copa-cogeca_nowe.gifW dniach 7-8 kwietnia br. w Sekretariacie  Komitetów Copa Cogeca w Brukseli odbyło się  drugie w tym roku wspólne posiedzenie Prezydium Copa-Cogeca.  Na spotkaniu byli obecni Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz oraz dyrektor biura Katarzyna Szczepaniak. W spotkaniu  wzięli udział przedstawiciele polskich rolniczych organizacji członkowskich tj. Krajowej Rady Izb Rolniczych, Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, ZZR Ojczyzna, ZZR Samoobrona oraz NSZZ RI „Solidarność”. 

 

 
 
 
 
Pierwszego dnia  posiedzenia  miała miejsce debata z udziałem nowego Dyrektora Generalnego ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich  Pana Jose Manuela Silvy Rodrigueza, który objął to stanowisko od 1.01.2011r. oraz  mówił  na temat WPR po 2013 roku. Debata publiczna pozwoliła na ustalenie roli, jaką odgrywa  WPR w społeczeństwie  i jak jest ona postrzegana. Omówił najważniejsze wyzwania tego sektora:                               
  • ekonomia  – działalność bardzo ważna dla europejskiej gospodarki;                                          
  • produkcja -większa produkcja o lepszej jakości;                                                    
  • zapewnienie żywności - żywność jako dobro publiczne;                            
  • bezpieczeństwo żywności.

W drugiej części posiedzenia odbyły się wybory nowej Prezydencji Copa 2011-2013. Wspólnym kandydatem polskich organizacji  na wiceprzewodniczącego Komitetu Copa  podczas wyborów prezydium został Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Przed  posiedzeniem dn.7 kwietnia 2011r. upełnomocnieni przedstawiciele organizacji stanowiących delegację polską w Komitecie Copa podpisali porozumienie, na mocy którego rezygnację z kandydowania złożył przewodniczący NSZZ RI Solidarność Jerzy Chróścikowski. Przedstawiciele organizacji ustalili, że organizacje będą wskazywać rotacyjnie kolejno jednego kandydata na wiceprzewodniczącego, a wybrany wiceprzewodniczący nie będzie kandydował na kolejną kadencję(powyżej dwóch lat). Zgodnie z treścią porozumienia wspólnym kandydatem na wiceprzewodniczącego Komitetu Copa w następnych wyborach będzie przewodniczący, bądź inna osoba wskazana przez NSZZ IR Solidarność, następnie kandydatury zostaną ustalone w drodze negocjacji po zakończeniu jego kadencji. Po ogłoszeniu wyników głosowania jednym z sześciu Wiceprzewodniczących Komitetu COPA został Pan Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, a nowym Przewodniczącym został Pan Gerd Sonnleitner - Przewodniczący Deutscher Bauernverband (DBV). Na stanowisko wiceprzewodniczących zostali również wybrani: Pan Lorenzo Ramos (Hiszpania), Pan Albert Jan Maat (Holandia), Pan Juha Marttila (Finlandia) oraz  Pan Jahn Bryan (Irlandia).

 

 copa_prezydium_kwiecien_2011.jpg copa_prezydium_kwiecien_2011.2.jpg

Początek drugiego dnia posiedzenia Prezydium również zdominowany został przez przyszłość WPR, ponieważ szeroką dyskusję pomiędzy uczestnikami wywołał problem zazieleniania, uwarunkowań, zagrożeń i ograniczeń z tym związanych. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz przedstawił stanowisko, iż WPR powinna realizować cele środowiskowe związane ze zrównoważonym rozwojem, obok podstawowej funkcji zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Prezes KRIR stwierdził, że trzeba uzależnić możliwość dalszego zazieleniania WPR, w szczególności systemu płatności bezpośrednich, od decyzji odnośnie wysokości budżetu WPR i od wprowadzenia nowego jednolitego i obiektywnego podziału środków pomiędzy państwo członkowskie w ramach I filaru. Biorąc pod uwagę stanowisko rządu RP do Komunikatu Komisji, przyjęte w dn.4 lutego br. należy stwierdzić, że Projekt dokumentu  dyskusyjnego Komitetu Copa w sprawie  Zazielenienia  WPR zawiera niespójny z naszym stanowiskiem punkt 13 wskazujący na wydzielenie części(10%) koperty I-go filaru na dodatkową płatność za część obecnych wymogów GAEC( dobra kultura rolna). Wątpliwości budzi także punkt 20 wiążący definicję aktywnego rolnika z koniecznością udziału w produkcji rolnej, a także punkt 23, który dopuszcza dużą dowolność dla państw członkowskich w zakresie wysokości stawek dodatkowej płatności za dodatkowe działania środowiskowe. Nie zgadzamy się także z uzasadnieniem dla tego postulatu, a mianowicie twierdzeniem o różnicach w poziomie kosztów między państwami członkowskimi. Krajowa Rada Izb Rolniczych zgłosiła również swoje uwagi do tego dokumentu  na piśmie, które zostały przeanalizowane i uwzględnione w nowej wersji dokumentu.

W dalszej części obrad członkowie Prezydium zatwierdzili oficjalnie szereg projektów stanowisk Komitetów Copa-Cogeca m.in. propozycję Komitetów Copa Cogeca w sprawie ,,modernizacji polityki UE w dziedzinie zamówień publicznych’’, załącznik do stanowiska zatytułowanego ,,Wdrażanie najlepszych praktyk w ramach Dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów : punkt widzenia rolników”. Ponadto przyjęto projekt,, Rola rolnictwa i leśnictwa w realizacji zobowiązań UE w zakresie zmian klimatu oraz stanowisko w sprawie wniosków legislacyjnych zawartych w europejskim ,,Pakiecie Jakości’’.                             
 
Projekt stanowiska Komitetów Copa Cogeca odnośnie komunikatu Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady, w sprawie związku między GMO a zdrowiem zdrowia pszczół, wskutek odmiennych zdań delegacji organizacji członkowskich  nie został przyjęty, a dyskusja nad nim została odłożona na następne posiedzenie Prezydium Copa.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com