wieprzowina.jpgW dniu 31 marca br. W sekretariacie Copa-Cogeca w Brukseli  odbyło się posiedzenie grupy roboczej ,,Wieprzowina’’. Wśród najważniejszych punktów do dyskusji znalazła się  sytuacja  mięsa wieprzowego na rynku  oraz kwestia odnosząca się do rynku zbóż. Rolnikom coraz trudniej zdobyć  pieniądze na paszę dla zwierząt. Przez złą pogodę ceny zbóż i spekulacje jej ceny osiągają rekordową wysokość. A to może oznaczać zmniejszenie produkcji mięsa. Dlatego przedstawiciele państw członkowskich zastawiali się jakie kroki UE może  podjąć by walczyć z kryzysem w sektorze hodowlanym. 
 
 
 
 
Zwrócono uwagę, że pasza stanowi aż 60 proc. kosztów produkcji, a tylko w ostatnich dwóch miesiącach podrożała o połowę. Decyzja Komisji Europejskiej o otwarciu magazynów z zapasami paszy,  pozwoli na utrzymanie niższych cen. "Po tej decyzji zmalało napięcie na rynku. Choć problem nie leżał w braku paszy, a w spekulacji" – oznajmił przewodniczący Komitetu Copa-Cogeca ds. wieprzowiny Pan Travares.  Konieczne jest przedstawienie  przez KE  propozycji zmian w prawie zapobiegających takim spekulacjom. Mechanizmy pozwalające na pomoc rolnikom w takich sytuacjach mają też się znaleźć w reformie Wspólnej Polityki Rolnej.

W debacie członkowie zwracali uwagę na zależność Unii od dostaw z krajów trzecich. Część przedstawicieli była też zaniepokojona, że importowana żywność nie musi spełniać takich samych kryteriów jakości, jak unijna.  Dużo uwagi poświęcono również różnicy pomiędzy ceną, jaką za mięso płacą producentom hurtownicy, a ceną, za jaką kupują je w sklepie konsumenci. Rolnicy muszą żyć za 700-800 euro miesięcznie. "Konsumenci płacą 17 euro za kilogram mięsa za stek w supermarkecie. Rolnik z tej sumy dostaje zaledwie trzy euro. Czy to uczciwe? Ten kryzys zniszczy rolnictwo w Europie ‘’. Poruszono kwestie przyjęcia listy praktyk handlowych oraz nieuczciwych warunków umownych i potencjalnych nadużyć. Przedstawiciel  Komitetu Copa-Cogeca podkreślił  konieczność podjęcia działań w tej sprawie w ramach Forum wysokiego szczebla ds. poprawy funkcjonowania łańcucha dostaw żywności     

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com