copa-cogeca_nowe.gif20 czerwca br., w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca w Brukseli, odbyła się konferencja prasowa zatytułowana „Rolnicy z całego świata wzywają do spójności”. W przeddzień spotkania ministrów ds. rolnictwa grupy G20, organizacje rolnicze z 60 krajów Afryki, Ameryki, Azji i Europy, przyjęły wspólną deklarację, zaznaczając, że nie można pozwolić na to, aby polityka handlowa dyktowała warunki polityki rolnej.
 
 
 
 
Tytułem wstępu, Sekretarz Generalny Komitetów Copa-Cogeca Pan PekkaPesonen przywitał wszystkich uczestników i przedstawił głównych oratorów. Powiedział on, że spotkanie to zostało zorganizowane, aby podkreślić niespójność stwierdzoną w debatach w zakresie handlu prowadzonych na poziomie międzynarodowych. Sekretarz Generalny dodał, że nie możemy zatem pozwolić, aby porozumienie handlowe WTO pozbawiło nas możliwości zapewnienia bezpieczeństwa żywności oraz stabilnej produkcji.

Pan Djibo Bagna, Przewodniczący Roppa, reprezentującej organizacje rolnicze z Afryki Zachodniej, powiedział, że to rolnicy powinni zarządzać bezpieczeństwem żywności, aby mogli oni godnie żyć ze swojej pracy. Niestety raport Banku Światowego, FAO oraz wiele innych oficjalnych dokumentów pokazuje, że ci którzy najbardziej cierpią z głodu to właśnie rolnicy. Jako jedną z przyczyn tego zjawiska Pan Bagna wskazał brak odpowiedniego zaangażowania rolników w procesy decyzyjne oraz w definiowanie odpowiednich polityk. W Afryce rolnictwo jest motorem gospodarki (85% społeczeństwa pracuje w rolnictwie). Pan Bagna dodał, że nie jest pewny, czy otworzenie rynków, nie biorąc pod uwagę tego jak wpłynie to na producentów, jest naprawdę drogę, którą powinniśmy kroczyć. Potrzebna jest większa spójność pomiędzy porozumieniami dotyczącymi WTO oraz zobowiązaniami podjętymi w traktatach międzynarodowych, w kwestiach takich jak ubóstwo, głód, zmiany klimatu czy bioróżnorodność.

W kolejnej części spotkania głos zabrała Pani ElisabethAtanganaAfanda z organizacji PROPAC (Afryka). Zauważyła ona, że w Afryce dzięki rolnictwu możnazwiększyć wzrost, ponieważ rolnictwo na tym kontynencie jest kluczem rozwoju, natomiast należy zastanowić się w jaki sposób osiągnąć ten rozwój. Brakuje niestetyodpowiednich inwestycji; należyzwiększyć inwestycje na rolnictwo, aby zwiększyć produktywność oraz konkurencyjność. Potrzebne są również inwestycje w infrastrukturę. Musimy zwiększyć udział kobiet i młodych ludzi w rolnictwie, ponieważ bardzo ważne jest wdrażanie polityk przy udziale wszystkich ogniw społeczeństwa.

Pan MamoruMoteki reprezentujący organizację Ja Zenchu z Japoniipodkreślił konieczność uznania zróżnicowanejsytuacji rolnictwa w poszczególnych krajach. Musimy zapewnić bezpieczeństwożywności. Potrzebujemy rolnictwa, które weźmie pod uwagę specyfikę każdego kraju. Reguły międzynarodowe powinny być ustalane w taki sposób, aby kraje mogły współistnieć oraz aby była uznana ich zróżnicowana sytuacja.

Przewodniczący Komitetu Cogeca Pan Paulo Bruni podkreślił specyficzną rolę rolnictwa. Dodał on, że Komitety Copa-Cogecachcą przekazać precyzyjne informacje ministrom grupy G20. WTO nie funkcjonuje w odpowiedni sposób i trzeba znaleźć odpowiednie rozwiązania. Stanowczo opowiadamy się za tym, aby państwa przestrzegały tych samych, jasnych, przejrzystych i przewidywalnych zasad światowego handlu. Dodał on, że żywność jest niezbędna do życia ludzkiego, stąd produkty spożywcze nie mogą być traktowane na równi z innymi produktami. Musimy zapewnić na całym świecie środki i zachęty ekonomiczne, które pozwolą na zrównoważone wykorzystanie potencjału produkcji. Rządy powinny podjąć skoordynowane działania mające na celu zapewnienie stabilności rynków rolnych oraz wzmocnienie pozycji rolników wobec coraz większej siły nabywczej przemysłu rolno-spożywczego
Pan Christian Lacasse z kanadyjskiej organizacji UPApodkreśił, że dzisiejsze wezwanie do spójnościjest bardzo ważne. Polityka handlowa nie powinna określać polityki rolnej, ale powinno być odwrotnie; musimy zapewnić zdolność społeczeństwa do produkowania żywności, jeśli chcemy, aby w przyszłości każde społeczeństwo mogło posiadać swoje własne rolnictwo. Musimy również wypracować zharmonizowane stanowisko w celu ochrony środowiska naturalnego i bioróżnorodności, nie zapominając o zmianach klimatu.

PekkaPesonen podsumowując konferencję podkreślił, że obecna niestabilnośćzagraża celom rolnym. Domagamy się uznania wyjątkowej i strategicznej roli rolnictwa w świetle stojących przed nami wyzwań takich jak zwiększające się wahania cen, nadmierna spekulacja na rynkach, organiczone zasoby gruntowe i wodne oraz zagrożenia związane ze zmianami klimatu. Ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność, bezpieczeństwo żywności jest elementem kluczowym. Dlatego też tak ważna jest spójność pomiędzy tym co dzieje się w Światowej Organizacji Handlu, a aktualnymi problemami i obawami na świecie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com