copa-cogeca_nowe.gif27 i 28 czerwca br., w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet. Porządek obrad został przyjęty. Podczas tego spotkania skupiono się głównie na następujących tematach: seminarium na temat funkcjonowania krótkich łańcuchówdostaw żywności, prezentacjaaustriackiego programy szkoleń dla rolniczek „początkujących w branży”, stanowisku Komisji Europejskiej w sprawie GMO, przemoc wobec kobiet oraz przygotowanie posiedzenia grupy konsultacyjnej.
 
 
 
 
W pierwszej części spotkania pierwszego dnia zostały omówione wnioski z seminarium na temat funkcjonowania krótkich łańcuchów dostaw żywności. Podkreślono, że krótkie łańcuchy żywnościowe oznaczają oszczędności finansowe i wzrost wartości dla producentów. Na przykładzie Włoch widoczne było następujące zjawisko: z każdego euro wydanego przez konsumenta na jedzenie, większość trafia do dystrybutorów, a jedynie 17% do rolnika. Dodano również, że krótkie łańcuchy charakteryzują się bezpośrednimi kontaktami z konsumentem, ale nie ograniczają się do sprzedaży lokalnej. Mogą one funkcjonować jednocześnie z dłuższymi tradycyjnymi łańcuchami dostaw i oba modele mogą równolegle się rozwijać. Na zakończenie tej dyskusji uczestniczki posiedzenia podkreśliły, że krótkie łańcuchy dostaw są bardzo dużą możliwością, ponieważ konsumenci chcą wiedzieć co jedzą i skąd pochodzą produkty, które są przez nich spożywane. Należy zastanowić się tutaj w jaki sposób można wypromować sprzedaż bezpośrednią. Dodatkowe fundusze powinny być dostępne, aby promować i poszerzać takie doświadczenia.

W kolejnej części spotkania przedstawiono pokrótce austriacki program szkoleń dla rolniczek „początkujących w branży”, który ma na celu przekazywanie wiedzy w różnych dziedzinach oraz rozwinięcie wyczucia potrzebnego w tym zawodzie. Skupiono się na takich elementach jak w jaki sposób dotrzeć do tego typu szkoleń, jakie są ich ramy prawne oraz jakie korzyści można osiągnąć dzięki tego typu szkoleniom. Uczestniczki posiedzenia zgodnie przyznały, iż jest to bardzo dobra inicjatywa, która powinna być również promowana i rozwijana w innych krajach.

Drugiego dnia Pani Karen Serreszwróciła na początku uwagę, że przedsiębiorcze podejście, promocja przedsiębiorczości oraz sprzedaż bezpośrednia, wzajemnie się uzupełniają.Trzeba zachęcać do prowadzenia statystyk na poziomie narodowym dotyczących liczby kobiet, które pracują w gospodarstwach rolnych, aby uwidocznić ich ogromną rolę.

W kolejnej części spotkania Pani ShelbyMatthews z Sekretariatu przedstawiła dokument dyskusyjny w sprawie zazieleniania WPR. Na początku Przewodnicząca Pani Adriana BuccopodziękowałaShelbyza wspaniałą pracę. Następnie Shelbyprzedstawiła kwestie zielonego wzrostu. Poinformowała ona, że Prezydia Komitetów Copa-Cogeca przyjęły stanowisko w sprawie zazieleniania WPR i zielonego wzrostu. Podkreśliła ona również, że chcemy wypracować rozwiązania korzystne dla obu stron oraz skupić się na skutecznym wykorzystywaniu źródeł. Musimy również zapewnić odpowiednie zachęty, aby aby zredukować emisje gazów cieplarnianych. Shelby dodała także, że juro, czyli 29 czerwca,  Komisja  Europejska powinna zaprezentować propozycje w zakresie budżetu. Mamy oczywiście nadzieję że budżet ten będzie co najmniej utrzymany na obecnym poziomie po 2013 roku.Schelby pokreśliła również, że rola kobiet musi być w większym stopniu uznana nie tylko na poziomie UE ale również na poziomie światowym. Komisja opublikuje wnioski legislacyjne na początku października i właśnie wtedy my przedstawimy naszą reakcję.

Jako kolejny punkt Pani Anne Dorego z delegacji hiszpańskiej przedstawia prezentację na temat przemocy wobec kobiet. Podkreśliła ona, że w Hiszpanii jest dosyć wyjątkowa sytuacja. Przemoc jest tematem priorytetowym, który dotyka całego społeczeństwa, dlatego też należy wziąć pod uwagę specyfikę każdej sytuacji.Dane z 2007 roku pokazują, że 3,6% kobiet w Hiszpanii deklaruje być ofiarami przemocy. Musimy jak najszybciej zaradzić temu problemowi. Podsumowując swoją prezentację delegatka z Hiszpanii zauważyła, że na obszarach wiejskich żyje więcej mężczyzn niż kobiet i dlatego tak trudno jest dostrzecproblem przemocy wobec kobiet. Dodała ona również, że odpowiednie instrumenty oraz działania informacyjne są niesłychanie ważne.

Na zakończenie skupiono się na przygotowaniu posiedzenia grupy konsultacyjnej „Kobiety w środowisku wiejskim”, które odbędzie się po południu, 28 czerwca. Pokreślono tutaj kwestię wyborów na stanowisko Przewodniczącej i Wiceprzewodniczących grupy konsultacyjnej, które odbędą się na tym posiedzeniu. Uczestniczki zaproponują kandydaturę Pani Karen Serres na stanowisko Przewodniczącej.
 
Magdalena Montaigu - Biuro KRIR w Brukseli

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com