copa-cogeca_nowe.gif8 czerwca br.,w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca, odbyły się warsztaty na temat wzmocnienia współpracy pomiędzy Europejskim Biurem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz zainteresowanymi stronami. W ramach pierwszej sesji roboczej, która koncentrowała się na zaangażowaniu Komitetów Copa-Cogeca w działania EFSA, Pan PieterVanthemsche, członek zarządu EFSA, przedstawiłpokrótce historię, tryb funkcjonowania oraz misjętej niezależnej agencji, której siedziba mieści się w Parmie, we Włoszech. Wymienił on 3 główne cele EFSA, którymi są: poprawa bezpieczeństwa żywności w Europie, poprawa zaufania konsumentów oraz poprawa zaufania partnerów handlowych.
 
 
 
 
Przypomniał on, iż jest to niezależny organ referencyjny, który ściśle współpracuje z krajowymi organami, który uczestniczy w opracowywaniu prawodawstwa oraz który udziela porad decydentom w przypadku wystąpienia kryzysów żywnościowych. Pan Vanthemsche dodał, że celem EFSA jest stanie sięreferencją w zakresie bezpieczeństwa żywnościna poziomie międzynarodowym. Jej celem jest również zagwarantowanie możliwości ustalenia pochodzenia żywności na każdym etapie i na całym terytorium UE, od momentu produkcji, aż do chwili gdy pojawi się ona na stole konsumenta.Dodał on, że wyniki badań naukowych to podstawa, na której UE opiera się przy podejmowaniu decyzji dotyczących żywności.

W dalszej części spotkania Pani AnnetteToft, Przewodnicząca grupy roboczej „Pasze” Komitetów Copa-Cogecaoraz Wiceprzewodnicząca Platformy zainteresowanych stron przedstawiła ramy prawne Europejskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Żywności. EFSA stara się rozwijać kontakty z konsumentami i z zainteresowanymi stronami; zaufanie europejskich konsumentów jest tutaj priorytetem. Aby pozyskać to zaufanie, potrzebne jest zaangażowanie poszczególnych zainteresowanych stron. Spotkania platformy odbywają się 3 razy do roku w Parmie.

Pan Alexander Hinrichts, w imieniu Pana Nienhoffa, Wiceprzewodniczącego grupy roboczej Komitetów Copa-Cogeca „Zapewnienie jakości w rolnictwie”, przedstawiłponownie cel EFSA jakim jest identyfikacja ryzyka. Została utworzona grupa konsultacyjna w celu identyfikacji ryzyka, faworyzowania komunikacji oraz przejrzystości informacji. Grupa ta składa się z 17 członków. Jej celem jest rozwój raportu konkluzji, w którym pojawią się informacje na temat ryzyka. Podkreśla on konieczność rozwoju nowego typu kontroli, aby przystosować się do zmieniającej się sytuacji.

Podczas drugiej sesji skupiono się głównie na zarządzaniu ryzykiem oraz na przyszłych wyzwaniach. Pan Frank Boelaertz EFSA przedstawił sytuację bakterii E-coli, podkreślając, że jej źródło nie jest jeszcze znane oraz że dążymy do jego jak najszybszej identyfikacji. Co zrobiła EFSA w tej sprawie? Europejskie Biuro ds. Bezpieczeństwa Żywności nie tylko jest w kontakcie z Komisją Europejską, z Laboratorium referencji Unii Europejskiej, z Centrum prewencji i kontroli chorób oraz z poszczególnymi państwami członkowskimi, poprzez swoją sieć Forum konsultacyjnego, ale również uruchomiło swoje procedury wewnętrzne.W późniejszym czasie zostanie opublikowany raport w sprawie bakterii E. coli.

Pan Robert Vanhoorde z Komisji Europejskiej przedstawia relacje między DG SANCO, grupami konsultacyjnymi oraz pozostałymi zainteresowanymi stronami. Przedstawia on również schemat analizy ryzyka. Podkreśla on także relacje między Komisją i EFSA, pomimo, że są to organizmy działające oddzielnie, możemy mówić o wspólnym dialogu i ustrukturyzowanych dyskusjach. Opinie naukowe i raporty EFSA muszą być przejrzyste i łatwe w odczycie. Musimy skupić się na odpowiedniej komunikacji w zakresie ryzyka.

Podsumowując warsztaty, Pan PieterVanthemsche podkreśla, że był to bardzo owocny dzień, który pozwolił nam lepiej zrozumieć funkcjonowaniebiura EFSA. EFSA postrzegana jest jako kluczowa jednostka i członkowie Komitetów Copa-Cogeca zdają sobie sprawę z konieczności ścisłej współpracy z tym organizmem. Komitety Copa-Cogecato ważna organizacja, reprezentująca europejskich rolników i ich spółdzielnie, dlatego tak ważne jest zaangażowaniew prace EFSA.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com