mleko.jpg5 lipca br., w Sekretariacie Komitetów Copa-Cogecaw Brukseli odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Mleko”. Porządek obrad oraz sprawozdanie z ostatniego posiedzenia, które odbyło się 7 marca, zostały przyjęte. W trakcie tego posiedzenia skupiono się głównie na następujących tematach: przygotowanie wspólnego posiedzenia komitetu ds. zarządzania produktami pochodzenia zwierzęcego i grupy konsultacyjnej „Mleko”, sytuacja rynkowa i perspektywy krótkoterminowe, produktywność oraz rozwój sytuacji w organizacjach producenckich mleka.
 
 
 
 
 
W pierwszej części spotkania, CameliaGyorffy z Sekretariatu przedstawiła pokrótce punkt dotyczący przygotowania wspólnego posiedzenia komitetu ds. zarządzania produktami pochodzenia zwierzęcego i grupy konsultacyjnej „Mleko”.Uczestnicy zostają poinformowani, że Komitety Copa-Cogeca przedstawią dwie prezentacje na wspólnym posiedzeniu: prezentację na temat sytuacji rynkowej, perspektyw krótkoterminowych i rozwoju produktywności mleka oraz prezentację na temat sytuacji rynkowej, perspektyw krótkoterminowych i rozwoju sytuacji w organizacjach producenckich mleka.

Kolejnym tematem omawianym podczas posiedzenia była kwestia organizacji producenckich mleka. Punkt ten przedstawił Pan ProdromosKalaitzis z Sekretariatu. Na początku swojej prezentacji podkreślił on, że informacje te opierają się na regularnie prowadzonych przez Komitety Copa-Cogeca ankietach wśród swoich członków. Ostatni raz informacje zostały zebrane w zeszłym roku. Przedstawiono 20 głównych spółdzielni różnych sektorów, w tym 8 spółdzielni mlecznych, co pokazuje znaczenie tego sektora w porównaniu z innymi branżami. Największa wymieniona spółdzielnia to Frieslandcampina, która wygenerowała obrót w wysokości 9, 5 miliarda euro.

Następnie zostaje omówiona sytuacja rynkowa oraz ewolucja kosztów i cen. CameliaGyorffy przedstawia ten temat. Zauważa ona, że ceny odtłuszczonego mleka w proszku są dosyć stabilne a jeśli chodzi o ceny masła, również są one stabilne (niewielki wzrost został zanotowany w połowie czerwca). Dla sera notowana jest tendencja spadkowa. W ramach sytuacji rynkowej, wiele delegacji podkreśliło problem suszy i jej konsekwencje. Delegacja z Niemiec podkreśliła, że koszty produkcji znacznie wzrosły, a szczególnie ceny energii, które są w Niemczech bardzo wysokie. Delegacja ta dodała także, że w czerwcu został odnotowany dosyć dobry popyt na świeże produkty. Przedstawiciel Belgii poinformował, że problem suszy wystąpił w miesiącu  marcu, kwietniu i maju. Powiedział on  również, że przewidziana jest zmiana niektórych reguł rolno-środowiskowych w jego kraju. Jeśli chodzi o produkcję, mamy do czynienia z 97% realizacją kwot.Pani Olga Olkowska reprezentująca polską delegację poinformowała, że skup mleka w maju 2011 r. wyniósł 844 tys. t i był o 2,3% większy w porównaniu do maja 2010 r., oraz o 11,9% większy od skupu odnotowanego w kwietniu 2011 r. Dodała ona również, że w Polsce od połowy 2009 roku notowane są wzrostowe tendencje cen skupu mleka. W 2011 roku dalszy wzrost cen spowodowany jest rosnącym zapotrzebowaniem na surowiec. W maju 2011 roku cena mleka wynosiła 31,19 euro za 100kg i spadła o 0,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca i wzrosła o 21,1% w porównaniu do maja 2010 roku.  W wyniku sezonowo zwiększającej się podaży surowca , utrudnionego transportu do Japonii i krajów Afryki Północnej oraz bariery popytu na znacznie droższe niż przed rokiem produkty mleczarskie, odnotowano niższe tempo wzrostu cen tych produktów. Według prognoz przewiduje się, że do września 2011 roku ceny mleka będą znacznie wyższe niż w roku 2010, ceny masła w tym czasie ulegną sezonowemu obniżeniu się, ale ukształtują się na poziomie zbliżonym do notowanego w drugiej połowie 2010 roku. Ceny OMP będą względnie stabilne i utrzymają się na poziomie sprzed roku. Na zakończenie swojej wypowiedzi przedstawicielka polskiej delegacji dodała, że jeśli chodzi o kwestię suszy, stwierdza się zagrożenie wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Występuje na powierzchni 24,4% gruntów ornych. W dwóch województwach udział zagrożonej powierzchni gruntów ornych sięga ok. 90%. Susza występuje w uprawach zbóż ozimych, jarych, kukurydzy na kiszonkę, rzepaku, a także chmielu, tytoniu warzyw gruntowych, krzewów owocowych, drzew owocowych, truskawek, roślin strączkowych uprawianych na glebach wszystkich kategorii podatności na suszę.

Na koniec posiedzenia przedstawiciel holenderskiej organizacji LTO zaprezentował dokument na temat międzynarodowego porównania cen produkcyjnych dla mleka 2010. Główne elementy omawiane w tym dokumencie to ceny mleka 2010, porównanie cen, rynki mleczne w 2010 roku, rozwój rynków w 2011 roku, fluktuacje cen mleka oraz podstawowe dane dotyczące firm mleczarskich.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli  

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com