prezydium_copa_pazdziernika2011.jpg W dniu 12 października br. w siedzibie komitetów COPA-COGECA w Brukseli odbyło się wspólne nadzwyczajne posiedzenie Prezydium. Z ramienia Krajowej Rady Izb Rolniczych w obradach wziął udział Członek Zarządu KRIR Robert Nowak. Głównym tematem posiedzenie była debata z Komisarzem ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, DacianemCioloşem. Przed przybyciem na debatę z przedstawicielami związków rolnych państw członkowskich UE, Komisarz Cioloş zaprezentował w Parlamencie Europejskim dawno oczekiwany pakiet legislacyjny w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.
 
 
 
 
Otwierając posiedzenie, przewodniczący komitetu COPA Gerd Sonnleitner podkreślił znaczenie sektora rolnego mówiąc, „Rolnictwo UE oraz sektor rolno-spożywczy zapewniająmiejsca pracy na obszarach wiejskich dla ok. 40 milionów osób w Europie, stanowią trzonspołeczności wiejskich oraz umożliwiają produkcję wysokiej jakości żywności dla 500 milionówkonsumentów. Jednakże dochody europejskich rolników stanowią jedynie połowę średnichzarobków. Dlatego też koniecznie należy utrzymać płatności bezpośrednie dla rolników, jeślichcemy, by sektor rolny w dalszym ciągu przynosił nam te wyżej wymienione korzyści. Obecniewielu młodych rolników nie chce przejmować gospodarstw i porzucasektor rolny za względu na katastrofalną sytuację ekonomiczną. Sytuacja ta jest nie do przyjęcia”. Odnosząc się do pakietu legislacyjnego przedstawionego przez Komisarza Cioloşa, przewodniczący Sonnleitner podkreślił, iż WPR po 2013 roku musi skupić się na poprawie bardzo ciężkiej sytuacji ekonomicznej gospodarstw rodzinnych oraz spółdzielni podkreślając konieczność zwiększenia dochodów rolników i zapewnienie, że będą oni otrzymywali większą część z rynku. Następnie przewodniczący Sonnleitner skrytykował proponowany poprzez Komisję Europejską aspekt „zazielenienia”- czyli akcentowanie elementów na rzecz ochrony środowiska- mówiąc:„Obawiamy się, że plany Komisji zakładające dalsze obowiązkowe ograniczenia środowiskowe dla rolników nie pomogą w osiągnięciu celów Komisji, a jedynie zwiększą obciążenia finansowe dla rolników, co zagrozi ich konkurencyjności i opłacalności produkcji. Rolnicy już poprawiają stan środowiska naturalnego i chętnie zwiększą swoje wysiłki. Jednak muszą się one opierać na rozwiązaniach korzystnych dla wszystkich - zarówno dla środowiska naturalnego jak i dla wzrostu. Rolnicy muszą mieć możliwość wyboru instrumentów, które są dla nich najlepsze”. Kończąc swoje wystąpienie, przewodniczący Sonnleitner pochwalił inicjatywy Komisji Europejskiej dotyczące poprawy kryteriów kwalifikowalności otrzymywania dopłat bezpośrednich z pierwszego filara tylko i wyłącznie dla aktywnych rolników, jednak zasugerował, iż sytuacje gospodarstw rolnych różnią się w poszczególnych państwach członkowskich i w związku z tym KE powinna daćpaństwom członkowskim pewną elastyczność w zakresie  definiowania terminu „aktywnego rolnika”. 
Następnie zabrał głos przewodniczący komitety COGECA Paolo Bruni. Przewodniczący Bruni rozpoczął swoje wystąpienie podkreślając potrzebę skutecznych oraz elastycznych instrumentów zarządzania rynkiem, które mogłyby doprowadzić do ustabilizowania rynku w obliczu bardzo gwałtownych i nieprzewidywalnych wahań cen rynkowych. Przewodniczący Bruni wezwał także do wzmocnienia pozycji organizacji producentów w łańcuch żywnościowym, mówiąc: „Kluczowe znaczenie ma także wzmocnienie pozycji organizacji producentów (OP) w łańcuchu żywnościowym, aby móc stawić czoła wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność na świecie. Rolnicy obecnie zmagają się z olbrzymią siłą nabywczą kilku supermarketów i otrzymują jedynie ułamek ceny sprzedaży. Reforma musi zmienić tę sytuację. Rolnicy muszą otrzymywać wyższe dochody z rynków. Instrumenty mające na celu wzmocnienie organizacji producentów musząbyć realizowane w ramach propozycji Komisji w sprawie przyszłej WPR. Na przykład, wraz z przeprowadzeniem reformy europejskiego sektora warzyw i owoców oraz mleka, wzmocniono znaczenie organizacji producentów”. Podsumowując swoje wystąpienie, przewodniczący Bruni przypomniał bardzo ważną rolę Wspólnej Polityki Rolnej, podkreślając, że WPR jest jedyną prawdziwie wspólną polityką, która wniosła ważny i cenny wkład do konstrukcji europejskiej. Komitety Copa-Cogeca chcą aby wprzyszłości została utrzymana silna, dynamiczna i innowacyjna WPR, poparta silnym budżetem UE. Przewodniczący dodał, że będziemy o to walczyć oraz że zwrócimy się do ministrów UE, eurodeputowanych i przedstawicieli Komisji,aby utrzymali oni opłacalny sektor rolno-spożywczy w UE w przyszłości, który przyczyni się dowzrostu obszarów wiejskich.
 
