copa-cogeca_nowe.gifSpotkanie odbyło się 9 marca 2011 r. w siedzibie COPA-Cogeca. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Niemiec, Irlandii, Finlandii, Polski (KRIR, PZHK), Czech, Francji, Belgii i Holandii.

Pana Philippe HOUDART został wybrany przewodniczącym grupy roboczej na kolejne 2 lata.
Następnie przedstawiciele poszczególnych krajów przedstawili krótkie informacje o sektorze koni w swoich krajach, w szczególności identyfikację i sytuację rynkową.
Zdrowie koni – przedstawiciel sekretariatu COPA powiadomił zebranych, że w Komisji Europejskiej trwają prace nad przygotowaniem planu działania w zakresie zdrowia zwierząt na kolejne lata. Obecnie są na etapie ewaluacji dotychczasowych działań. Prelegent zaznaczył, że obecnie konie nie są ujęte w przepisach zdrowotnych DG SANCO, natomiast są takie plany na przyszłość. Przygotowywane są wskaźniki oceny dobrostanu koni. Mają obejmować takie kryteria jak dostęp do wody, odpowiednia przestrzeń, kondycja oraz trudniejsze do oceny dotyczące widocznych w zachowaniu zwierząt skutków ewentualnego złego traktowania i dobrego samopoczucia zwierząt. Uczestnicy zwrócili uwagę, że tego rodzaju wskaźniki muszą mieć podstawy naukowe, a jednocześnie nie mogą być dodatkowym ciężarem dla rolników i ograniczać konkurencyjności. Podnoszono problem zagrożenia tanimi towarami z poza UE, gdzie nie przestrzega się zasad dobrostanu.
Transport zwierząt – w związku z opracowaniem raportu nt. warunków transportu zwierząt KE planuje wprowadzić zmiany w legislacji, min nakaz transportu koni w osobnych boksach. Uczestnicy stwierdzili, że nie jest to zgodne z praktyką, konie są zwierzętami stadnymi i płoszą się transportowane pojedynczo. Prace będą trwały jeszcze kilka lat.
Sekretariat COPA poinformował, że na stronie internetowej zamieszczono broszurę dotyczącą stosowania substancji przeciwbakteryjnych w rolnictwie, dostępna jest w wielu wersjach językowych.
Kolejnym tematem był handel końmi. Dyskutowano o ujednoliceniu stawki VAT, obecnie w poszczególnych krajach obowiązują odmienne przepisy podatkowe. Przedstawiciel Niemiec przedstawił problem polegający na możliwości wynikającej z prawa handlowego polegającej na traktowaniu konia jak zwykłego dobra, które może być zwrócone sprzedającemu, jeśli nie spełnia oczekiwań klienta pod pozorem posiadania „wad ukrytych”. Zdarzają się takie przypadki, gdy amatorzy kupują młode konie i nie umiejąc z nimi postępować przypisują winę hodowcy lub koniowi. Jest to specyfika jeździectwa. Przedstawiciel Sekretariatu zobowiązał się do rozważenia tego problemu przez prawników.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w twojej przeglądarce.

 

Zrozumiałem
Form by ChronoForms - ChronoEngine.com