej chwili gospodarstwo będzie zarejestrowane na dwie osoby. Delegatka z Hiszpanii dodała również, iż należyzwiększyć udział kobiet w organizacjach związkowych i w spółdzielniach. Ustawa ta została opublikowana 4 października i wejdzie w życie już w styczniu przyszłego roku. Jest to moment historyczny dla Hiszpanii, ponieważ wprowadzenie tej ustawy pozwoliło na ukazanie prawdziwego rolnictwa rodzinnego w tym kraju.

Następnie sekretariat Copa-Cogeca przedstawił prezentację na temat sprzedaży lokalnej i bezpośredniej. W grudniu zeszłego roku Komisja Europejska opublikowała propozycje legislacyjne w ramach pakietu jakości. Powinna ona następnie złożyć raport dla Parlamentu i Rady, aby rozpocząć dyskusje na temat etykietowania w sprzedaży lokalnej i bezpośredniej; większość członków Rady jest przychylna, aby wprowadzić  powyższe propozycje. Sekretariat opracował dokument na ten temat, który ukazuje poszczególne aspekty oraz roszczenia Komitetów Copa-Cogeca w tej sprawie. Domagamy się przede wszystkim utworzenia wspólnych ram oraz tego, aby system opierał się na sprzedaży bezpośredniej.


W kolejnej części spotkania odbyły się wybory na stanowisko Przewodniczącej, I Wiceprzewodniczącej, II Wiceprzewodniczącej oraz członkiń biura. Pani Adriana BUCCO została ponownie wybrana na stanowisko przewodniczącej grupy, Pani Karen Serres na stanowisko I wiceprzewodniczącej, Pani Teresa Lopez Lopez na stanowisko II wiceprzewodniczącej, a Panie Marie-GhislaineDecoster-Paris oraz WillemienKoning na członkinie biura.


Następnie Pani Nelly Bandarra, ekspert  ds. europejskich, przedstawiła punkt dotyczący konsekwencji propozycji legislacyjnych dotyczących innych funduszy strukturalnych skierowanych do kobiet w przyszłej polityce rozwoju obszarów wiejskich. Podkreśliła ona, że możemy zaobserwować tendencję wzrostową jeśli chodzi o udział kobiet w gospodarce rolnej. 42% wszystkich pracowników rolnych to kobiety, a ponad 1/3 kobiet pracujących w rolnictwie stanowią małżonki właścicieli gospodarstw leśnych. Zauważa się również, iż udział kobiet jest większy w małych gospodarstwach rolnych. Pani Bandarra dodała, iż jeśli chodzi o podział funduszy, to zostały utrzymane kategorie regionów najmniej rozwiniętych, a wprowadzona została nowa kategoria, czyli tzw. regiony przejściowe. Podkreśliła ona również, iż bardzo ważne jest, aby wspierać pozycję młodych rolników (zarówno kobiet jak i mężczyzn) oraz aby rozwijać usługi doradcze dla kobiet.


Podsumowując tę prezentację, Przewodnicząca grupy podkreśliła, jak ważne są działania prowadzone na rzecz rozwoju pozycji kobiet w gospodarce rolnej. Musimy być odpowiednio reprezentowane; konieczne trzeba zwiększyć liczbę szkoleń.


Pani  Michela Glatzl przedstawiła punkt na temat rezolucji podpisanej między innymi przez delegacje austriacką i niemiecką w sprawie kształcenia rolniczek i kobiet w środowisku wiejskim. Na początku września br., kobiety z różnych regionów Austrii spotkały się, aby  zastanowić się, w jaki sposób wzmocnić swoją pozycję na obszarach wiejskich  oraz w jaki sposób rozwinąć nowe perspektywy. Owocem tego spotkania było podpisanie powyższej rezolucji, której celem jest m.in. wzmocnienie pozycji kobiet oraz utrzymanie żywotności na obszarach wiejskich.

 

Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com