copa_nowe.jpg23 marca br. w Brukseli, z udziałem przedstawiciela Krajowej Rady Izb Rolniczych, odbyło się comiesięczne posiedzenie Komitetu Koordynacji Politycznej (POCC) Copa. Głównym zakresem tematycznym spotkania były zbliżające się wybory do Prezydium Copa-Cogeca, które odbędą się 7 kwietnia br. oraz dyskusja na temat „zazielenienia” WPR, a także przygotowanie stanowiska Komitetów Copa-Cogeca w sprawie wniosków legislacyjnych zawartych w europejskim „Pakiecie jakości”. Dyskusji tradycyjnie przewodniczył Sekretarz Generalny Pekka Pesonen.
 
 
 
 
Po przyjęciu sprawozdania z poprzedniego posiedzenia Komitetu POCC, rozpoczęła się dyskusja na temat stanowiska Komitetów Copa-Cogeca w sprawie propozycji legislacyjnych w dokumencie „Pakiet jakości”. Komitety Copa i Cogeca pochwaliły wysiłki wydziałów Komisji Europejskiej w związku z modernizacją instrumentów polityki jakości oraz zapewnieniem lepszego przepływu informacji podawanych konsumentom na temat jakości europejskich produktów rolnych i rolno-spożywczych. W związku z tym, Komitety Copa-Cogeca  postanowiły przyjąć wnioski legislacyjne opublikowane przez Komisję Europejską 10 grudnia 2010 r. Wnioski te, muszą pozwolić na zapewnienie bazy politycznej dla polityki jakości oraz na zapewnienie spójności z wyzwaniami, którym obecnie musi stawić czoła europejskie rolnictwo. Komitety Copa-Cogeca pochwalają inicjatywę Komisji, która ma na celu utworzenie „ogólnej normy handlowej” dla sektorów, które takowej normy nie posiadają. Wytyczne te zostały przewidziane w związku z zapewnieniem większej spójności między europejskimi normami przygotowanymi na poziomie międzynarodowym. Wysiłki w tym kierunku z pewnością przyczynią się do zapewnienia lepszej spójności systemu.  Komitety Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują inicjatywę Komisji Europejskiej mającą na celu zebranie schematów/systemów jakości (CHOG i CHNP, gwarantowanej specjalności tradycyjnej oraz definicji jakościowych stosowanych fakultatywnie) w „jednolitych” ramach legislacyjnych. Elementy te zmierzają w kierunku uproszczenia administracji i mogłyby przyczynić się do zapewnienia lepszej ogólnej  czytelności systemu dla konsumentów. Uczestnicy spotkania wyrazili również satysfakcję w związku z tym, że Komisja ostatecznie odstąpiła od fuzji legislacji stosowalnych dla CHOG i CHNP ze specyficznymi legislacjami dotyczącymi wina, napojów spirytusowych oraz napojów aromatycznych. Komitety Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjęły również propozycję reformy, której celem jest uznanie roli zgrupowań producentów (takie jak organizacje producenckie czy też organizacje międzybranżowe) w zarządzaniu produktami objętymi przez nazwy pochodzenia/oznakowania geograficzne (szczególnie jeśli chodzi o działania, których celem jest zapewnienie jakości produktów, kampanie informacyjne). Zdaniem uczestników konieczne jest, aby tego typu instrumenty były wyposażone w konkretne propozycje w zakresie zarządzania/programowania wyprodukowanych ilości. Tego typu prerogatywy są niezbędne, ponieważ pozwalają one zapewnić stabilność rynków i są kluczowym elementem w utrzymaniu jakości produktów i zachowaniu danych produkcji.

Następnie omówiono stanowisko Copa-Cogeca do Komunikatu Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zdrowia pszczół. Komunikat ten jest ważnym i skutecznym udziałem w europejskiej polityce zdrowia pszczół. Komitety Copa-Cogeca chciałyby skupić uwagę na niektórych podstawowych elementach, które powinny być wzięte pod uwagę, aby przeprowadzić analizę, która podkreśla specyfikę sektora hodowli. Po pierwsze jest to forma hodowli, która respektuje środowisko, zdrowie pszczół musi być omawiane w zakresie kolonii pszczół a nie indywidualnych owadów. Brak metabolizacji substancji, z którymi pszczoły mają kontakt, wymaga szczególnych instrumentów. Likwidacja większości czynników patogennych i pasożytów, które istnieją obecnie w Europie nie jest możliwa. Należy w pełni zaangażować osoby pracujące w terenie w zdrowie pszczół oraz organizacje reprezentujące w tworzenie dokumentów orientacyjnych. Misja oraz kwalifikacje wyspecjalizowanych asystentów technicznych w zakresie patologii pszczół (inne nazwy w zależności od państw : technicy sanitarni, asystenci w dziedzinie pszczelarstwa, itp.) muszą być uznani na poziomie europejskim. W terenie należy zapewnić trwałą współpracę między weterynarzami i organizacjami pszczelarzy w walce z chorobami pszczół. Wskaźniki w zakresie traktowania powinny być zharmonizowane. Profilaktyka powinna być faworyzowana, ponieważ jest ona bardziej skuteczna w walce z patologiami chorób pszczół niż podawanie leków.

Kolejnym ważnym punktem obrad były zbliżające się wybory do Prezydium Copa. Przewodniczący obrad poinformował, że na chwilę obecną jest 6 kandydatów na Wiceprzewodniczących Copa, w tym  2 z polski. Poinformował również, że w przypadku gdy zgłosi się 7 kandydatów na wiceprzewodniczących, głosowanie odbędzie się tyko pomiędzy kandydatami z Polski.

W dalszej części spotkania Przewodniczący obrad przypomniał o zbliżającym się założycielskim spotkaniu Międzynarodowej Platformy Rolników, które odbędzie się  we  wtorek, 29 marca 2011 r. Pekka Pesonen zachęcił jeszcze raz wszystkie organizacje członkowskie do udziału w tym wydarzeniu. W przypadku braku możliwości przyjazdu do Brukseli na to wydarzenie, porosił o wystosowanie listu wspierającego tą ideę.    

Ponadto, uczestnicy Komitetu zostali poinformowani, że dwie organizacje z Włoch oraz Chorwacji złożyły wnioski o przyjęcie do Komitetów Copa-Cogeca. Przewodniczący obrad Pekka Pesonen zakomunikował także, że powstanie nowa grupa robocza Komitetów Copa-Cogeca - „Ryby”.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com