IMG_0339.JPG W dniach 25-26 października 2011 r. w Warszawie odbyła się 35-ta Konferencja Rolnicza Ameryka Północna i Unia Europejska, której tematem przewodnim była „Jaki kierunek dla polityk rolnych?”. Organizatorami wydarzenia była Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz  Komitety COPA-COGECA. Tegoroczna  edycja konferencji była pierwszą, która odbywała się w Polsce. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Międzynarodowe obrady patronatem objęli również Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki. Sponsorem Głównym Wydarzenia był Bank BGŻ.
 
Międzynarodowa Konferencja Rolnicza Ameryka Północna i Unia Europejska odbywa się cyklicznie co 2 lata w wybranym kraju Ameryki Północnej lub Europy. W tym roku Polska - po raz pierwszy - była gospodarzem tego wydarzenia. W obradach wzięło udział ok. 250 przedstawicieli organizacji rolniczych z Europy i Ameryki Północnej. 35 Konferencja Rolnicza była okazją do omówienia obecnej polityki handlowej w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO), jej kierunków na przyszłość, wymiany doświadczeń i podsumowania korzyści wynikających z prowadzenia wspólnej polityki handlowej.
 
 
Międzynarodowe obrady miały na celu, między innymi: pokazanie punktów wspólnych oraz najważniejszych rozbieżności w politykach rolnych poszczególnych państw; określenie kluczowych tematów oraz materialnych instrumentów, które mogłyby przyczynić się do poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym; wymianę poglądów na temat kryteriów zrównoważonego rozwoju oraz unowocześniania gospodarstw rolnych.
 
 
Wśród tematów konferencji znalazły się m.in.:
  • przegląd wydarzeń w polityce rolnej na obu kontynentach;
  • obecna sytuacja i rozwój światowej polityki handlowej produktami rolnymi oraz porozumienia dwustronne;
  • wpływ funkcjonowania rynku finansowego dla towarów rolnych, możliwości stabilizacji cen surowców rolnych;
  • funkcjonowanie łańcucha żywnościowego;
  • biomasa i „pośrednia zmiana użytkowania gruntów”
  • innowacje w rolnictwie.
 
 
Konferencję zainaugurował: Wiktor Szmulewicz, Wiceprzewodniczący COPA, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych; Gerd Sonnleitner, Przewodniczący COPA; Paolo Bruni, Przewodniczący Komitetu COGECA; Ron Bonnett, Przewodniczący Kanadyjskiej Federacji Rolniczej; Juan Carlos Cortes Garcia, Przewodniczący Consejo Nacional Agropecuario oraz Bob Stallman, Przewodniczący American Farm Bureau Federation.
 
 
 
IMG_0287.JPG IMG_0292.JPG  IMG_0320.JPG IMG_0342.JPG  
 IMG_0391.JPG  IMG_0422.JPG  IMG_0498.JPG  IMG_0510.JPG
 
 
 
 
Powitalne przemówienia wygłosili również patroni konferencji: Waldemar Pawlak Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki; Marek Sawicki Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Dariusz Młotkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
 
 
„Międzynarodowa Konferencja Rolnicza Ameryka Północna i Unia Europejska doczekała się pierwszej edycji w naszym kraju pod przewodnictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Cieszymy się, że jesteśmy gospodarzem tego wydarzenia, szczególnie, że odbywa się ono  w tak ważnym dla naszego kraju momencie jak Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej. To doskonała okazja do międzynarodowych spotkań mających na celu rozwój wspólnej polityki rolnej. To także moment podsumowania 7 lat obecności Polski w strukturach europejskich” – powiedział Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który w kwietniu 2011 r. został Wiceprzewodniczącym COPA.
 
 
„Od 2009 roku, sytuacja światowa znacznie się zmieniła. Kryzys gospodarczy i finansowy zmienił wszystkie nasze punkty odniesienia, na których opieraliśmy się, by zrozumieć zmieniający się świat. W ten właśnie sposób rolnictwo  ponownie stało się tematem priorytetowym na arenie międzynarodowej. Jest to wyraźnie widoczne we wnioskach ze szczytu G20 oraz w konkluzjach Banku Światowego na temat ogromnego znaczenia rolnictwa dla wzrostu gospodarczego” - mówi Gerd Sonnleitner, Przewodniczący COPA.
 
 
Według spółdzielni rolnych, niezbędna jest reakcja na globalizację oraz na koncentrację podmiotów łańcucha żywnościowego. Mamy jeden cel, którym jest lepsza waloryzacja produkcji rolnej, tak, aby jak największe korzyści czerpali z niej rolnicy. Jednakże, musimy również stawić czoła wyzwaniom, które prowadzą do zmiany sposobu wykonywania naszego zawodu” - powiedział Paolo Bruni, Przewodniczący Komitetu COGECA.
 
 
Poprzednia, 34 edycja Konferencji Rolniczej Ameryki Północnej i Unii Europejskiej odbyła się w 2009 roku w Niagara Falls w Kanadzie. Obrady poświęcone były głównie tematyce kryzysu gospodarczego na świecie i jego wpływu na sytuację rolnictwa.
 
 
Pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Rolnicza Ameryka Północna i Unia Europejska po raz pierwszy odbyła się w 1972 roku.
 
 
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Rzeczpospolita, TVP Info i Top Agrar.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com