copa-cogeca_nowe.gifW dniu 8 czerwca br., w siedzibie Komitetów Copa-Cogeca, odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Artykuły spożywcze”. Tytułem wstępu, Pan Christophe Derrien z Sekretariatu Komitetów Copa-Cogeca przedstawił informacje na tematbakteriiE-coli. Poinformował on, że w Luksemburgu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie unijnym ministrów rolnictwa w tej sprawie. Podczas tego posiedzenia, Komisarz do spraw zdrowia John Dali zaznaczył, że nieformalnie może tylko tyle powiedzieć, że coraz więcej mamy pewności, że źródło zakażenia nie pochodzi od produkcji roślinnej.
 
 
 
 
Wciąż jednak nie wiadomo co jest źródłem zakażenia, które dotknęło już ponad półtora tysiąca osób i zabiło 23, z czego 22 w samych Niemczech. Komitety Copa-Cogeca wysłały pismo do Pana Komisarza Ciolosa oraz do ministerstwa rolnictwa Węgier w sprawie konieczności wdrożenia nadzwyczajnych środków w celu zrekompensowania start poniesionych przez rolników w związku z pojawieniem się tej bakterii.

W kolejnej części spotkania Christophe Derrien przedstawia aktualną sytuację propozycji rozporządzenia w sprawie informacji podawanej konsumentomna temat produktów spożywczych. Podkreśla on potrzebę przekazywania przejrzystej i zrozumiałej informacji, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd oraz aby pozostawić im możliwość świadomego wyboru produktów.

Następnie Tania Runge z Sekretariatu przedstawia kwestię oznakowania ekologicznego. Została utworzona grupa taskforce ds. oznakowania ekologicznego, natomiast problemem pozostaje bardzo niska frekwencja w pracach tej grupy. Pani Tania Runge przedstawia również 3 kluczowe cele tej grupy: rozwój metodologii w sprawie analizy środowiskowej, stworzenie odpowiednich instrumentów komunikacyjnych oraz promocja dobrych praktyk. Bardzo ważne jest również uwidocznienie dotychczas zrealizowanych działań. W reakcji na tę prezentację, wiele organizacji podkreśla, że Komitety Copa-Cogeca muszą jasno określić swoje stanowisko w tej sprawie.

W ramach punktu na temat higieny żywności i pasz, Christophe Derrien podkreśla konieczność skutecznej współpracy z wydziałami DG SANCO. Komisja Europejska bierze również pod uwagę rewizję importu produktów złożonych; należy poprawić procedury informacyjne przed opublikowaniem nowych instrumentów legislacyjnych.

Kolejny punkt dotyczy europejskiego przewodnika dobrych praktyk higieny w podstawowej produkcji żywności. Grupa robocza zostaje poinformowana, że konsultacja poszczególnych organizacji europejskich rozpoczyna się w dniu dzisiejszym. Christophe Derrien przedstawia również kwestię legislacji dot. „Nowej żywności” i klonowania. Podkreśla on, że rozmowy Parlamentu Europejskiego i Rady Europy trwały trzy lata. Przez ten czas nie udało się osiągnąć porozumienia. Europosłowie chcieli wprowadzić obowiązek metkowania „nowej żywności”. Rada natomiast twierdzi, że jest to niemożliwe. Największym problemem jest jednak kwestia potomstwa klonowanych zwierząt. Komisja Europejska twierdzi, że na sprzedaż produktów otrzymanych ze sklonowanego zwierzęcia wymagana jest zgoda. Natomiast potomstwo tego zwierzęcia nie jest „nową żywnością” i jego sprzedaż nie wymaga zgody. Jest to bardzo trudna kwestia imusimy skoncentrować się na sektorze żywnościowym oraz na informacji podawanej konsumentom.

W punkcie „Różne”, przedstawiony zostaje wstępny kalendarz prac Prezydencji Polski w UE. Trio Prezydencji skupi się w swoich pracach głównie na następujących kwestiach: nowa żywność, pakiet higieny żywności i pasz, informacja podawana konsumentom na temat żywności, nowy system fitosanitarny, system zdrowia zwierząt, dostosowanie istniejącej legislacji w sprawie aktów delegowanych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com