 
W kolejnej części spotkania do debaty włączył się Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Dacian Cioloş. Komisarz rozpoczął swoje wystąpienie mówiąc, że tak naprawdę to negocjacje są w fazie początkującej i że jako Komisarz odpowiedzialny za sektor rolnictwa UE, zrobi wszystko aby ten sektor dalej się pozytywnie rozwijał. Komisarz Cioloş wyjaśnił następnie propozycję przedstawioną poprzez Komisję Europejską odnośnie utworzenia definicji „aktywnego rolnika”. Komisarz Cioloş oświadczył, że definicja aktywnego rolnika była istotnym elementem w ramach reformowania Wspólnej Polityki Rolnej. Celem utworzenia takiej definicji było zwiększenie przejrzystości w ramach dopłat bezpośrednich, podkreślając, że płatności bezpośrednie powinny otrzymywać jedynie osoby związane z produkcją. Komisarz Cioloş dodał także, że chciałby aby definicja aktywnego rolnika była jeszcze bardziej precyzyjna, lecz przyznał, że z terminologią definicji musimy także być ostrożni ze względu na elementy prawne WTO.  Następnie Komisarz Cioloş odniósł się do systemu płatności związanych z produkcją, oświadczając, iż w niektórych sektorach chciano utrzymać taki system płatności związanych z produkcją, ponieważ są one niezbędne do utrzymywania niektórych regionów w poszczególnych państwach członkowskich. Odnosząc się także do przyszłość sektora rolnego, Komisarz Cioloş także podkreślił, iż bardzo ważne jest połączenie rolnictwa z innowacją oraz badaniami związanymi z rolnictwem oraz tworzenie partnerstwa w ramach innowacji w najbliższej przyszłości. Kończąc swoje wystąpienie, Komisarz Cioloş odniósł się również do elementu wzbudzającego najwięcej kontrowersji w ramach reformy przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku- a mianowicie do elementu „zazielenienia”. Europejski Komisarz przyznał, iż sektor rolnictwa, dla którego zostaną zmniejszone środki finansowe oponad 40% w pierwszym filarze, będzie musiał stawić czoła wielu wyzwaniom. Komisarz dodał jednak, iż jeśli w propozycji Komisji Europejskiej element zazieleniania nie zostałby przedstawiony, to ta liczba by na pewno była o wiele wyższa.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli  

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com