copa-cogeca_nowe.gif7 lipca br. w siedzibie komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się  posiedzenie POCC/CCC. Porządek obrad oraz sprawozdanie z ostatniego posiedzenia zostały przyjęte. Głównymi tematami spotkania były: Dyskusja na temat dokumentu Komisji Europejskiej „Wieloletnie Ramy Finansowe 2014-2020”- czyli propozycja budżetowa Komisji Europejskiej na lata 2014-2020; informacje na temat Konferencji Unii Europejska-Ameryka Północna, która odbędzie się 24-26 października 2011 roku w Warszawie,  najnowsze informacje na temat międzynarodowego handlu, przedstawienie priorytetów Polskiej Prezydencji przez Radcę Ministra ds. Rolnictwa i Rybactwa przy Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE Pana Andrzeja Babuchowskiego oraz najnowsze informacje na temat Światowej Organizacji Rolników.
 
 
 
 
 
Pierwsza część spotkania została poświęcona debacie na temat dokumentu Komisji, który określa propozycje budżetu na lata 2014-2020. Dokument ten został oficjalnie opublikowany przez Komisarza ds. Budżetu UE, Janusza Lewandowskiego, 29 czerwca 2011 roku. Dokument Komisarza Lewandowskiego zawiera tabelę, która wyraźnie pokazuje zmniejszenie środków finansowych przeznaczonych na rolnictwo o 11% na lata 2014-2020 w porównaniu do poprzedniego budżetu na lata 2007-2013,  a środki wyłącznie przeznaczone na wydatki dotyczące spraw rynkowych oraz na dopłaty bezpośrednie zostaną zmniejszone o 12%.  Ponadto, tabela  pokazuje, iż poza rolnictwem, wszystkie sektory otrzymają większe środki finansowe. Dyskusja skupiła się głównie na reakcji  Komitetów Copa-Cogeca opisanej w komunikacie prasowym, który został opublikowany tuż po pojawieniu się propozycji budżetu UE. Odnosząc się do propozycji KE, Komitety Copa-Cogeca w niniejszym komunikacie prasowym stwierdziły, że propozycja jest dobrym punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Opinie delegacji narodowych w tej sprawie były podzielone. Delegacje z Niemiec, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii zgodziły się z treścią komunikatu prasowego twierdząc, że przyglądając się obecnej sytuacji finansowej wielu państw członkowskich, jest to rzeczywiście najbardziej realistyczne stanowisko. Natomiast delegacje z Belgii, Hiszpanii oraz Portugalii podkreśliły, że komitety Copa-Cogeca w swojej reakcji były zbyt bierne i dodały, że zmniejszenie środków przeznaczonych na rolnictwo jest nie do przyjęcia, szczególnie w obliczu wielu nowych wyzwań, którym sektor będzie musiał stawić czoła w przyszłości .

W dalszej części posiedzenia, Pani ShelbyMathews z Sekretariatu Komitetów Copa-Cogeca przedstawiła element „Zazielenienia” WPR, które także został podkreślany w dokumencie KE, a w szczególności, fakt, że 30% dopłat bezpośrednich będzie uwarunkowane spełnianiem wymogów w zakresie „Zazieleniania”. Pani Mathews dodała również, że wiele państw członkowskich jak np. Wielka Brytania, Niemcy, Dania oraz Szwecja, uważa, że taki nowy element Wspólnej Polityki Rolnej nie będzie im zbytnio przeszkadzał, ponieważ te państwa już prowadzą podobną „zieloną” politykę rolną, tak naprawdę nie zdając sobie sprawy, że koszty dla rolników w tych krajach także wzrosną.

Następnie Pan Andrzej Babuchowski,  Radca Minister ds. Rolnictwa i Rybactwa w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE przedstawił priorytety Polskiej Prezydencji. Minister Babuchowski na początku swojego wystąpienia powiedział, iż Polska bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z istotniej roli rolnictwa w działalności gospodarczej UE. Minister Babuchowski oświadczył, że w związku z  rosnącą niestabilnością rynków oraz wzrastającym światowym popytem na żywność, musimy zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe oraz zwiększyć naszą zdolność produkcyjną. Przedstawiając priorytety Polskiej Prezydencji odnośnie reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, Minister Babuchowski oświadczył, iż dwa najważniejsze elementy, które zostaną podjęte poprzez Polską Prezydencję to przyszłość dopłat bezpośrednich oraz przyszłość polityki rozwoju obszarów wiejskich. Minister Babuchowski poinformował także uczestników, że Polska będzie się starała o stworzenie regulacji prawnej, która połączy dopłaty bezpośrednie z obiektywnymi kryteriami tak, abyśmy mogli odejść od płatnościach historycznych, które nie są odpowiednim systemem, aby sprostać nowym wyzwaniom UE. Utrzymanie silnego drugie filara, który będzie źródłem zmian w obszarach wiejskich, jest dla nas również bardzo ważne. Odnosząc się do propozycji budżetu opublikowanego poprzez KE, Minister Babuchowski zapowiedział, iż głównymi beneficjentami budżetu UE będzie WPR oraz polityka spójności, przypominając jednocześnie uczestnikom, iż negocjacje w ramach budżetu będą w rzeczywistości trwały jeszcze dwa lata. Kolejnymi priorytetami Polskiej Prezydencji przedstawionymi przez Ministra Babuchowskiego były pakiet jakości oraz pakiet mleka. Pan Minister podkreślił jednak, że ze względu na różne punkty widzenia państw członkowskich w tych dziedzinach, zakończenie spraw legislacyjnych wyżej wymienionych pakietów przed końcem Polskiej Prezydencji będzie praktycznie niemożliwe.  Kończąc swoje wystąpienie, Minister Babuchowski odniósł się do spraw związanych z handlem międzynarodowym, obiecując uczestnikom, że Polska Prezydencja będzie zaciekle broniła interesów rolnictwa w negocjacjach WTO oraz w negocjacjach z Mercosurem.

Na zakończenie spotkania Pan Arnaud Petit z Sekretariatu przedstawił pokrótce program 35. Konferencji Rolnictwa Ameryki Północnej i Unii Europejskiej, która odbędzie się w dniach 24-26 października br. w Warszawie. Pan Arnaud dodał, że ostateczna wersja programu pojawi się na przełomie sierpnia/września.

Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli 

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com